Dostali jste pozvánku na večírek, ples nebo party a prvotní nadšení ze zábavy vystřídalo zděšení nad předepsaným dress code, neboli oblečením, které si hostitel přeje, abyste si oblékli? Jako by nebylo dost těžké přijít na to, co si obléknout každý den do práce, nyní váš čeká rozluštit, co znamená „neformální elegance“ versus „slavnostní koktejlové oblečení“. Hostitelé jsou mnohdy při vymýšlení předepsaného oblečení tak kreativní, že se hosté musí obrátit na pomoc do slovníku. A problém nemají jen muži, ale také ženy! Právě proto jsme se rozhodli sepsat vám nejčastější formy dress code a vy tak budete mít jistotu, že můžete snadno vyrazit na jakoukoliv party. A ještě být stylová!

Jak se obléknout, když na pozvánce stojí…

Dress code: Black Tie 

Formální oblečení, které většinou najdete na pozvánkách na ples, svatbu, operu nebo galavečer. 

Co si obléknout: 

Jedinečná šance stát se celebritou jdoucí po červeném koberci. Black Tie je přesně tou příležitostí, kam obléknout šaty hodné filmové hvězdy. Měly by být dlouhé, elegantní a jedinečné. Z materiálů se do hry dostává samet, šifon, hedvábí nebo krajka. Sázkou na jistotu jsou monochromatické outfity v klasických barvách jako je černá, bílá, červená nebo modrá. Výrazné vzory mohou být zajímavým zpestřením, ale vězte, že budete tančit na velice tenké linii vkusu a nevkusu. Povolený je i dámský smoking. 

Foto: se souhlasem značek Amiatex, Evolution, Ralph Lauren, Steve Madden

Dress code: Creative Black Tie

Zábavnější varianta formálního oblečení, která vám otevírá prostor k experimentům a vašemu kreativnímu vyjádření.

Co si obléknout:

Módní pravidla velí obléknout večerní toaletu stejně jako u Black Tie, ale jak už název „Creative“ napovídá, můžete si dovolit více zapojit do hry vaši hravou osobnost. Povoleny jsou výraznější rozparky, opulentní šperky a výrazné vlasové doplňky jako jsou čelenky nebo turbany. Pokud patříte mezi minimalistky neváhejte obléknout střihově střídmější róbu a vyšperkujte ji zajímavými střevíčky. Ty v každém případě musí být na podpatku! 

Foto: se souhlasem značek Glam, Jennifer Behr, Jil Sander, Wal G.

Šaty, Wal G.; sandály, Glam; psaníčko, Jil Sander; mašle do vlasů, Jennifer Behr

Dress code: Cocktail chic

Koktejlové oblečení v překladu znamená semiformální. Slavnostní? Určitě! Šik? Definitivně! 

Co si obléknout: 

Malé černé koktejly jsou vaší nejlepší přítelkyní pro většinu svateb, party nebo narozeninových večírků. Zároveň je ale dress code Cocktail chic skvělou příležitostí obléknout něco víc netradičního a opulentního. Ve hře zůstává krátší délka šatů, výrazné barvy, flitry i vzory. Je také naprosto přijatelné obléknout elegantní dámský kostým s cigaretovými kalhotami. Ať už si vyberete jakoukoliv možnost, krásné lodičky na podpatku jsou povinnou záležitostí. Čím vyšší a zábavnější budou, tím lépe budou vypadat (nejen) na tanečním parketu.

Foto: se souhlasem značek 16arlington, Mango, Swarovski, Zara

Šaty, 16arlington; psaníčko, Mango; náušnice, Swarovski; sandály, Zara

Dress code: Smart Casual

Elegantní, avšak neformální oblečení, které většinou odpovídá vašemu zaměstnání. V zásadě se jedná o doporučení toho, že můžete přijít v tom, v čem běžně chodíte do práce. Mimo džín samozřejmě! 

Co si obléknout: 

Pro ženy jsou vhodné moderní šaty, sukně, overaly, košile nebo saka. Hostitel vám tím chtěl dát jasně najevo, že nevyžaduje žádný formální oděv. Vy mu ale zároveň můžete projevit úctu tím, že nepřijdete v džínách a teniskách (přestože tak třeba běžně chodíte do práce). Pokud navíc jdete na party s tímto dress code, určitě nechte doma velkou tašku s laptopem a místo ní vezměte do ruky minimalistické psaníčko. I to nejběžnější oblečení s ním dostane nový nádech.

