Až 80 % žen zažívá během 9 měsíců po léčbě vaginálních obtíží jejich opakovaný návrat. Celková úspěšnost léčby je pouhých 40 %. Uzdravte svůj vaginální mikrobiom a změňte s námi tuto statistiku!
Opusťte koloběh nemocí
Je to vlastně takový začarovaný kruh. Čím častěji máte potíže, tím více jsou váš imunitní systém i vaginální mikrobiom oslabení. Nemoci se stále opakují a vy už si tak nějak zvyknete na všechny ty kontroly u lékaře, ze kterých odcházíte s dalšími recepty na léky a mastičky, o kterých už předem víte, že stejně dlouhodobě nepomohou. Zastavte tohle uvažování a najděte svou cestu ke zdraví.
Ne, opravdu nemáme na mysli nabídku na analýzu vašeho mikrobiomu s následným sestavením probiotik na míru. Takových stránek sice najdete na internetu spoustu, ale bohužel jde jen o marketingový tah a prázdné sliby. Neexistují totiž téměř žádné studie, které by tento proces podporovaly. Dejte si tak pozor, do čeho investujete své peníze. Věříme, že po přečtení následujících tipů se už nenecháte jen tak oklamat. Zároveň pamatujte, že jste každá jiná, jedinečná, a tak, co vyhovuje jedné, nemusí být dobré pro druhou.
Podpořte svou imunitu
Pro zdravý vaginální mikrobiom je třeba podpořit vaši imunitu. Jak na to?
- Jezte fermentované potraviny neboli přírodní probiotika. Patří mezi ně kysané zelí, kimchi, jogurty či kefíry.
- Hlídejte si dostatečný příjem všech potřebných vitamínů, zejména A, E, D, C, β-karotenu, kyseliny listové, hořčíku, zinku a vápníku.
- Přijímejte dostatek vlákniny. Najdete ji třeba v luštěninách nebo sóje.
- Zaměřte se na stravu podle menstruačního cyklu. Dodejte tělu vždy přesně ty živiny, které v dané fázi nejvíce potřebuje.
- Myslete na hladinu cukru v krvi. Tedy hlavně na to, aby jí nebylo příliš. Cukr má totiž v oblibě kvasinky, které způsobují vaginální potíže. Při stabilizaci jeho hladiny vám pomůže například syrová zelenina, ořechy (ideálně namočené), semínka, olej, ryby nebo avokádo. Nezapomeňte také omezit průmyslově zpracované potraviny, alkohol a mléčné výrobky. Na svém talíři volte rozmanitost. Myslete ale na to, že vaše tělo je unikátní, a tak hledejte přesně ty potraviny a kombinace, které vyhovují vám, ne kamarádce nebo kolegyni v práci.
Nezapomínejte na svá střeva
Kromě přírodních probiotik ve stravě zařaďte po dobu 3 měsíců i kapsle. Budete tak mít zdravější střevo, a tím pádem i zdravější vaginální mikrobiom. Jak je to možné? Tyto dvě oblasti v našem těle spolu úzce souvisí – střevo je totiž rezervoárem pro vaginální bakterie včetně laktobacilů.
Probiotika zároveň obnovují a posilují střevní mikroflóru, a to obzvláště v případě, že se léčíte antibiotiky. Slouží také jako skvělá prevence dalších potíží nebo jako pomocník při náznaku prvních symptomů nemoci. A tak nic nepodceňte a podpořte vstřebávání živin z jídla například Black Stuff.
Dýchejte a vytvářejte oxid dusnatý
Rozhodně to nemyslíme tak, že byste doteď nedýchali. Možná jste ale svému dechu nevěnovali tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. Proč byste to měly změnit? Díky němu dostanete své tělo i mysl do klidu, minimalizujete stres a vytvoříte tak lepší prostředí pro tvorbu oxidu dusnatého. Pokud nedokážete jen tak sedět a dýchat, berte to jako příležitost naučit se novou dechovou techniku. Zkusit můžete například strečink bránice, pírkový dech, soma dech, meditaci nebo kundalini jógu.
Právě NO má podíl na regulaci vaginální mikroflóry, hormonů a prevenci bakteriálních vaginóz nebo sexuálně přenosných chorob. Jeho tvorbu můžete podpořit také červenou řepou, melounem nebo tím, že se vzdáte alkoholu a cigaret. Tak nádech, výdech a hlavně žádný stres!
