Intimní zdraví je ve společnosti stále velkým tabu. Ženy se o něm stydí mluvit nejen se svými kamarádkami nebo maminkami, ale mnohdy i gynekology. Proto jsme v tomto článku spojili síly s gynekoložkou MUDr. Kristýnou Koutnou a odpověděli na vaše nejčastější otázky tak, abychom mohly být zase o krok blíž k tomu být #dolebezstarostí 

 

Jaká hormonální antikoncepce je nejbezpečnější? 
  • Nemůžu jednoznačně říct, která konkrétní značka na trhu je ta nejbezpečnější, nicméně všechny HA, které gynekologové v dnešní době předepisují, jsou velmi spolehlivé. Jen je třeba dát si pozor na pozor na pravidelnost, jelikož jsou dávky hormonů v pilulkách opravdu nízké. Pokud by se náhodou stalo, že nějakou z nich vynecháte nebo vezmete později, raději se chraňte i něčím jiným (např. prezervativem). Bezpečnost je ale na místě také před začátkem braní antikoncepce, kdy byste si měly se svým lékařem projít vaši rodinnou anamnézu kvůli případným predispozicím k trombóze. 

 

Jak moc vadí kouření při užívání antikoncepce?  

  • Tato otázka z části souvisí s tou předchozí. Právě kouření je totiž jedním z faktorů, který na vzniku trombózy podílí. Takže ano, cigarety při užívání antikoncepce vadí. Může se dokonce stát, že vám lékař nebude chtít HA ani předepsat, pokud u vás zjistí i další rizikové faktory (obezita, vyšší věk) a navrhne vám raději jiný způsob ochrany.  

 

Gynekolog mi dal léky také pro přeléčení partnera, ale jeho reakce nebyla úplně vlídná. Jaké jsou hlavní argumenty, proč se musí přeléčit i on? Jsem si téměř jistá, že potíže nepřišly od něj.  

  • Musíte mu vysvětlit, že si takto nemoc předáváte mezi sebou navzájem, čímž vzniká tzv. ping-pong efekt, kvůli kterému se potíží nezbaví ani jeden z vás. Je tedy třeba přeléčit vás oba ve stejný čas, po který budete dodržovat také sexuální abstinenci, abyste mohli být opět zdraví. V opačném případě budete u svého gynekologa každý měsíc a ani partnerovi nevymizí obtíže samy od sebe.  

 

Potíže se mi opakují, přijde mi, že lékař „léčí“ projev, ale ne příčinu. Jak se dopracovat k tomu, aby člověk našel reálný původ?  

  • Váš dojem je správný – lékař opravdu léčí jen projev, nikoli příčinu. K opravdovému vyřešení problému je totiž potřeba souhra obou, tedy vás i lékaře. Gynekolog má sice v rukávu silná antimykotika nebo antibiotika, ale k vyřešení potíží potřebuje od ženy další klíčové informace, například o tom, kdy se problém objevuje – zda je vázaný na styk, menstruaci nebo třeba větší konzumaci jednoduchých cukrů. Na základě toho pacientce doporučí nějaký volně prodejný přípravek z lékárny, který může nosit u sebe a použít ho vždy, když bude mít pocit, že problémy opět nastávají. Také s ní může projít různé tipy, jak těmto stavům přecházet (např. koupí vhodného spodního prádla nebo zařazením kysaných výrobků). Opakovaným infekcím a zánětům i jejich řešení jsme se podrobněji věnovali také v e-booku Příběh vagíny, který si můžete zdarma stáhnout na webu Žen s.r.o.  

Mám menstruaci, mohu se milovat s partnerem?  

  • Styk při menstruaci je rozhodně možný. Některé ženy dokonce udávají, že mají díky více prokrveným tkáním intenzivnější prožitek, a tak se milování při vašich dnech rozhodně nebojte, jen nezapomínejte dbát na správnou hygienu.

 

Jak velké stydké pysky jsou normální?    