Foto: se souhlasem značek Eobuv, Kazar, Leger, Mango

Košile, Mango; kalhoty, Leger; psaníčko, Kazar; boty, Eobuv

Dress code: Business Casual

Pro většinu manažerů nebo lidí pracující ve finančnictví jde o běžný oděv. Pokud mezi ně nepatříte, pak vězte, že jde o formální oblečení, které je ale zároveň pohodlné a elegantní zároveň.

Co si obléknout:

Pro dámy přicházejí do úvahy košilové šaty, dámské kostýmy s pouzdrovou sukní nebo kalhotami cigaretového střihu. Délka šatů a sukně by měla vždy dosahovat ke kolenům. Vyhnout byste se měli velkým výstřihům nebo výrazným vzorům. Svou originalitu ale můžete projevit například výraznou barvou košile nebo zajímavými módními doplňky jako jsou dioptrické brýle, stylová kabelka či originální náhrdelník. 

Foto: se souhlasem značek Kabea, Reserved, Tamaris

Kalhotový kostým, Reserved; kabelka, Kabea; mokasíny, Tamaris

Dress code: Semi Formal

Toto označení najdete na pozvánce většiny akcí, jež začínají v dopoledních hodinách a končí před osmnáctou hodinou. Hostitel vám tím chce naznačit, že vaše oblečení by mělo vyjadřovat vaše nejlepší „obyčejné“ já. 

Co si obléknout:

Když nevíte, vsaďte na klasické koktejlky. A rozhodně nemusí být černé! Ve hře jsou pastelové odstíny barev jako je světle modrá, růžová nebo zelená. Vyhýbat se nemusíte ani vzorům a zvláště letní měsíce jsou skvělou příležitostí obléknout například květinové vzory. I obuv můžete přizpůsobit povaze akce – pokud se například koná v zahradě, neváhejte obout boty na klínku či pohodlné balerínky. 

Foto: se souhlasem značek Blaire, CCC, Self Portrait, Zara

Šaty, Self Portrait; kabelka, Blaire; lodičky, CCC; prsten, Zara

Foto: se souhlasem spojujeme.cz pod záštitou Prahy 8

Tip, kam vyrazit:

Poprvé si nazout taneční střevíčky můžete už 24. 9. 2022 na akci Ples Karlín Spojuje 2022. Jedinečný ples se uskuteční ve Spojka Karlín a je připomínkou tragických povodní, jež zasáhly Prahu a s ní i Karlín před 20 lety. Organizátoři ale zároveň chtějí podpořit mezilidské vztahy na místě, jež se postupem času stalo nádhernou a prosperující pražskou čtvrtí. Těšit se můžete na bohatý kulturní program společně s tombolou a dražbou obrazů, jež podpoří Alianci žen s rakovinou prsu. Dress code je Creative Black Tie, takže teď už víte, co si obléknout, ne? 

Více informací najdete ZDE.

Foto: Shutterstock, se souhlasem Amiatex, Evolution, Ralph Lauren, Steve Madden, Kabea, Reserved, Tamaris, 16arlington, Mango, Swarovski, Zara, Glam, Jennifer Behr, Jil SAnder, Wal G., Blaire, CCC, Self Portrait, Eobuv, Kazar, Leger

Zdroj: Real Simple, Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
7 Komentářů
 1. Pokud se člověk chystá na nějakou takovou akci, měl by jistě dress code udržet.

 2. Gerin 2 roky ago

  Šaty pro zvláštní příležitosti. U společnosti MOHITO si jistě vyberete. V naší nabídce najdete šaty s odhalenými rameny, dlouhými rukávy, rozšířeným spodním dílem nebo takové, ve kterých se budete cítit dobře nejen na svatbě, ale i při každodenním nošení, když si vyberete například bavlněné šaty s jemnými květy.

  https://www.mohito.com/cz/cz/obleceni/saty-overaly

 3. ŠárkaMariana 2 roky ago

  Užitečné info 👍 Díky 🙂

 4. Romana Mlynářová 2 roky ago

  Důležité, modely jsou krásné.

 5. harper fernandez 2 roky ago

  Proper grasp of the subject is an essential part of academics and without that you won’t be able to do yourMedical Science Assignment Help in the correct manner which will ultimately lead to the degrading of marks in your academics and that is not acceptable at all.

 6. harper fernandez 2 roky ago

  Proper grasp of the subject is an essential part of academics and without that you won’t be able to do your Edit my paper in the correct manner which will ultimately lead to the degrading of marks in your academics and that is not acceptable at all.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account