Řekněte NE upnutým kalhotkám, tamponům a mýdlu
Nosíte rády umělé materiály a těsné střihy? I to může být problém! Tyhle kousky ve vašem šatníku totiž negativně ovlivňují kyselost vaginálního prostředí i jeho celkové složení. Raději tak sáhněte po prodyšném bavlněném prádle a volnějším střihu jak kalhot, tak kalhotek.
Nebezpečné může být i dlouhodobé zavádění menstruačních tampónů a nepravidelná výměna menstruačních vložek. Na obojím se totiž množí patogenní mikroorganismy, které přecházejí (hlavně v případě tamponu) do vašeho mikroekosystému.
Dejte si také pozor na vaginální výplachy, používání běžných mýdel nebo obecně nadměrnou hygienu. V případě poševních výplachů vodou společně s mýdlem si totiž vyplachujete i mnoho ze své mikrobiální odolnosti včetně tolik potřebných laktobacilů. Dopřejte si péči a vyberte si kvalitní intimní mýdlo.
Hýbejte se a spěte
Mohlo by se to zdát jako klišé, které opakujeme v rámci článků o biohackingu pořád dokola. Kvalitní spánek a dostatek pohybu jsou ale klíče, které vám pomohou nejen ke zdravému vaginálnímu mikrobiomu, ale i celkovému zdraví těla a mysli.
Zaměřte se na teplo, zimu i půst
Pomozte svému tělu dostat se do středu jeho optimálního fungování. Jak? Zaměřte se na čas v přírodě, saunování, ale i občasný přerušovaný půst nebo otužování. Pomůžete si tak v postupném snižování zánětu.
Ze zvířecích studií dokonce vyplynulo, že chladová terapie mění samotné složení střevního mikrobiomu, který je (jak už jsme zmínili na začátku), v úzkém kontaktu s tím vaginálním. Tenhle seznam činností můžete doplnit ještě o protizánětlivé potraviny, mezi které patří zejména ovoce a zelenina.
Dopřejte si dávku hormonu něhy
Zamyslete se nad svým celkovým zdravotním stavem a hlavně léky, které užíváte. Obzvláště nad antibiotiky, neboť s jejich častou konzumací roste i výskyt chronických onemocnění. Neexistuje možnost, jak seznam pilulek alespoň trochu omezit?
Hormonální antikoncepce, která se u spousty z vás jistě do daného seznamu také řadí, je pak logický oříšek sám o sobě. Z hlediska zdraví vaginálního mikrobiomu je spíše prospěšná, protože dodávané ženské hormony pozitivně regulují jak samotný mikrobiom, tak vaginální prostředí. Na druhou stranu má ale spoustu zrádných a na první pohled často nesouvisejících vedlejších účinků a je jen na vás, která kritéria u vás v konkrétní životní fázi budou převažovat.
Minimálně je ale dobré vědět, že antikoncepčních metod je vícero a můžete postupně zkoušet, která vám bude nejvíce vyhovovat. Například kondom byl z hlediska pravděpodobnosti vaginální infekce označen za vhodný, naopak nitroděložní tělísko spíše za škodlivé. Nejspíše ale neuděláte chybu, pokud sáhnete po spermicidním gelu s obsahem kyseliny mléčné na přírodní bázi. Upravuje totiž pH pochvy směrem k vyšší kyselosti, čímž nejen brání otěhotnění, ale také prospívá zdravému vaginálnímu mikrobiomu – snižuje tedy náchylnost k infekcím a mykózám.
S vašim sexuálním životem souvisí také jeden kouzelný hormon – oxytocin neboli hormon něhy. Propojuje lásku a kontakt s imunitním systémem i mikrobiomem a je dokonce zvažován jako alternativa k estrogenové léčbě vaginální suchosti (například během menopauzy). Stimuluje totiž tvorbu vaginálních buněk sekrečního epitelu a k jeho vyplavování dochází při stimulaci vagíny i jiných částí těla.
Nezapomínejte na bylinky
Naše babičky léčily spoustu věcí bylinkami, a tak ani vy nepodceňujte jejich sílu. Zkoušela jste například vaginální napářku? Správnou kombinací bylin můžete své tělo v mnohém podpořit a je jen na vás, jakou kombinaci zvolíte. Můžete sáhnout například po řebříčku, růži, měsíčku, heřmánku nebo levanduli.
Jaké jsou vaše tipy pro zdravý vaginální mikrobiom? Podělte se s námi v komentářích!
Zdroj odborných informací: Kristýna Zezulová
Původní zdroj informací: Systers.bio
Foto: se souhlasem společnosti Systers, se souhlasem společnosti la malina, Shutterstock
Řídím se mnoha popsanými metodami, články to se ženami myslí víc než dobře.