Každý to známe: den začíná ve chvíli, kdy zazvoní budík. Někdy je vstávání příjemnější, někdy ne. Jedna věc se ale nemění. Ráno nám určuje, jak se budeme po zbytek dne cítit. Z toho důvodu by se mělo stát vaším dobrým kamarádem. Jeho efektivní začátek může totiž udat tón celému zbytku dne. Můžete díky němu být produktivnější a soustředěnější. Jak na to? Zde je několik tipů na ty správné ranní návyky:

 1. Vstávejte každý den ve stejnou dobu, a to i o víkendu. Regulujete tak přirozený cyklus spánku a bdění vašeho těla, což vám po čase může samotné vstávání usnadnit.
 2. Naplánujte si před spaním následující den. Udělejte si seznam úkolů a rozhodněte se, co potřebujete stihnout. Díky tomu se budete cítit po probuzení méně zahlceni a snáze se pustíte do plnění vašeho to-do listu.
 3. Dopřejte si co nejdříve po zazvonění budíku alespoň trochu slunečního svitu. Pobyt na slunci totiž pomáhá regulovat váš cirkadiánní rytmus a může tak zlepšit vaši náladu i hladinu energie. Ideální je hned po probuzení strávit alespoň 15 minut venku nebo v dobře osvětlené místnosti.
 4. Zacvičte si. Pravidelné cvičení má řadu výhod, včetně zlepšení nálady, hladiny energie a kognitivních funkcí. I krátké cvičení vám může pomoci cítit se bdělejší a ostražitější.
 5. Sáhněte po zdravé snídani. Její vynechání může později během dne vést k pocitu únavy a nízké hladině energie. Naopak vyvážené jídlo, které obsahuje bílkoviny, celozrnné výrobky a ovoce nebo zeleninu, vám pomůže udržet si pocit sytosti a energie po celé dopoledne.
 6. Zkuste meditaci. Díky ní se budete lépe soustředit i méně stresovat.
 7. Stanovte si priority nejdůležitějších úkolů. Pokud hned ráno zvládnete ten nejnáročnější, zvýšíte svou produktivitu a budete se hned ze startu cítit úspěšně. Pokud máte pocit, že je váš seznam nekonečný, jednoduše se do něho pusťte. Zaručuji, že se po odškrtnutí posledního úkolu budete cítit o dost lépe.
 8. Vyhněte se obrazovkám. Alespoň prvních 30 minut po probuzení. Modré světlo vyzařované chytrými telefony a dalšími elektronickými zařízeními může potlačovat tvorbu melatoninu, což ztěžuje usínání v noci i ranní pocit bdělosti.

 

Zařazení těchto návyků do vaší ranní rutiny vám pomůže začít den pozitivně a připravit se tak na úspěšný den. Nezapomeňte ale k sobě být trpěliví a dopřejte si čas, abyste si na každý nový návyk postupně zvykli. Máte i vy osvědčený tip, bez kterého se vaše ráno neobejde? Sdílejte ho v komentářích.

 

Autorka: Anna Beňadiková

Foto: se souhlasem společnosti EnvatoElements

Tagy:
9 Komentářů
 1. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Přijde mi, že tyto věci nejsou úplně reálné – většinou je vidíme na sociálních sítích, ale realita je jiná. 😀 Já jsem ráda, že ráno vstanu.

 2. MartinaBěhalová 1 rokem ago

  Hezký článek, vstávám ve 4 hodiny a čas na cvičení bohužel nemám.

 3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Já již nechodím do práce, a protože se ráno budím (bohužel) celá bolavá, tak většinou začínám protahovacími cviky… Nic jiného mi nezbývá 🙂

 4. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  Mám to trochu jinak, ale i uvedené kroky.

 5. Jako pěkné, ale tak pro pracující z domova, či kteří chodí do práce na 9. hodinu. Chtěla bych vidět všechny ty, kteří dělají od 6. hodin ráno, tudíž vstávají někde mezi půl pátou a pátou hodinou, či někdy i dříve, jak na toto mají chuť, čas a náladu. Já před nemocí vstávala 12 let ve 4:45 hodin a to poslední, nač bych měla bývala myšlenky bylo, jít si zacvičit.

 6. NelaVávrová 1 rokem ago

  Stále mám otazník nad tím jak dokáže si ráno normalně pracující člověk na 6h jít zacvičit. Většinou jsem ráda, že se obleču, umyju, něco zobnu a utíkám 😀

 7. Lenka Kapicová 1 rokem ago

  Úsměv a laskavá slova pro dceru a partnera po probuzení a hned je ten den krásnější 😊

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account