78

Nikdy jsem nepatřila k těm, kteří by si mysleli, že hádka může být v životě přínosem. Přesto je! Jde o typ hádky, jež je vedena tak, že je jejím cílem tvořit, ne bořit. Opravdu čtete dobře. Jak se tedy pohádat, abyste sklidily ovoce? Za prvé se domluvte, že si jdete věci vyříkat proto, že se máte rádi a záleží vám na sobě, ne proto, abyste z partnera udělali nulu a ponížili ho.
 
Jak vést hádku?

 • Soustřeďte se jen na to, co řešíte, neodbíhejte k jiným věcem. Takže pokud se dohadujete kvůli věčně rozházeným botám, netahejte do sporu tchyniny poznámky, které vás nadzvedly včera.
 • Snažte se vyslechnout i partnera a respektujte jeho názor. Pokud budete s druhým jednat rovnocenně, nemůže pocítiti z vaší strany pohrdání či povyšování se. 
 • Vyjádřete své emoce, ale nezneužívejte je. Zbytečné slzy nebo velký křik nevedou k cíli, nelze je však úplně skrývat. Jen nesmí být jedovým šípem namířeným vůči druhému.
 • Ujistěte se, že si rozumíte a že každý nemluví jiným jazykem.
 • Nehledejte v každém sporu kompromis, protože byste nebyl nikdy spokojený ani jeden z vás. Buď vyhovte sem tam jeden druhému          plně, nebo hledejte řešení, které nenapadlo původně ani jednoho z vás, ale splňuje též vaše požadavky.
 • Nesnažte se druhému vyhovět za každou cenu, lhali byste tak sobě i jemu. A to se v důvěrném vztahu nedělá.
 • Ujistěte druhého o tom, že i když se hádáte, děláte to z lásky a pro budoucí klid vás obou. Zakončete váš spor s tím, že si už v mysli a duši nebudete uchovávat ani zlomek negativity a vzteku.

  Jestli vás toto téma zájímá a chcete vědět více, můžete na cestě k pochopení tvořivé hádky využít dalšího pomocníka v podobě knihy Jonathana Herringa Jak efektivně zvládat hádky v každé situaci.

  Nezapomeňte!

  Harmonii je možno pocítiti teprve poznáním jejího pravého opaku, tedy nesouladu.

  A i když víme, jak moc pro sebe znamenáme, jednou za čas nemine hádka nikoho z nás. Veďme ji ale s láskou k tomu, komu se snažíme vysvětlit své rozdílné postoje. Pochopit se je základem. A respekt a úcta je podstatou našeho spokojeného soužití.

 • ©2022 Ženy s.r.o.

  nebo

  Přihlášení

  nebo    

  Zapomenuté heslo

  nebo

  Create Account