Od léta roku 2012 lze ve městě Jiříkově na adrese Tylova 1056/4, vedle historického domu č. p. 8 navštívit místní muzeum. Na nevelké ploše se zde můžete v obrazech a dokumentech seznámit s historií města Jiříkova a jeho okolí. Depozitář muzea obsahuje dokumenty vztahující se k obcím Lipová (Hainspach), Lobendava (Lobendau), Mikulášovice (Nixdorf), Rumburk (Rumburg), Šluknov (Schluckenau), Varnsdorf (Warnsdorf), Velký Šenov (Großschönau in B.) nebo Vilémov (Wölmsdorf). 

V muzeu můžete uvidět nejrůznější písemnosti, největší veřejnou sbírku pohledů a fotografií obce Jiříkova v regionu, kabinetní fotografie a fotoaparáty, betlémovou sochu, obrazy, ruční mandly, c.k. školní lavici, psací a šicí stroje, gramofony, pianino Harwardt, harmonium Bongardt, kočárky, panenky, necky, prvo- i druhoválečné zajímavosti, jízdní kolo a kamna zdejší výroby a jiné.

Hlavním exponátem zdejšího muzea je replika mechanického “kráčejícího” houpacího koně – světově patentovaného prvorepublikového unikátu pocházejícího z předválečného Jiříkova. Replika koně vznikla podle u.s. patentu z roku 1927.

Žádný z exemplářů koně, vyrobených počátkem 20. století zde v Jiříkově se na rozdíl od světového patentu z roku 1927 nedochoval. Avšak patent houpacího koně s popisem “CONRAD HOFMANN OF BEZIRK SCHLUCKENAU, CZECHOSLOVAKIA, CHILD´S ROCKING-HORSE” zmíněná desetiletí bezpečně přečkal a po svém znovuobjevení před několika lety se stal základem pro rekonstrukci a zhotovení repliky koně.

Pod zmíněným patentem téměř zapomenutého houpacího koně je podepsán Konrád Hofmann, v obci a kraji známý jako stavitel a obchodník se dřevem a stavebními materiály. To on zde v Jiříkově tyto houpací koně vyráběl a svého času se zabýval i jejich prodejem.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account