22. dubna uplynulo přesně 74 let od chvíle, kdy dvojice Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka vyrazili na cestu s Tatrou 87, která trvala celé tři roky. 
Před 74 lety, přesněji 22.4.1947, vyrazili z Opletalovy ulice tehdy ještě neznámí mladí inženýři Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund do světa. Měli v plánu projet s Tatrou 87 Afriku a Jižní a Latinskou Ameriku a nasbírat obchodní kontakty. Proslavili se však především jako cestovatelé a autoři výjimečných reportáží a knih. 

 
Tatra 87 je vystavená v pražském Národním technickém muzeu, od roku 2006 je totiž vyhlášená národní kulturní památkou. Předtím však byla vystavena ve zlínském muzeu, kde je spravován rozsáhlý archiv H + Z.
Hanzelka se Zikmundem, kteří se seznámili na vysoké škole, si z tříleté cesty přivezli na 120 tisíc diapozitivů a fotografií a asi 150 videí. Během cesty se stali známými osobnostmi, protože pravidelně posílali reportáže vysílané v Českém rozhlase. Z cest pak napsali mnoho velmi populárních cestovatelských knih.
Výprava Zikmund a Hanzelka_nepoužívat bez licenční smlouvy a opětovném zalacení
S Tatrou 87 dvojice dojela nejdříve do Marseille, zde se nalodila a putovala do Afriky.Největší kolize se stala na cestě po Libyi. Vůz zůstal nepojízdný, a tak si cestovatelé museli počkat na dovezení nového modelu do přístavu v Alexandrii. V něm pak pokračovali do Kapského města, odkud se přeplavili do Argentiny a pokračovali po Latinské Americe. Vůz vystavený v NTM je tedy až tímto pokračujícím automobilem, nikoli tím, se kterým dvojice vyrážela 22.4.1947 z pražské Opletalovy ulice na cestu do světa. Velmi zajímavá je také kniha S Tatrou kolem světa, která mapuje zážitky dvojice H + Z s Tatrou 87. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account