Psychologie byla Žanetě Krčilové vždy blízká, což nyní zúročuje v projektu Hedepy, který v nedávné době spustila spolu s manželem. Tato platforma přináší lidem psychoterapii až domů. Není to však jediný Žanetin podnikatelský počin, který zvládá i s dítětem v náručí.
V České republice jsou miliony lidí, kteří trpí psychickými problémy a situace kolem Covidu toto číslo ještě navýšila. Jednoho chladného březnového karanténního večera tak přišel Žanetin manžel s nápadem, který ji hned nadchl.
„Témata kolem psychologie mě naplňují a odmala jsem si přála být terapeutkou. Takhle jsem si najednou mohla plnit svůj cíl, díky terapii pomáhat lidem, ale v mnohem větším měřítku, než kdybych to dělala jako jednotlivec. Náš původní záměr byl, aby se z terapie stalo takové duševní wellness. Přišlo nám, že se lidé hodně starají o to, aby vypadali dobře – chodí do posilovny, do sauny, do wellness, k zubaři. Ale málokdo se stará o svou duši, že by pravidelně chodil k terapeutovi jen tak, aby mu bylo dobře, nebo třeba jako prevenci vyhoření a deprese. Pak jsme ale zjistili, že jsou v Česku 3 miliony lidí, kteří trpí vážnějšími psychickými potížemi a jen třetina z nich vyhledá odbornou pomoc. Proto se teď zaměřujeme především na klienty, pro které je terapie nutnost k tomu, aby se mohli vyléčit. A pak se nám postupem času třeba podaří naučit Čechy chodit na terapii jako na wellness,” přibližuje Žaneta vznik platformy Hedepy.
Poradit se s odborníkem není ostuda
Lidem v návštěvě psychologa či terapeuta často brání určitý ostych. Můžeme se jen dohadovat, zda je to proto, že se bojí určité nálepky, nebo si ani nepřipouští, že mají problém, který je lepší řešit s odborníkem. „Nemám k tomu výzkumná data, tak budu teď sdělovat pouze svůj osobní názor. Ten je takový, že jsou zastoupeny oba faktory. Na Hedepy máme zákaznickou linku, kde nám často lidé píšou, že se velmi stydí, zda třeba mohou jen psát. Nebo si vyberou on-line terapii, protože jim to dává možnost anonymity. Především mezi muži a mimo Prahu je téma psychoterapie stále často tabuizované a spojené s pocity studu, i když se to snad postupem času mění. Druhý faktor, tedy nepřipouštění svých problémů, je podle mého názoru také častý a byl vidět v době karantény, kdy přibylo lidí s psychickými obtížemi. Kromě strachu z nákazy a ekonomické nejistoty to může být také tím, že najednou měli lidé čas nad sebou přemýšlet. Zastavili se a zjistili, že jim něco nevyhovuje, že nejsou spokojení. Myslím si, že to, co spojuje nechuť jít k odborníkovi, je strach. Strach z odsouzení okolím, strach z toho připustit si, že nežiji život, jaký jsem chtěl/a, že se najednou rozpadne moje identita, můj sebeobraz. To je velmi bolestivé, proto i terapie je náročná,” říká Žaneta.
Hedepy toto všechno mění, neboť už není potřeba chodit kvůli psychoterapii do ordinace terapeuta, ale veškerá sezení probíhají on-line a člověku tak poskytují větší anonymitu. Cílem projektu je zjednodušit cestu k psychoterapii co největšímu počtu lidí. „Nabízíme psychoterapeutické sezení on-line a klienti si mohou terapeuta jednoduše vybrat podle tématu, které řeší, podle sympatií nebo nám napsat. Na Hedepy najdete desítky ověřených terapeutů, takže má klient jistotu, že jde ke kvalitnímu odborníkovi. Klient si vybere terapeuta a termín, který mu vyhovuje, a on-line si terapeuta objedná. Do e-mailu mu pak jen přijde odkaz k videohovoru, nemusí nic instalovat. Samotné sezení pak probíhá přes počítač nebo telefon. Podle výzkumů ze zahraničí se ukazuje, že on-line terapie je stejně efektivní jako sezení tváří v tvář,” nastiňuje Žaneta, jak Hedepy funguje.

