Aknózní a problematická pleť dokáže potrápit nejen ženy. Často se totiž nejedná o pár menších pupínků, ale i velká podkožní ložiska. Jak se jich zbavit, které kosmetické produkty jsou nejlepší a kde vlastně hledat příčinu těchto nepříjemností?

Určete si typ pleti

Úplný základ veškeré péče je vědomí, jaký typ pleti vlastně máte – sušší nebo mastnější? Akné se sice vyskytuje u obou z nich, ale neplatí na ně stejná péče nebo kosmetické produkty. Pokud zvolíte špatně, narušíte si základ celkové rovnováhy pleti – kyselý hydrolipidový film. Ten se tvoří na povrchu pokožky a je potřebný pro zdravý kožní mikrobiom.  

Čemu se při péči rozhodně vyhnout? 

  • Všem drsným čističům (např. na bázi SLS) a peelingům. Nejsou vhodné ani pro jeden typ pleti. K veškerému čištění je totiž třeba přistupovat velmi opatrně a s něžností.
  • Produktům s vysokým obsahem alkoholu. Mastná pleť sice menší množství zvládne, ale u suché je na místě se jim úplně vyvarovat.
  • Umývání vodou několikrát denně ve snaze pleť „pořádně vyčistit“. Méně je někdy více a v případě péče o pleť to platí dvojnásob. Stačí si ji umýt dvakrát denně v rámci ranního a večerního čištění. Samotná voda z vodovodu ale může mít dehydratační účinek, pleť může být suchá a mdlá. Pokud je tohle i váš případ, zkuste ji v rámci ranní rutiny otřít vatovým tamponkem s tonikem.
  • Vynechávání odličování nebo čištění. Používáte make-up? Nezapomeňte jej nejdříve odstranit odličovacím produktem (mlékem, olejem, micelární vodou) a poté pleť dočistit něčím jemnějším (gelem, emulzí, pěnou – např. na bázi glukosidů). Pokud máte suchou pleť, které nevyhovují pěnící přípravky, použijte pouze tonikum či pleťovou vodu. Vždy si však zjistěte, zda produkt neobsahuje alkohol ethanol (v INCI alcohol).
  • Mačkání pupínků ihned po jejich vzniku. Mohou tak vznikat jizvy, které s vámi zůstanou ještě několik let.

Čemu naopak věnovat pozornost? 

