Pohyb je nedílnou součástí a jednou ze základních potřeb našeho života. Moderní doba však nedává mnoho příležitostí a výzev k tomu, abychom se dostatečně a přirozeně hýbali. Je tedy jen na nás tyto příležitosti vyhledávat a aplikovat pohybovou aktivitu do každodenního života. Jednoduše řečeno – hodně sedíme, málo chodíme a celkově se málo hýbeme. Dobré je úplně na začátku říct, že každý z nás je originál, každému bude fungovat něco jiného a tyto moje tipy a rady berte jen jako malou inspiraci, jak na to.
Možná jste již několikrát zkoušeli začít, možná i začali, ale nevydrželi. Není to jednoduché. Myslím, že celý problém odkládání začátku, dávání si předsevzetí, nebo říkání si, že začnu “až”, spočívá v tom, že je potřeba si vytvořit a postupně si vybudovat na pohyb NÁVYK. To není zcela jednoduchý proces a chvíli to trvá. Stejně jako jsme se naučili si denně čistit zuby a již o tom teď vůbec nepřemýšlíme, prostě to děláme, je potřeba přistoupit obdobně i k pohybu, respektive k tomu, že je potřeba se hýbat.
Nejlepší chvíle začít je teď
Pokud jste se ROZHODLI, že to chcete zkusit, jděte rovnou do akce. Nic neodkládejte na nový rok, na začátek týdne nebo až… Začněte prostě TEĎ. Není potřeba hned mířit do fitka, když nejste jeho příznivcem, nebo začít cvičit jógu, když nevíte jak. Začít se více hýbat může být mnohem jednodušší. Jedna z nejjednodušších možností je začít více chodit. Chůze je přece pohyb, ke kterému jsme byli stvořeni, a pokud náš přirozený vývoj po narození probíhá v pořádku, tak kolem prvního roku života začínáme chodit. Při takové chůzi, která nemusí být ani příliš rychlá, si můžeme pěkně utřídit své myšlenky.
Je dobré o pohybu přemýšlet, plánovat jej. Je to vědomá cesta, po které se můžeme vydat a zlepšit tak nejen své fyzické zdraví. V začátku si můžeme zmapovat svou běžnou denní aktivitu a najít další možnosti navýšení pohybové aktivity, a to například takto:
- Když jezdím do práce hromadnou dopravou – pokud mohu, tak vystoupím o jednu zastávku dříve a zbytek dojdu, například při cestě z práce.
- Pokud využívám eskalátory – mohu po nich jít, ne se nechat jen vézt.
- Místo použití výtahu mohu vyjít alespoň jedno patro pěšky.
A takových dalších příkladů najdeme jistě nespočet.
Do začátku pro vás mám ještě pár tipů:
- Při jakékoliv pohybové aktivitě vždy respektujte svůj aktuální zdravotní stav. Konzultace s lékařem a následně s odborníkem na pohybovou aktivitu, ať je to fyzioterapeut či trenér nebo lektor/ka pohybové aktivity, je na místě.
- Dejte si reálné cíle – nemusíte hned uběhnout maraton, ani půlmaraton, pohyb nemusí být vždy o výkonu a trhání rekordů.
- Dělejte, co vás baví – každý jsme jiný, každý budeme preferovat jiný typ pohybové aktivity. Pro někoho je nejlepší tanec, pro jiného jóga, kolo či plavání.
- Nesrovnávejte se – inspirujte se, ale nesrovnávejte. Každý jsem originál.
- Buďte konzistentní – malé postupné kroky vás dovedou k cíli, i málo je víc než nic. Zkuste objevit kouzlo každodennosti.
- Věřte svému tělu – naslouchejte mu.
Na závěr si dovolím jeden citát od mého oblíbeného Tomáše Bati: „Chcete-li posílit své duševní a mentální zdraví, začněte více pečovat o to fyzické. (Baťa, 1929)
Tak pojďme do toho.
Zdroj: Lenka Fasnerová, fyzioterapeutka a lektorka pohybových aktivit
Autor: Lenka Fasnerová
Foto: Shutterstock