Věděli jste, že největší množství informací a zkušeností načerpáte během prvních sedmi let svého života? Během této doby totiž projde lidská bytost několika stádii vývoje a všechny podněty ukládá na svůj ,,hard disk”, ze kterého později čerpá. Každé slovo, zkušenost, emoce. To, co posloucháme jako děti od rodičů (a naše děti později od nás), je pro nás jediná a absolutní pravda. Vše nás ovlivňuje po zbytek života a také udává, čím se stáváme v dospělosti.
Mysl jako autopilot
Po většinu našeho života jednáme na základě informací a zkušeností z podvědomé mysli, která funguje jako autopilot při našich rozhodnutích a jednání. Vědomá mysl ja pak takovým ručním řízením – koriguje naše jednání. A to často opožděně, protože vzorce, které si odnášíme z dětství, jsou právě to, co nás ovlivňuje mnohem více. Uvědomit si tuto skutečnost a něco s ní dělat je často velmi obtížné.
Zpátky do minulosti
Zanalyzujme si v první řadě sami sebe. Ponořme se do dětství, období puberty, dospívání i našich vztahů (ať už rodinných, tak těch přátelských). Jak to, co jsme prožili, ovlivňuje naše rozhodnutí, reakce, prožívání či jednání nyní?
Hledejte odpovědi
Každá zkušenost nás formuje. Můžeme to vidět třeba v případě, že reagujeme stále stejně na opakující se situaci, ačkoli bychom měli (s odstupem času) najít i jiné řešení.
Odpověď ale hledejte opět v dětství. A zde přichází dané uvědomění – udělali jsme první krok ke změně. Změnou přístupu se nám totiž otevřou nové možnosti, které jsme předtím neviděli. Měli jsme totiž zastřený zrak reakcemi, kterými nás zásobovalo podvědomí.
Pro mnohé je také nápomocná rekapitulace uplynulého roku a analyzování, co bylo a co bude dál jinak. Ať už to děláte kdykoli, neanalyzujte příliš dlouho. Přečtěte si knihu, studii, navštivte kouče či jděte na terapii. Pokud změnu zvládáte pojmenovat a aplikovat ve svém životě sami a bez jakékoli pomoci, upřímně vám gratuluji. Udělejte to, co vám vyhovuje a co potřebujete. Přestože je změna nekomfortní, je vzorcem, který si přebírají vaše děti.
Proto udělejte krok vpřed – bohatě postačí jen jeden. Neměňte svůj život najednou, ale postupně a v souladu sami se sebou. Na konci dne je jedno, co říkají lidé, kteří nežijí váš život. Nejsou podstatné komentáře ostatních. Uvědomte si, že JSTE DOSTATEČNĚ…
…a DOVOLTE SI udělat změnu, se kterou třeba úplně nesouhlasí váš partner nebo partnerka, milovat toho, koho jste si sami vybrali, věnovat se práci, která vás naplňuje (ačkoli máte vysokou školu a slibnou kariéru v jiném oboru), změnit práci, požádat o pomoc, obejmout ačkoli se bojíte, být celý den v pyžamu, promluvit si se šéfem o povýšení či změnách, které je třeba v práci provést, pochlubit se výsledky, vzít si den pro sebe…bez výčitek.
…DOVOLTE SI milovat hlavně sebe! A to je ten nejlepší příklad pro váš život i život vašich nejbližších.
Autorka: Anna Beňadiková
Foto: se souhlasem společnosti EnvatoElements
Přesně tak, nebojte se změny! Mně a manželovi je už přes 60 let, v posteli se nevyspíme když ten druhý není v jiné místnosti a co? Jako že jsme manželé a netrávíme spolu čas v posteli? Ono to dostihne každého. Ale manžel je stejně pozorný a třeba i po těch letech mně dokáže sehnat https://www.goldea.cz/lozni-povleceni ložní prádlo, které se mně moc líbí.
Děkuji za informace, jsou dobré 🙂
život naučít být tak trochu sobec 🙁
Zajímavé poznatky, ráda jsem si početla