Lenka Čejková Kondášová je maminkou, babičkou, podnikatelkou a taky ženou, která se každý den učí mít se ráda zase o něco víc. V loňském roce se rozvedla, vzala si zpět své dívčí jméno a rozhodla se, že si začne plnit své sny. I proto je letošní tváří naší akce Den, kdy se mám ráda, prostřednictvím které chceme vyzvat ženy k sebelásce a posílit jejich sebevědomí.
Co pro vás znamená “mít se ráda”?
Pocit volnosti, lehkosti, svobody.
Máte se ráda vy sama?
Není to ještě na 100 %. Stále se učím „mít se ráda.“ Vyrostla jsem v jiné době, než se žije teď. Ovlivněna režimem, výchovou v rodině i ve škole. Ze všech stran do nás byla vkládána poslušnost, nikdo nechtěl znát váš názor a informovanost na malém městě vůbec nebyla.
Jaké metody se vám na zlepšení sebevědomí osvědčily?
Když děti odrostly a odešly z domu, bývala jsem po večerech sama doma a začala jsem hledat literaturu, seznamovala jsem se s počítačem a hledala články a knížky, které mluvily stejnou řečí, jež byla ukryta i ve mně. Dnes čtu knížky a poslouchám při práci audioknihy zaměřené na osobní rozvoj. Poslouchám přednášky na Youtube a mám za sebou dva online kurzy osobního rozvoje. Už rok taky chodím ke skvělé dámě na přeprogramování zakódovaných programů.
Mluvíte o tom, že čtete knihy a koukáte na videa na Youtube, můžete zmínit něco konkrétního? 
Dlouho jsem na čtení neměla čas. A když jsem něco četla, nějak se to z mé mysli hned vytratilo. Jednou ke mně přišla důležitá informace: „Leni, knížku je třeba studovat, ne jen číst.“ První knížka, která mi dlouho ležela v knihovně byla Miluj svůj život od Louise Hay. Pak následovaly knížky Život, Kurandera, Moc přítomného okamžiku, Čtyři dohody… Při práci miluji  poslech audioknih, třeba „Mnich, který prodal své ferrari“ nebo “Jak si správně přát”. Poslouchám aktuální přednášky a hlavně oblíbence Jaroslava Duška. Je toho hodně.

