Zkušenosti z bankovního prostředí a právně zaměřené školy jí umožnily najít uplatnění, kterým pomáhá rodičům samoživitelům. „Vystudovala jsem veřejnoprávní činnost na střední škole. Na úřad mě nevzali, když jsem neměla praxi, tak jsem skončila na exekutorském úřadě,“ říká jednatřicetiletá Iveta Novotná. Rozhodla se dodělat si vzdělání a dálkově nastoupila na vysokou školu  – obor Veřejná správa a přitom pracovala v Cetelemu. Po dvou letech se stala vedoucí oddělení vymáhání pohledávek.
„V Cetelemu jsem potkala svého manžela, se kterým jsem otěhotněla a odešla na mateřskou,“ pokračuje maminka dnes čtyřletého chlapečka. Už po dvou letech zatoužila po návratu do práce. Původní zaměstnání chtěla vyměnit za něco, kde by mohla být více nápomocná lidem. „Podle mě je důležité rozhodovat se srdcem a nepřemýšlet nad tím,“ dodává.
Po nějakém čase se jí naskytla možnost stát se součástí projektu Vaše výživné. „Mohla jsem konečně dělat přesně to, co jsem chtěla,“ pokračuje s nadšením Iveta. Tento projekt zahrnuje skloubení sociální práce, vymáhání a právního odvětví, které zná dobře ze školy. Tedy veškeré oblasti, které jsou jí blízké a známé.

Hlavním cílem organizace Vaše výživné je sociální pomoc rodičům k tomu, aby se domohli toho, co nutně potřebují získat. Samoživitelé (z 93 % matky, ze 7 % otcové) se často dostávají do byrokratického kolečka a nemohou se domoci svých práv. „Snažíme se jim ulehčit cestu, aby získali výživné, které potřebují. Pokud mají pravomocný rozsudek od soudu, nabídneme jim pomoc exekuční cestou,“ vysvětluje problematiku ohledně neplacení výživného Iveta. Dodává, že rodič, který nedostává výživné, má vlastně tři možnosti. Buď může dojít na polici podat trestní oznámení, obrátit se na soud, nebo přímo na projekt Vaše výživné, který funguje pružně a rychle. „Podat trestní oznámení je sice řešení, ale většinou nevede k nápravě, vztahy mezi rodiči se zhorší a odnese to vždy nejvíc dítě,“ doplňuje.
„Pokud zvolí rodič náš projekt, pomůžeme mu zprostředkovat exekuci, a to zcela bezplatně. Je to pohodlné, protože nemusí řešit advokáta, nestojí je to žádné finance a v případě, že je exekuce neúspěšná, nemusí hradit náklady na právní zastoupení,“ říká.
Jak to celé funguje? Jednoduše stačí zavolat nebo využít chat na webových stránkách Vaše výživné. Odborný konzultant poskytne bezplatně veškeré informace ohledně výživného. „Fungujeme převážně online, ale lidé si mohou domluvit i osobní schůzku. Zastřešujeme celou ČR, ale sídlíme pouze v Praze,“ dodává Iveta. To, že projekt funguje, dokazuje, že se na ně obrací stále mnoho rodičů. „V současné době jich evidujeme přes 26 tisíc.“ To samo o sobě zdůrazňuje smutnou statistiku toho, že problémy s neplacením výživného jsou pořád velmi aktuální.

„Jediné, co je potřeba mít u sebe, je notářsky ověřený rozsudek o výši výživného. O zbytek se už postaráme my. Celá cesta je pro rodiče bezplatná, mohou se na nás kdykoliv obrátit, aby měli neustálý přehled o tom, co se děje a v jaké fázi to je,“ pokračuje. Zároveň věří, že aktivní vymáhání dluhu vede ke zlepšení platební morálky dlužníků na výživném. Chyba je však také v zákonech, které se málo věnují prevenci neplacení výživného. „Chceme, aby se rodiče nebáli a vydobyli si svá práva, protože platit výživné je normální,“ uzavírá.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account