Zkušenosti z bankovního prostředí a právně zaměřené školy jí umožnily najít uplatnění, kterým pomáhá rodičům samoživitelům. „Vystudovala jsem veřejnoprávní činnost na střední škole. Na úřad mě nevzali, když jsem neměla praxi, tak jsem skončila na exekutorském úřadě,“ říká jednatřicetiletá Iveta Novotná. Rozhodla se dodělat si vzdělání a dálkově nastoupila na vysokou školu – obor Veřejná správa a přitom pracovala v Cetelemu. Po dvou letech se stala vedoucí oddělení vymáhání pohledávek.
„V Cetelemu jsem potkala svého manžela, se kterým jsem otěhotněla a odešla na mateřskou,“ pokračuje maminka dnes čtyřletého chlapečka. Už po dvou letech zatoužila po návratu do práce. Původní zaměstnání chtěla vyměnit za něco, kde by mohla být více nápomocná lidem. „Podle mě je důležité rozhodovat se srdcem a nepřemýšlet nad tím,“ dodává.
Po nějakém čase se jí naskytla možnost stát se součástí projektu Vaše výživné. „Mohla jsem konečně dělat přesně to, co jsem chtěla,“ pokračuje s nadšením Iveta. Tento projekt zahrnuje skloubení sociální práce, vymáhání a právního odvětví, které zná dobře ze školy. Tedy veškeré oblasti, které jsou jí blízké a známé.
Hlavním cílem organizace Vaše výživné je sociální pomoc rodičům k tomu, aby se domohli toho, co nutně potřebují získat. Samoživitelé (z 93 % matky, ze 7 % otcové) se často dostávají do byrokratického kolečka a nemohou se domoci svých práv. „Snažíme se jim ulehčit cestu, aby získali výživné, které potřebují. Pokud mají pravomocný rozsudek od soudu, nabídneme jim pomoc exekuční cestou,“ vysvětluje problematiku ohledně neplacení výživného Iveta. Dodává, že rodič, který nedostává výživné, má vlastně tři možnosti. Buď může dojít na polici podat trestní oznámení, obrátit se na soud, nebo přímo na projekt Vaše výživné, který funguje pružně a rychle. „Podat trestní oznámení je sice řešení, ale většinou nevede k nápravě, vztahy mezi rodiči se zhorší a odnese to vždy nejvíc dítě,“ doplňuje.
„Pokud zvolí rodič náš projekt, pomůžeme mu zprostředkovat exekuci, a to zcela bezplatně. Je to pohodlné, protože nemusí řešit advokáta, nestojí je to žádné finance a v případě, že je exekuce neúspěšná, nemusí hradit náklady na právní zastoupení,“ říká.
Jak to celé funguje? Jednoduše stačí zavolat nebo využít chat na webových stránkách Vaše výživné. Odborný konzultant poskytne bezplatně veškeré informace ohledně výživného. „Fungujeme převážně online, ale lidé si mohou domluvit i osobní schůzku. Zastřešujeme celou ČR, ale sídlíme pouze v Praze,“ dodává Iveta. To, že projekt funguje, dokazuje, že se na ně obrací stále mnoho rodičů. „V současné době jich evidujeme přes 26 tisíc.“ To samo o sobě zdůrazňuje smutnou statistiku toho, že problémy s neplacením výživného jsou pořád velmi aktuální.
„Jediné, co je potřeba mít u sebe, je notářsky ověřený rozsudek o výši výživného. O zbytek se už postaráme my. Celá cesta je pro rodiče bezplatná, mohou se na nás kdykoliv obrátit, aby měli neustálý přehled o tom, co se děje a v jaké fázi to je,“ pokračuje. Zároveň věří, že aktivní vymáhání dluhu vede ke zlepšení platební morálky dlužníků na výživném. Chyba je však také v zákonech, které se málo věnují prevenci neplacení výživného. „Chceme, aby se rodiče nebáli a vydobyli si svá práva, protože platit výživné je normální,“ uzavírá.
Děti by neměly strádat. Ivetiným posláním je pomoc rodičům samoživitelům
-
Náboj levandulového pole vás dostane do euforie, říká mladá maminka, která pěstuje levanduli
MartinaRichterová||Rozhovory
Po vysoké škole měla Olga Pospíšilová dobře rozjetou kariéru v Praze, která ji zpočátku úplně pohltila. Později ale zjišťovala, že...
-
Tereza díky manuální medicíně v gynekologii pomáhá nejen ženám toužícím po miminku
MartinaRichterová||Rozhovory
Obor fyzioterapie si Tereza Dvořáková zvolila z čistě praktických důvodů. Vždy měla ráda pohyb a pomoc druhým jí byla velmi...
-
Měla jsem 31 kg a cítila jsem, jak na mě sahá smrt, říká otevřeně Míša o svém boji s anorexií
KristinaGrey||Rozhovory
Nejdříve se tváří jako dobrá kamarádka. Pak zákeřně zaútočí a představí se jako anorexie. Své o tom ví Míša,...
-
Opuštěné děti mají nárok na vzpomínky, míní zakladatelky unikátního projektu Život v kufříku
MartinaRichterová||Rozhovory, děti, inspirativní ženy
Každý rok je odloženo až 500 dětí. Martina Opava a Iva Říhová z nadačního fondu LA VIDA LOCA se...
-
Transplantace mi změnila život, říká Květa Santlerová
KristinaGrey||Rozhovory
Bezmála čtyřicet let vyučuje ostatní. Poté, co se téměř dotkla smrti, začala učit sama sebe mít se ráda. Po...
-
Vyžehlená košile a pozlacené kliky vám úspěch nezaručí. Důležitější je lidský přístup, říká Václav Láska
Redakce Ženy s.r.o.||Rozhovory
Jméno Václava Lásky má většina lidí spojené s jeho působeím v Senátu ČR. Ne všichni ale vědí, že vede...
-
Pohádka je nekonečná studnice moudrosti a laskavosti. A to děti potřebují a mají rády, říká spisovatelka Daniela Lahodová
Lucie Janotová||Rozhovory, děti, inspirativní ženy, knihy, rozhovor
Vydat knížku byl spontánní nápad. Postupem času spisovatelka Daniela Lahodová přiznává, že napsat ji bylo mnohem snadnější než vydat....
-
Tanečním krokem z děcáku. Příběh Sáry, která dnes perfektně ovládá nejen tanec, ale i nůžky a břitvu
JanaMerunková||Rozhovory
Když jsem Sáře zavolala a požádala ji o rozhovor, na druhé straně telefonu se rozhostilo ticho. „Haló, Sári, jsi...