Journaling neboli psaní deníku je velmi užitečný nástroj, který umožní přinést mnoho pozitivních změn do našeho života. Jaké to jsou a v čem na nás může mít pravidelné zapisování vliv? Na to se podíváme v dnešním článku.
Cesta ke zdravému seberozvoji
Každý máme občas období, kdy se nevyznáme ve svých myšlenkách nebo nevíme, co chceme. Psaní deníku nám umožní sebepoznání, mapování emocí, životních cílů a hodnot, které jsou pro nás důležité. Proto pokud si budeme pravidelně zaznamenávat své myšlenky, můžeme se velmi brzy stát lepší verzí sebe sama a navnímat své silné i slabé stránky. Totéž potvrzují i vědecké studie, které poukazují na to, že pravidelné sepisování našich myšlenek může vést k lepšímu povědomí o našich potřebách.
Prožívání emocí bez zábran
Máš radost ze života nebo naopak prožíváš temné období? Deník je skvělým prostředkem pro ventilaci pocitů a emocí, které se k danému období vážou. Vylít si srdce může pomoci snížit hladinu stresových hormonů a zlepšit náladu, proto neváhejte vše zapsat a prožít emoce bez jakýchkoliv zábran.
Zlepšení komunikačních dovedností
Z journalingu můžete těžit i jinak – výzkumy naznačují, že pravidelné psaní deníku dokáže zlepšit gramotnost i komunikační dovednosti, což upotřebíte jak v osobním, tak pracovním životě. Psaní jako takové pomáhá i v oblasti formulování myšlenek a názorů, což usnadní sdělování vašich představ ostatním.
Fantazie na plné obrátky
Tvorba deníku není jen pouhým vylitím srdce, ale dokáže vás velmi jednoduchou formou přimět k tvoření, přemýšlení a kreativnímu vyjadřování. Psaním rozvinete svou kreativitu a naučíte se vytvářet nové nápady. Kromě psaní můžete i vlepovat fotografie, vylisované květiny z krásných míst, zkoušet nové techniky psaní nebo malovat různá zákoutí, čímž deník dostane jiný ráz a stane se ještě více osobním.
Vidět se v lepším světle
Deník je nejen nástrojem pro seberozvoj, ale také způsobem, jak si uchovat vzpomínky a poučit se z vlastních zkušeností. Dokumentujte své úspěchy, pokroky a chyby, reflektujte s tím spojené pocity a nechte se zpětně přenést do oné chvíle. Díky tomu si i v těch nejhorších časech dokážete připomenout svou vlastní hodnotu a silné stránky, na kterých jste usilovně pracovali nebo vidět pokroky ve vašem životě a přemýšlení.
Prevence i podpora duševního zdraví
Pravidelné psaní deníku může mít výrazný vliv na vaše duševní zdraví. Jak je to možné? Díky psaní o traumatických, stresujících nebo emocionálně náročných událostech můžete jednotlivé vzpomínky lépe zpracovat a snížit negativní dopady na vaše duševní zdraví. Journaling může být i skvělou prevencí a zajímavou https://www.objevovna.cz/mindfulness-karty/ technikou, která může sloužit i jako prevence před duševní nepohodou nebo jako doplňková terapie pro velké množství duševních poruch.
Journaling představuje užitečný a jednoduchý nástroj pro sebepoznání, osobní rozvoj i emoční pohodu a výzkumy ukazují, že pravidelné psaní může přinést řadu pozitivních výhod. Ať už chcete zlepšit komunikační dovedností, zvýšit úroveň kreativity nebo zapracovat na svém duševním zdraví, pravidelné psaní deníku je tou ideální cestou, která stojí za vyzkoušení.
Zdroj: Taťána Špaček Madeja
Autorka: Taťána Špaček Madeja
Foto: Shutterstock a se souhlasem Taťány Špaček Madeja
Ono je to podle mě hodně o tom, že ten deník funguje jako taková Myslánka z Harryho Pottera. Prostě si člověk dá ty myšlenky na papír a vidí je v trochu jiném světle. Já si píšu třeba klasický podnikatelský deník, kam si zapisuji myšlenky, nápady, nebo prostě poznatky z toho dne, schůzek a tak dále. Hodně jsem to pak využila, když jsem si pro firmu zajišťovala outsourcing call centra. 🙂
když mám náladu, píšu… a dá se říci, že píšu denně 🙂
Děkuji za pěkný článek. Myslím, že mám nejvyšší čas začít psát.
V dětství jsem si psala deníky 🙂