Je to základní kámen každého šatníku. A taky snadno jedna z nejdražší věcí, kterou máte v plánu si koupit. Ale zároveň kousek oblečení, který vám vydrží dlouhé roky! Proč investovat do kvalitního vlněného kabátu? Materiál je prostě základ a právě vlna je královnou zimní sezóny. Označuje se za ní ovčí chlub, který má několik podsekcí. Ta klasická, kterou známe, je hrubější a proto se daleko častěji potkáváme s merino vlnou, která je naopak jemná a měkká či mohérem (z kozy angorské), angorou (z králíka angorského), velbloudi srstí, alpakou nebo kašmírem (z kozy kašmírské). Alfou a omegou je právě skvělá termoregulace. Stejně tak jako chrání zvíře před povětrnostními podmínkami jako je chlad, teplo, vítr nebo déšť, postará se i o vás. 

Co zvážit při nákupu vlněného kabátu?

1. Procentuální složení materiálu

Zní to jako samozřejmost, ale obecné pravidlo před nákupem dražšího kousku oblečení je vždy zkontrolovat jeho štítek. Proč? Protože přece chcete vědět, zda je cena odůvodněna kvalitou látky. Když to uděláte, všimnete si, že dražší kabáty mají obvykle vyšší obsah vlny. Mezi nejdražší patří právě kašmír, ale setkat se můžete i s angorou, mohérem nebo alpakou. Rozdíl mezi nimi je, ze kterého zvířete (a dokonce i geografické oblasti) tato vlákna pocházela. Na visačce můžete najít i různé jiné příměsi jako je například nylon, který zvyšuje odolnost vůči oděru. Naším doporučením ale je, že kvalitní vlněný kabát by měl obsahu minimálně 60 % vlny.

2. Jednořadový nebo dvouřadový 

Možná je to zbytečné zmiňovat, ale pro jistotu: jednořadový kabát znamená, že se po zapnutí kabátu překrývá levý a pravý panel kabátu. Celkově je rozdíl mezi jednořadovým a dvouřadovým kabátem opravdu jen estetický. Obecně však platí, že dvouřadové kabáty jsou dražší, protože ke střihu vyžadují více látky. 

Foto: Shutterstock

3. Jednoduchá nebo dvojitá tkanina

Pokud se nedostane pod podšívku kabátu, bude na první pohled těžké určit, zda je kabát ušit z dvojité látky nebo ne. Zde je však několik tipů: 

Připadá vám kabát těžký a tlustý?

Přední strana vypadá a působí identicky jako zadní strana?

Jednoduché tkaniny jsou tkané a jednovrstvé, zatímco dvojité tkaniny používají neviditelné prošívání nebo takzvané tavení, aby se spojily dohromady. V některých případech jsou materiály tak luxusní, že nepotřebují ani podšívku. Z online nákupů nemáte ale příliš šanci poznat, o jaký druh tkaniny se jedná.

4. Podšívka

Bez ohledu na to, jaký druh vlněného kabátu si vyberete, většina z nich bude mít podšívku. Tato látka je důležitým rozhraním pro snížení tření a zakrytí některých stehů na kabátu. A to z jakého materiálu je ušit, je pro vaše rozhodnutí velice důležité. 

Podšívka látky se nejvíce dotýká vaší pokožky a může se velice rychle opotřebovat, pokud je nekvalitní. Některé levnější kabáty nebudou mít podšívku vůbec. 

Kam vyrazit pro perfektní vlněný kabát?

Foto: se souhlasem About You

Kabát, Ralph Lauren, About You

Foto: se souhlasem About You

Kabát, Hugo, About You

Foto: se souhlasem Twinset

Kabát, Twinset 

Foto: se souhlasem Modivo

Kabát, True Religion, Modivo

Foto: se souhlasem Answear

Kabát, Boss, Answear

Foto: se souhlasem s.Oliver

Kabát, s.Oliver

Foto: se souhlasem s.Oliver

Kabát, s.Oliver

Foto: se souhlasem Breuninger

Kabát, Breuninger

Foto: se souhlasem Mango

Kabát, Mango

Foto: se souhlasem Massimo Dutti

Kabát, Massimo Dutti

Foto: Shutterstock, se souhlasem Massimo Dutti, Mango, Breuninger, s.Oliver, Answear, Modivo, Twinset, About You

Zdroj: autorský text Lucie Janotová

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
7 Komentářů
 1. Tereza Králíková 4 měsíce ago

  Mám ráda přírodní materiály, a proto jsem si nedávno pořídila vlněný kabát. Vlna je nejenom teplá, ale také prodyšná, a to znamená, že se v něm nepotím ani při delší procházce. Navíc je elegantní a mně je teplo za každého počasí. Proto jsem se rozhodla, že si pořídím i další oblečení z vlny.

 2. Nádherné kabáty, ale nic pro mne.

 3. renata zborníková 2 roky ago

  Krásné kousky, ale když já jsem spíš “bundová”

 4. MADAMACE 2 roky ago

  Krásný je dlouhý červený kabát Twinset.

 5. JanaŠrámčíková 2 roky ago

  mám jen s 20%, ale je super

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account