Jak snadno a rychle rozhýbat celou rodinu a posílit imunitu všech jejich členů? Tady je pár nápadů i pro opravdové lenochy.
Pohyb funguje jako zdravá prevence vždy. Je jasné, že pecivál je náchylnější k nemocem, než aktivní dítě, nebo i dospělý člověk. Lenoch se hůř s virózami a bacily pere, nezřídka se stane, že nemoci ovládnou jeho organismus. Aby tomu tak nebylo ve vašem rodinném případě, máme pro vás detaily, kterým je třeba věnovat pozornost.

Samozřejmě víte, že pohyb a cvičení jako takové je pro vaši rodinu zdravé. Jenže s rukou na srdce: Chce se vám do plískanic, kdy jaro bojuje o nadvládu se zimou a ani jedno z ročních období nemá navrch? Nebo zaženete děti k televizi, protože než je oblékat, vysvětlíte si jednoduchým argumentem: „že pro jednou se vůbec nic nestane…“ Stane. Snížíte si laťku a za čas, až bude venku stejně nevlídno, uděláte to s menšími výčitkami svědomí zase a znovu.
Jenže, podobná argumentace je cestou do pekla. Vaše dítě, respektive jeho organismus rychle zpohodlní (stejně jako dokáže nastartovat, pokud má dostatek tělesné aktivity) a víceméně přežívá ve stavu jakési letargie. Potká li se, pak znavené a nevysportované tělíčko, s bacilem, střet bývá krutý a dlouhodobý. Nechtějte po dítěti, aby chápalo význam pohybu, tu odpovědnost máte vy, jako matka. Vaše práce je vysvětlit všem členům rodiny, že pohyb je zábavou při jakýchkoliv povětrnostních podmínkách a ne jít příkladem v tom, že gaučovaná je docela vhodný a uznávaný zimní sport. Není a nikdy nebude!
Chcete triky, jak snadno a rychle rozhýbete lenošnou rodinu, díky čemuž posílíte jejich imunitu?
Tady jsou:
Hrajte si! Hra je také sport. Jasně, pokud nesedíte s ovladačem od Playstation na gauči. Pokud se věnujete s vervou stavění hradů z lega, boji draků a princů při osvobozování nebohé Barbie z kuchyňské linky, a jestliže při tom všem po bytě lítáte, perete se, šimráte, užíváte si celkově legrace, vydá podobně strávená hodinka za gymnastickou lekci. Nebraňte se tomu, aby děti přeskočily gauč, postavily s polštářů hrad… Jen pozor, důkladně větrejte vydýchané místnosti. Navíc, pokud se sama zapojíte do domácích aktivit, snadno ukážete na vlastním příkladu, že jsou zajímavější činnosti, než pasivní sledování televize, případně monitorování nových příspěvků na facebooku.
Dvacet minut denně stačí drahoušku. Vážně. Zapomeňte na dvoufázový trénink a vypusťte děti ven na dvacet minut denně. Nechte je vylítat se, vy svižnou procházkou s partnerem obejděte blok. Jakýkoliv krok se počítá a takovéto minimum stačí, aby si organismus zachoval obranyschopnost i během zimy.
Pěkně po svých! Kamkoliv to jde, dojděte pěšky. Nebo na kole. Vážně. Angličané i Holanďané nedají bez bicyklu ani ránu, sžijte se s ním také tak. Jistě, ve dvaceticentimetrových závějích zvolte jinou formu pohybu, ty už letos ale nejspíš nehrozí. Věděla jste třeba, že jízda na kole je jedním z nejzdravějších pohybů pro pohybový aparát dětí i dospělých?
Sportujte a plánujte schůzky plné sportu. Ne až tak schůzky, spíš aktivní víkendy. Sobota rovná se plavání, neděle vyjížďka na kole, procházka se zastávkou na oběd, možností máte tisíce a opakovat se tak snadno nebudete. Na druhou stranu, pokud si vaše rodina oblíbí třeba návštěvy bazénu, vyhraďte jim v týdenním diáři jednu kolonku a té zůstaňte věrná dlouhodobě. Plavání je zdravé pro posilování celkového imunitního systému během roku.
Tancujte vždy a všude. A hlavně, když uklízíte. Ukažte dětem, že pohyb není jen plánovaná hodinka ve fitku, že se můžou zapojit také. Stačí zatančit si během úklidu hraček na čtyři svižné písničky, a nejen že si protáhnete tělo, dodáte mu spoustu hormonu štěstí, ale také zjistíte, že úklid jako takový vůbec nemusí být za trest… Naučte to pro budoucnost i své děti. Bude se jim to v životě hodit!
Hurá na zahradu! Od února je třeba pracovat na zahradě. Abyste se v létě mohla pochlubit výsledkem. Do zahradních prací děti zapojte a udělejte z toho nikoliv galeje, ale zábavu. Stejně, jako u domácího úklidu. Uvidíte, že hodinku denně na čerstvém vzduchu dáte, ani nebudete vědět jak.
Až si budete stěžovat, že se nikdo z rodiny nehýbe, mějte na paměti, že se nemusí hýbat jen pod vedením zkušeného lektora, že jim ale dost zabrat dáváte i vy doma, aniž by to vůbec postřehli. Což je geniální strategie, za kterou zasloužíte obdiv. Rodina je zdravá, navíc v uklizeném bytě…. Co chtít víc? 🙂
Zdroj: www.ceskamama.cz
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account