Projekt funguje několik týdnů a přihlásilo se do něj již 140 klientů. I když to není tak dlouhá doba, jisté údaje již z toho lze vyvozovat. „Příjemným překvapením pro mě bylo, že službu využívají cca z 50 % muži, což je pro terapii neobvyklé. Větší část klientů terapie, alespoň té tváří v tvář, tvoří ženy. Vnímám to tak, že díky on-line prostředí se do terapie dostanou i ti, kteří by na osobní setkání nešli. O věku našich klientů nemám tušení, na to se jich neptáme, ani nevíme, jaká témata s terapeuty řeší, to je velmi diskrétní věc a ví to jenom terapeut, který je zavázán slibem mlčení. Z dotazů, které k nám nejčastěji chodí, jsou to však témata týkající se vztahů, syndromu vyhoření, deprese, úzkostí a stresu.”

Spokojenější život pro všechny

Cílem, určitou vizí manželů Krčilových je, aby Hedepy usnadnilo cestu k psychoterapii co největšímu počtu lidí, aby lidé byli spokojenější a nebyli na své potíže sami. Psychoterapie jim pomůže lépe fungovat ve vztazích a v životě, zbavit se strachů, limitů a nefunkčních vzorců chování a žít plnější život. Jedná se o léčbu psychickými prostředky, především slovem, rozhovorem. „Je prospěšná v mnoha ohledech, ale její spojující prvek je, že budete žít spokojenější a plnější život. U každého způsobí něco jiného, podle toho s čím do terapie vstupujeme a kde je naše startovní čára. Člověku, který prožil těžké události a trauma může terapie pomoci vrátit se zpátky do běžného života, někomu, kdo je v depresi a nemá rád život, pomůže, aby se z deprese vyléčil, těm, komu selhávají vztahy pomůže najít v čem a proč a jak to dělat jinak. Lidem v dlouhodobém stresu nabídne prostor, kde nahlédnout na to z čeho ten neustálý tlak pramení a jak to změnit atd. Co bych ještě zdůraznila je, že psychoterapie je vědecky ověřená metoda a je dokázáno, že se po terapii dokonce mění neuronální síť v mozku, tedy člověka terapie změní i na biologické rovině, nejen na té psychické,” upřesňuje Žaneta účinky psychoterapie.  

Psychické zdraví lidí se podle nedáno zveřejněných výzkumů zhoršuje a události letošního roku k tomu jen přispěly. Je tedy vůbec možné se v době, kdy na nás z médií vyskakují nepříjemné statistiky, špatné zprávy a mnoho lidí je existenčně ohroženo, nějakým způsobem “obrnit“, aby nepůsobily tak destruktivně na naše zdraví? „V Česku za poslední měsíce narostl počet lidí s psychickými potížemi o 10 %. Chránit se můžeme právě třeba setkáními s psychoterapeutem, který nás naučí naše obavy zvládat a zpracovat. Také pravidelná duševní hygiena jako je dostatek spánku a pohyb venku nám mohou pomoci, ale často to prostě nestačí, proto doporučuji každému alespoň občas probrat svůj vnitřní svět s terapeutem, který je nestranný, přijímající a profesionální,″ doporučuje Žaneta.

Více štěstí a radosti do vztahů, to je Milju

Hedepy však není to jediné, čemu se Žaneta věnuje. Již nějaký čas je její srdeční záležitostí projekt Milju, který se snaží vnést do lidských vztahů více lásky, radosti a štěstí, neboť, jak se na stránkách dozvíte, kvalitní vztahy jsou základem šťastného života. Součástí webu je také blog, kde kromě jiného naleznete i zajímavé rozhovory především na téma vztahů s odborníky z oblasti psychologie. „Milju je moje srdcovka, je to značka, pod kterou vytvářím knížečky, které druhému člověku vyplníte a dáte mu tak najevo, jak moc ho máte rádi. Mám edici pro partnera, partnerku, mámu, tátu, sestru, dítě, kamarádku atd. Je to krásný a dojemný dárek.”

I když je Žaneta velmi zaměstnaná žena, tím nejdůležitějším je pro ni rodina, především její nejmladší člen. Zvládat tolik aktivit, péči o malé dítě a zároveň si dopřát i trochu volného času, který je nezbytný, zvláště když většinou pomáháte ostatním, není snadná disciplína. „Tohle je právě moje terapeutické téma a snažím se, abych si čas lépe zorganizovala a měla ho víc na sebe, ale často to neumím a dostávám se pod velký tlak. Teď jsem objevila skvělý seriál, tak ten mě alespoň nutí někdy odpočívat. V tom, abych stíhala dvě práce a péči o dítě mi pomáhá hlavně mé okolí, čímž děkuji babičkám a dědečkům, a taky třeba to, že na sebe nemám velké nároky v péči o domácnost. Nežehlím, máme paní na úklid a ani moc nevařím,” přiznává Ženeta. 

Foto: archiv Hedepy

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account