Posledním místem naší letošní dovolené bylo město Poděbrady. Tam jsme se moc těšili, protože moje kamarádka sem jezdí každý rok a vždy posílala překrásné fotky a my jsme tu lázeňskou krásu chtěli vidět na vlastní oči.
42-8.jpg
Poděbrady jsou lázeňské město ve Středočeském kraji v okrese Nymburk. Město se nachází v úrodné polabské nížině na řece Labi, necelých 50 km východně od Prahy u dálnice D11. Leží v nadmořské výšce 184–190 m n. m. Žije zde zhruba 14 tisíc obyvatel.
39-11.jpg
 První, co nás zde zaujalo, bylo Labe a výletní loď Král Jiří, která čekala v přístavu :-).
1-104.jpg
Poté to bylo Jiřího náměstí, kterému dominuje pomník Jiřího z Poděbrad od sochaře Bohuslava Schnircha. Na náměstí stojí také Mariánský sloup z roku 1765. A samozřejmě, náměstí krášlí poděbradský zámek.

2-98.jpg
3-90.jpg
Ale nejdříve jsme se vydali na lázeňskou promenádu, ta mě osobně lákala nejvíce. Těšila jsem se na květinové hodiny i na různé fontány, které znám právě z fotek kamarádky Jarky.
promenada.jpg
Celé dopoledne se nad námi honily mraky, chvílemi i pršelo, ale nám to nevadilo. Prošli jsme se až na konec lázeňské kolonády, prochodili jsme lázeňský park, ochutnali pramen Eliška a pokochali jsme se fontánami.
22-49.jpg
16-73.jpg
 Potom jsme si v restauraci Alegro dali dobrý oběd a odpoledne již patřilo zámku a později procházce kolem Labe.
 Na zámku jsme nemohli nenavštívit Památník Krále Jiřího, kde se hlavně Jiříkovi moc líbilo (a já si zatím povídala s paní v pokladně 🙂 ).
32-15.jpg
Na zámeckém nádvoří nás zaujala srdce, která také znám z fotek od Jarušky.
30-25.jpg
Probíhá zde totiž výstava evropských srdcí, která vytvořili žáci několika škol. A že je to podívaná, která opravdu stojí za to.
28-29.jpg
Když jsme se dosyta pokochali nejen srdci, ale také nádherným rozáriem, kde například svou růži zasadila Vlasta Chramostová nebo Miloslav Kardinál Vlk a další české a slovenské osobnosti, tak jsme se vydali k Labi.
ruzova-2.jpg
Nad městem Poděbrady přibírá Labe zprava řeku Cidlinu a zpomalené jezem se líně valí Kluckým luhem dále k západu. Najdeme tu poloslepá ramena, nad městem pravobřežní a pod městem pak levobřežní. Lázeňský ráz Poděbrad je cítit na každém kroku. Nad jezem vede velmi pěkná lávka. Oba břehy Labe tu spojuje vysoká železná lávka, dále lávka nad jezem a především silniční most. Z většiny míst můžeme spatřit siluetu poděbradského zámku.
33-17.jpg
37-10.jpg
Prošli jsme se i k poděbradskému zdymadlu a elektrárně. Zdymadlo a vodní elektrárna v Poděbradech jsou součástí regulace řeky
Labe v Poděbradech, nachází se jižně od náměstí Anežky České a naproti poděbradskému zámku. 
38-12.jpg
Tak vzhůru do Poděbrad 🙂
24-38.jpg

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account