Založení vlastní firmy je náročný úkol v každém věku, ale co když se do toho pustíte už ve 22 letech? Podnikatelka Šárka Pelikánová si prošla náročnou cestou budování účetní a daňové kanceláře, a to po boku své maminky. V tomto rozhovoru nám Šárka přiblíží své začátky, výzvy spojené s rodinným podnikáním i to, jak se připravuje na nové období svého života, kdy očekává rozšíření rodiny.

Jak dlouho podnikáte / Jak dlouho vedete firmu?

Naši účetní a daňovou kancelář CEG jsem zakládala ve 22 letech, tedy poměrně mladá. Upřímně, nikdy jsem neměla ambice podnikat, zvláště s ohledem na to, co jsem o podnikání slyšela během mého dětství v 90.letech. Vše se odehrálo, jak už to v životě bývá, trochu náhodou, a tak trochou také tendencí podporovat mou rodinu. Když jsem už dva roky poslouchala svoji mámu snít o vlastní účetní a daňové kanceláři, a objevila se příležitost získat prvního klienta, jednala jsem rychle. Do výběrového řízení jsme se přihlásili s již vzniklým s.r.o. a od té doby již nebylo cesty zpět. Postupně jsme získali přes 300 dalších
klientů
a rozrostli se na tým čítající 20 kolegů.

Pracujete ve firmě s ostatními členy rodiny? Jak se Vám daří spolu vycházet?

Od samotného začátku jsem CEG budovala s mojí mámou. Ona přinesla odborné knowhow, ona je uznávanou autoritou v našem oboru. Zatímco mě zase nechyběla odvaha a schopnost propojovat lidi a rozvíjet firmu. Zaměřila jsem se na obchod, marketing, nábor nových kolegů, používání nejnovějších technologií a automatizaci procesů.

Naše role jsme si však nikdy přesně nedefinovaly – vše probíhalo přirozeně a organicky. A právě tohle vágní rozdělení rolí a nevyjasnění vzájemných očekávání vedlo k napětí mezi námi. Obě jsme se
cítily nedoceněné a chyběl nám vzájemný respekt, což nakonec vyústilo v krizi, kdy jsem se musela rozhodnout, zda si chci udržet vztah s mámou, nebo firmu. Naštěstí jsme časem obě „ustoupily” a pochopily, že naším cílem bylo nejen vybudovat firmu, ale také vrátit řemeslu účetnictví jeho hodnotu a vytvořit něco, co přetrvá pro další generace – nejen v naší rodině, ale i pro celý obor napříč Českou republikou.

Oddělujete v tomto případě pracovní a soukromý život? Probíráte spolu chod firmy?

Dnes už ano – dokážeme si jasně vymezit, kdy řešíme práci a kdy osobní záležitosti. To považuji za klíčový aspekt úspěšného rodinného podnikání. Máma se před rokem stáhla z vedení firmy a nyní se zaměřuje na konzultace a školení, jak pro naše kolegy, tak pro účetní a daňové poradce po celé České republice. Řízení firmy přešlo plně na mě. Když však přijde na důležitá rozhodnutí nebo komplikace, vždy oceňuji, že mám možnost zvednout telefon nebo se s mámou sejít a probrat vše s někým, komu stoprocentně důvěřuji a jehož názor respektuji. V podnikání není nic horšího než pocit, že jste na všechno sami.

Podporuje Vás partner? Má pochopení pro Vaši náročnou práci?

Můj partner je pro mě tou největší oporou. Pamatuji si naše první setkání, kdy se, na rozdíl od jiných mužů, nesnažil mě snižovat nebo mi vysvětlovat, že jako žena se jednou budu muset rozhodnout mezi rodinou a kariérou. I dnes, kdy čekáme na brzké rozšíření naší rodiny, je ten, kdo plánuje, abych měla možnost se i během mateřství realizovat. Je kreativní, ambiciózní a podniká, a jeho vlastní cesta je pro mě bezednou inspirací. Kéž by bylo více takových mužů – děkuji za něj!

Máte čas na osobní život? Ve vašem věku přece jen lidé chtějí více svobody, méně zodpovědnosti, např. chtějí cestovat, poznávat?