  • Neexistuje jednoznačná odpověď na to, jaké stydké pysky jsou normální. Obecně ale můžu říct, že pokud vám vadí při běžném životě (např. sportu, chůzi), svěřte se svému lékaři. Sama jsem měla jednu pacientku, která hodně jezdila na kole a pysky jí vadily a bolely ji. Řešení lze v tomto případě najít například s plastickým chirurgem, nicméně pamatujte na to, že každá vulva je originální a pokud vás neomezuje bolest, jsou všechny „varianty vzhledu“ v pořádku.   

 

Pomůže s pálením vagíny ajurvédská medicína?  

  • Přiznám se, že do hloubky ajurvédské medicíny nevidím a netuším, jaké metody přesně používá. Na druhou stranu jsem rozhodně pro to, aby východní medicína doprovázela tu západní, a tak pokud vám AM (nebo cokoli jiného) pomáhá, je to jen dobře. Sama svým pacientkám nic nezakazuji, pokud je jejich cesta právě tou, která jim uleví od problémů 

 

Je pravda, že ženy jsou „tam dole“ po porodu vytahanější a pohlavní styk s partnerem tak už není jako dřív?  

  • Žena se určitým způsobem po porodu změní, přece jen – pochvou i pánevním dnem projde dítě. Rozhodně bych ale tento stav nenazývala slovem „vytahanější“. Naopak je spousta žen, které říkají, že je jim styk po porodu mnohem příjemnější a užívají si ho mnohem více. Problém může nastat, pokud má partner přirození menších rozměrů a partnerku nařkne, že už to necítí tak, jako předtím. Tento stav ale můžete jednoduše vyřešit různými erotickými pomůckami či cviky na pánevní dno, se kterými vám ochotně poradí například gynekofyzioterapeuté.   

Mám výtok, nesvědí, nepálí, ale mám ho neustále. Jsem prostě pořád jakoby mokrá. Doktor tvrdí, že je to normální, ale mě to vadí. Můžu s tím něco dělat?  

  • Výtok je po celou dobu cyklu do jisté míry fyziologický, což znamená, že neukazuje na žádný konkrétní problém (pokud nesvědí, nepálí nebo nezapáchá). Některé ženy ale mají ten „normální“ výtok přirozeně více, například kvůli tomu, že mají více žlázek na děložním hrdle, které daný hlen produkují. Mnohdy se tento stav upraví například po vaginálním porodu, nicméně pokud vás neomezuje v běžném životě, neviděla bych jej jako problém.   

 

Je možné vyřešit chronické záněty? Co je příčinou? Bude na ně trpět i moje dcera? Jak se tomu vyvarovat?  

  • Tohle je velmi rozsáhlá otázka, na kterou neexistuje rychlá odpověď. Na chronických zánětech se totiž podílí řada faktorů a je opět třeba (jak už jsem zmínila v jedné z předchozích odpovědí) souhra pacientky i lékaře, během které společně přijdou na příčinu, které je třeba předejít. Rozhodně není geneticky dané, že by na tyto problémy měla trpět i vaše dcera, každopádně jak už víme díky předchozím Příběhům vagíny – na rozvoji intimních potíží se podílí ve velké míře například i stravovací návyky, které máte s dcerou častokrát stejné, a tak je třeba, pokud se chcete problémům opravdu vyvarovat, zaměřit se na celkovou prevenci a předcházení těmto obtížím. 

 

Jak poznám, že bych měla posílit pánevní dno, když nemám žádné k tomu specifické příznaky?  

  • Pokud nemáte úniky moči, pocity sestupu pánevních orgánů či abnormální prožívání při pohlavním styku nebo sportu, myslím si, že je vše v pořádku a pánevnímu dnu se můžete věnovat jen v rámci prevence, což znamená například správné dýchání, kterým zapojujete jak bránici a hrudní koš, tak i pánevní dno. To vám udělá tu nejlepší službu.  

 

Nenašly jste odpověď na otázku, která vás zajímá? Přečtěte si další díly Příběhů vagíny nebo nám svůj dotaz napište na ko******@ze*****.cz.   

#PoweredByGynella   

 

Zdroj odborných informací: Gynella, MUDr. Kristýna Koutná  

Foto: se souhlasem společnosti Gynella, Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account