  • Nezapomínejte na řádnou hydrataci 
    • Hydratace je naprosto zásadní při jakémkoli kožním problému, a jinak tomu není ani v případě aknózní pleti. Jakmile je pleť dostatečně hydratovaná, vypadá velmi zdravě, a tak do své rutiny nezapomeňte zařadit i produkt, který vám na této cestě pomůže. V jeho složení hledejte látky jako je glycerin, kyselina hyaluronová a její sodná sůl, Centella asiatica nebo aloe vera. Pamatujte, že dehydratace není problém pouze suché pleti, ale i té mastné, která se ve snaze záchrany zbývající vlhkosti v pleti začne mastit ještě více.
  •  Volte pečující produkty, které neucpávají póry (= nejsou komedogenní)  
    • Jde zejména o suroviny jako je kokosový olej nebo olej z pšeničných klíčků. V čisté podobě se sice na aknózní pleť nedoporučují, ovšem jako součást produktu o více ingrediencích už nemusí být tak problematické. Pozor byste si měli dát i na konvenční výrobky z drogerií, které jsou často plné ropných derivátů a silikonů, a tak problematické pleti vůbec neprospívají. Raději sáhněte po produktech z řad přírodní kosmetiky.
  •  Vyzkoušejte jílovou masku   
    • Všechny druhy jílu (bílý, růžový, marocký i další) mají na pleť blahodárné účinky – čistí ji do hloubky a stahují póry. Jsou také bohaté na minerální látky. Při aplikaci ale nezapomeňte pleť neustále zvlhčovat (např. květovou vodou), masky mají totiž při zaschnutí tendenci vysušovat a dehydratovat. 
  • Hledejte produkty, které obsahují ty správné složky, jako například: 
    • CBD extrakt a jiné ingredience z konopí 
      • Kromě regulace tvorby kožního mazu má extrakt také protizánětlivé, hojivé a regenerační účinky, a to nejen na aknózní pleť, ale i na nejrůznější typy ekzémů. Další surovinou z konopí je např. konopný olej, který je naprosto unikátní svým dokonalým poměrem omega 3 a 6 mastných kyselin. Dokáže redukovat kožní maz, podporuje ochrannou bariéru pleti a celkovou hydrataci kůže. Je nekomedogenní, tudíž vhodný i pro pleť se sklonem k ucpávání pórů.
    • Kyselina salicylová (či extrakt z bílé vrby)  
      • Tato kyselina patří mezi BHA (betahydroxykyseliny) aneb ty, které se rozpouštějí v tucích. Díky tomu má antibakteriální a protizánětlivé schopnosti a její účinky se využívají zejména pokud jedince trápí ucpané nebo rozšířené póry, černé tečky, pupínky nebo nadměrná tvorba kožního mazu. Poohlédnout se můžete i po produktech obsahující jemnější formu této kyseliny – salicin aneb extrakt z vrbové kůry.
    • Niacinamid (vitamín B3)  
      • Stahuje a čistí zvětšené póry, dokáže regulovat nadměrnou tvorbu kožního mazu a při pravidelném používání dodává pleti mastnější a hladší vzhled. Podporuje regenerační procesy a pečuje o podrážděnou pokožku. Zároveň je anti-age a brání syntéze kožního barviva melatoninu, což znamená, že působí na pigmentové skvrny, flíčky po akné a podporuje přirozenou zář pleti.
    • Vitamín C  
      • Aneb vitamín, který se v naší pleti vyskytuje zcela přirozeně. Dokáže redukovat oxidační stres z kůže a taktéž má spolu se svými deriváty protizánětlivé a anti-age schopnosti. Pomáhá při léčbě akné, rozjasňuje pleť a vyrovnává barevné nedokonalosti.
    • Neem
      • Používá se při mnoha kožních onemocněních, jelikož pomáhá léčit akné, hojí vzniklé ranky a snižuje výskyt jizev po pupíncích. Také redukuje svědění pleti, které může vznikat při přemnožení bakterií.
    • Zinek  
      • Díky protizánětlivým vlastnostem zklidňuje zánětlivé plochy nebo stahuje rozšířené póry. Pokud byste jej chtěli doplnit jinou cestou, sáhněte třeba po luštěninách nebo semínkách.
  •  Nezapomínejte na vnitřní faktory
    • Pleť je totiž odrazem stavu zejména našeho vnitřního těla. Zamyslete se proto nejen nad produkty, které používáte, ale i nad stravou, pitným režimem i celkovým životním stylem. Berte v potaz také množství stresu, kterým si momentálně procházíte. V neposlední řadě se může jednat také o hormonální akné. Proto zvažte všechny možné důvody jeho vzniku a podpořte správnou kosmetickou péči zdravým životním stylem.

 

Odborný zdroj informací: Veronika Slechanová

Původní zdroj informací: Systers

Foto: Shutterstock

Tagy:
5 Komentářů
  1. Tamara Schovancova 2 roky ago

    o svoji plet důkladně pečuji

  2. Naštěstí jsem neměla nikdy nějaké extra velké příznaky akné a vyhlo se to i mým třem dětem.

  3. MichaelaHoráková 2 roky ago

    Děkuji za shrnutí tipů v péči o zdravou pleť.

  4. Renata Šajdlerová 2 roky ago

    Můj zlozvyk byl rukama si šahat na obličej kdykoliv během dne. I nevědomky právě… A to jak v práci, při řízení… No prostě pořád… To se pupínkům jen dařilo.

  5. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Pomohlo mi odepřít si sladkosti, a nahradit ovocem a zeleninou. Pak i péče o pleť.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account