Mnoho ryb – z nichž některé končí na našich talířích – vykazuje rostoucí hladiny methylrtuti neboli velmi toxické látky, která se z těla jen tak lehce nevyloučí. Jak k něčemu takovému vůbec mohlo dojít? V průběhu 20. století se v důsledku lidské činnosti zvýšila koncentrace rtuti v životním prostředí na trojnásobek, tedy oproti přirozené přírodní koncentraci. A tím to všechno začíná. Rtuť je těžký kov, který se přirozeně vyskytuje v přírodě. V prostředí se kovová rtuť působením bakterií přeměňuje na methylrtuť, která je toxičtější. Suma sumárum, špatné prostředí, špatné podmínky pro živočichy.
Za všechno může člověk?
Mnoho ryb, které žijí v moři, je vystaveno působení methylrtuti, již absorbují prostřednictvím řas. Tato toxická látka se tak dostává do organismu lidí, kteří si myslí, že ryby jsou jednou z nejdravějších potravin. Chyba lávky. Téměř 100 % methylrtuti obsažené ve zkonzumovaném mase přechází do krevního řečiště, odkud je transportována do jater, ledvin nervové soustavy a částečně do mozku, kde se ukládá. Methylrtuť je v lidském organismu stabilní a velmi pomalu se rozkládá. (Střední poločas rozpadu je v lidském organismu 44-80 dní. Tak to aspoň tvrdí vědci z kanadské Trentské univerzity.)
Rizikové druhy ryb
Situace dokonce došla tak daleko, že podle současného výzkumu Harvardské univerzity pochází přibližně 82 % expozice methylrtuti z konzumace mořských plodů, přičemž se tyto výsledky objevují v časopise Nature. Právě v něm je uvedeno, že hladina methylrtuti u ryb, jako je treska, tuňák a mečoun obecný, jsou na vzestupu. Platí přitom, že čím výše je živočich postavený v potravním řetězci, tím mohou být koncentrace methylrtuti v jeho tkáních vyšší.
Sluší se uvést, že se výzkumníci opírali o analýzu údajů ekosystému Mainského zálivu v Atlantském oceánu. Konkrétně se zabývali daty za posledních 30 let. Co to všechno konkrétně pro vás znamená?
Potenciální hrozba
Pokud jsou methylrtuti vystaveny děti a těhotné ženy nebo ženy v produktivním věku, které plánují mít potomky, je to problém. Methylrtuť totiž snadno proniká z těla matky placentou do těla vyvíjejícího se plodu v děloze, což může vést k narušení vývoje nervového systému. Vědci také varují, že tato toxická látka negativně ovlivňuje srdečněcévní systém, imunitu a reprodukci jako takovou. Zdravotní přínos konzumace některých ryb je tak sporný.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account