Když Táňa Havlíčková vyrůstala, byla spíš jako kluk, lezla po stromech a bylo jí úplně jedno, co u toho má na sobě. Už v té době ale věděla, že se chce věnovat umění – původně to měla být fotografie a kamera. Dnes se živí ryze ženskou profesí – pomáhá ženám nalézt vlastní styl.
K oblečení se dostala blíže na začátku devadesátých let, když začala číst knížky o módě. „Autorky v nich popisovaly různé styly oblečení, jako je třeba motorkářka, dramatická umělkyně, školačka, rošťačka… V té knize tvrdily, že máte oblečení střídat podle prostředí a situací, jenže to se mi nelíbilo. Sice to umím, ale cítila jsem, že to není „ono“. Věděla jsem, že za tím, co máme na sobě, je mnohem více…,“ popisuje Táňa. Od té doby uběhlo dvacet let, kdy se věnovala módnímu návrhářství a vyhořela. Pak se k myšlence určování stylu vrátila a vymyslela Stylový klíč, se kterým pomáhá ženám najít vlastní styl. Na rozdíl od klasického módního poradenství ale nejde jen po povrchu, soustředí se i na psychiku člověka.
„Už od začátku, co dělám stylové poradenství, si uvědomuji, že člověka vidím do překvapivých detailů. Že nevidím jen tělo, ale i nitro. Hned mi bylo jasné, jaké barvy nebo vzory bude člověk preferovat a v čem se bude cítit dobře,“ vysvětluje Táňa. „Oblečení nosíme 24 hodin denně od narození až do smrti. Vyplatí se vědět, co je to „naše“.“

Táňa s účastnicemi jednoho ze svých kurzů

Táňa dělí lidi do dvou kategorií, na jinové a jangové. Jinová skupina je jemnější a pasivnější, zaměřená více na péči, svou rodinu a tradice. Do jangové skupiny patří lidé akčnější, kreativnější a více zaměření na seberealizaci. Každá skupina má pak ještě čtyři podskupiny, které už přímo definují konkrétní styl.
„Na samém začátku většině lidé ve stylovém testu, který si můžete udělat i zdarma u mě na webu, vyjde tzv. chaos. Ne snad že by neměli svůj styl nebo se neuměli hezky obléknout, jen mají ve skříni oblečení „každý pes jiná ves“,“ osvětluje Táňa Havlíčková. Přitom když člověk objeví svůj skutečný styl – ne ten, který mu vtloukala společnost nebo rodiče – cítí se skvěle. „Oblečení je pak naší druhou kůží.“
Sama Táňa patří podle Stylového klíče do kategorie Rebelka. „Vždycky jsem jí byla, jen jsem to neuměla ustát. Občas jsem pak nekontrolovatelně vybuchovala a byla jsem sama sobě protivná. A úplně nejhorší je, když se přizpůsobujeme stylu ostatních, třeba partnera,“ popisuje Havlíčková, která po nalezení vlastního stylu pocítila obrovskou úlevu. Najít vlastní styl podle ní znamená dojít k proměnám, o jakých se nám ani nesnilo.
Rok 2018 chce Havlíčková kromě metody Stylového klíče věnovat i ekologii a tzv. slow fashion. „Zjara začínám pracovat na projektu, který bude o tom, jak se v šatníku zbavit toho, co nám neslouží, a zároveň jak opravdu využít to dobré, co v šatníku máme, a nenakupovat pořád dokola nové a nové věci,“ uzavírá Havlíčková.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account