Velkou radost dělá Lence zpěv, kterému se věnuje celý život


Začala jste novou kapitolu svého života, pustila se do podnikání, rozvedla se a taky si vzala zpět své dívčí jméno. Proč to pro vás bylo důležité? Funguje třeba nové příjmení jako symbol, díky kterému se člověk dokáže lépe odpoutat od minulosti?
Vzít si dívčí jméno jsem se rozhodla až několik týdnů po rozvodu. A mělo to tak být. Uvnitř jsem toužila stát se zase tou veselou, energickou, komunikativní a diplomatickou Lenkou plnou snů a nápadů na rozdávání. Odpoutání od minulosti to rozhodně je.
Jak se vám podařilo překonat jistě těžké období po rozvodu? 
Já to měla trochu obráceně. Pro mne to bylo složité spíše několik let před rozvodem. Šla jsem stále více ke dnu a očekávala pomoc. Protože když jsem přece pomáhala každému já, oni by teď měli pomáhat mně. Když se situace neřeší a vy roky slýcháte: „Vydrž, až se toto dodělá, bude to lepší…“ a pak zjistíte, že žijete život někoho jiného, plníte mu jeho životní sny a vám přitom život utíká mezi prsty.
Co vás tato doba naučila?
Tím, že jsem si v domácnosti vše zařizovala a dělala sama, osamostatnit se, nebyl problém. Tím byly hlavně finance. Odešla jsem bez vyrovnání a neuměla jsem peníze přijímat. Ač jsem pracovala sedm dní v týdnu ve firmě, nedostávala jsem výplatu, ale pouze peníze na chod domácnosti. A protože v tom žijete, neznáte jiný vzorec, zdá se vám to přirozené a normální.
Dlouho jste pracovala v rodinné firmě a až nyní, když máte dospělé děti, jste se rozhodla pustit do podnikání. Co vás k tomu vedlo? Kde jste našla odvahu k takovému kroku?
Já jsem vystudovala pedagogickou školu v Litomyšli a mnoho let jsem učila v MŠ. Po revoluci, když jsem viděla, jak se manžel snaží podnikat a jaká úskalí to obnáší, tak mi ho bylo líto. Pro mne rodina byla vždy důležitá a přála jsem si, abychom se i jako rodina dělili o mnoho věcí společně a hlavně moje myšlenka byla, že rodinná firma má být v rodinných rukou. Rozhodla jsem se tedy odejít ze školství a pomoci manželovi ve firmě. Tenkrát jsem si myslela, že to bude na pár let a já si pak půjdu svojí cestou snů. Nakonec jsem tam byla 17 let. Unavená, nešťastná, v nefunkčním manželství a bez jakékoli úcty sama k sobě. 
Proč jste se po této zkušenosti pustila do podnikání i sama?
Člověk musí být nejen zdravý, ale musí být také finančně zajištěn. Přišla ke mně příležitost, kterou jsem si nejdříve oťukávala. Zkušenosti s podnikáním z rodinné firmy jsem měla a věděla jsem, co to obnáší. Příležitost svobodného podnikání odkudkoli mne nadchla a stala se mojí láskou a sebepoznáním, navíc je spojená i s osobním rozvojem.
Taky se vám po rozvodu podařilo hodně zhubnout…
Dokud jsem sama v sobě neměla vyřešené věci, tak se mi nedařilo s váhou hnout. Ba naopak. V loňském roce přišlo velké rozhodnutí a za podpory Ženy s.r.o. jsem prošla kurzem Metabolic balance a za to moc děkuji.
Co vás baví kromě práce?
Vždycky jsem velmi ráda vařila, zkoušela nové recepty a v kuchyni experimentovala. Velkým relaxem je pro mne zpěv. Dnes zpívám se dvěma kapelami a tím si plním i můj dívčí, dávný sen.

Lenka s vnukem Františkem


Co vám zpívání dává? A proč je důležité si v životě nějaký koníček najít?
Zpívání je pro mne úžasný ventil od všech starostí. Písničkou vyjadřujete spoustu věcí. Radost, emoce, pohlazení dušičky, vyvolání vzpomínek. A když slyšíte ze sálu zpěv, vidíte úsměvy ve tváři, potlesk, tak to je pro mne velký energický doping. Doporučuji každé ženě najít si nějaký svůj ventil.
O čem sníte do budoucna?
Pomáhat ženám v jakémkoli věku a učit je, aby nedělaly stejné chyby v životě jako já. Naučit je milovat samu sebe a učit je svobodnému podnikání, které jim přinese sebelásku a finanční i časovou svobodu.
Co vám dělá v životě největší radost?
V první řadě to jsou děti a vnoučata. To, že mám kolem sebe spoustu báječných lidí a že jsem se naučila mít se ráda, vážit si sama sebe, umím říci NE a už vím, jaký je můj sen a cíl.
Co byste vzkázala ženám, které své sebevědomí a lásku k sobě teprve hledají?​
Pokud chcete změnu a stále nepřichází, zvedněte se a udělejte ten krok sama. Bude to bolet, nebude to na začátku jednoduché, ale věřte, že to stojí za to. A dnes díky internetu a sociálním sítím víme, že v tom nejsme samy.

Veškeré informace naleznete ve facebookové události FB události, nebo na webu www.mamserada.cz    

Pokud je pro Vás Praha daleko, nezoufejte a vydejte se 23. 2. do Brna, kde bude DEN, KDY SE MÁM RÁDA navazovat dalším příjemným odpolednem. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account