Moje zkušenost je opačná – mnoho mladých ambiciózních lidí dnes svou energii investuje hlavně do práce. Dokud mají sílu, věnují se rozvoji svého podnikání, kariéry a nedostatek volného času omlouvají tím, že si ho dopřejí v budoucnu. Až si to zaslouží nebo bude lepší příležitost. I já jsem to tak vnímala, a dnes už vím, jakou daň si tento přístup může vyžádat. Ať už to nazveme vyhořením, vyčerpáním nebo ztrátou motivace – tyto pocity a stavy mohou znehodnotit vše, co jste do té doby vybudovali. Dnes už chápu, že fyzické či psychické zdraví máme jen jedno a že úspěšně podnikat lze i bez 16 hodin v kanceláři. Klíčem je obklopit se skvělými lidmi a důvěřovat jim. Díky této změně v myšlení si nyní mohu opět užívat moji milovanou hudbu, aktivní sport, cestování a hlavně jsem znovu našla cestu sama k sobě.

Jaký je Váš názor na rodinné podnikání? Co třeba v případě manželského páru ve vedení, dokážete si to představit?

To záleží na konkrétní rodině a partnerství. Každá rodina a každý vztah má své vlastní vzorce chování. Některé jsou pevně dané a těžko se mění, zatímco s jinými lze pracovat relativně snadno. Klíčové je, zda mají zúčastnění zájem na těchto vzorcích pracovat. Rodinné podnikání podle mě nikdy není jednoduché, protože kromě pracovních záležitostí si do firmy vždy přinášíme i emoce a hluboké osobní vzpomínky. Pokud nejsou rodinní příslušníci připraveni na sobě pracovat a řešit vzájemné vztahy, určitě bych jim
nedoporučovala do rodinného podnikání vstupovat.

Největší překážky v podnikání podle vás?

Každé odvětví má svá rizika a překážky. V oblasti účetnictví a daní je jednou z největších výzev nutnost neustálého vzdělávání, protože zákony se zde mění doslova rychlostí světla. Klienti, tedy firmy a organizace po celé ČR, často nemají čas ani energii tyto změny sledovat, a proto spoléhají na to, že my jim poskytneme kompletní ochranu a předejdeme možným rizikům. S tím přichází obrovská zodpovědnost. Máme zkušenosti s klienty, kteří se kvůli předchozímu neodbornému účetnímu servisu ocitli téměř na pokraji krachu. Navíc je náš obor jedním z těch, které jsou nejvíce ovlivněny novými technologiemi. Ti, kdo
nesledují aktuální trendy v automatizacích, riskují, že velmi brzy narazí na problémy a budou
muset z trhu odejít.

Jaké máte osobní a jaké profesní přání, touhy?

Přiznám se, že momentálně jsem ve fázi, kdy se těším na rozšíření naší rodiny, a tomu přizpůsobuji i své kroky v podnikání. Už rok se připravuji na to, abych si mohla v klidu dovolit odejít na mateřskou a věnovat se nejen sobě, ale i budoucímu nástupci CEG. Samozřejmě netuším, co mě čeká a jak se změní mé priority, až přijde ten okamžik. Ale už teď pracuji na novém projektu spojeném s mým současným podcastem SníDANĚ se Šárkou. I během mateřství bych ráda podcast udržela a rozšířila ho o speciální program zaměřený na realitní investory. Ale víc zatím neprozradím. Sledujte mě a CEG a brzy se dozvíte víc.

Doporučila byste ostatním ženám podnikat? Co byste jim případně pro start podnikání doporučila?

Určitě! A pokud mohu poradit, věřte si. Jako ženy často máme tendenci se podceňovat a naslouchat jak vnitřnímu hlasu, tak i těm zevnějším, které nám říkají, že na něco nemáme.

Často se cítíme donucené vybírat si mezi rodinou a osobní realizací. Tato nedůvěra v naše síly a schopnosti nás brzdí v plnění našich snů. S věkem, a zejména nyní, kdy se připravuji na příchod nového života, si uvědomuji, že ženy jsou neuvěřitelná stvoření – superhrdinky bez titulu. Je důležité si uvědomit, co vše dokážeme, a nebát se to uchopit.

Chtěla byste jednou předat firmu dětem?

Pokud budou mít zájem, ráda jim tu příležitost poskytnu. Nechci je však do ničeho nutit. Z příběhů nástupníků z jiných rodinných firem vím, jak velký tlak může potlačit, ne-li zničit osobnosti těch, kteří si přáli plnit své sny jinde, ale rodina jim tuto možnost nedala. Důležité je, aby měly svobodu rozhodovat o své vlastní cestě.

Autor: redakční text
Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků (www.amsp.cz)
Foto: se souhlasem Ing. Šárky Pelikánové

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account