Ptáme se odbornice na vztahy, jak skoncovat s prohledáváním partnerova mobilu.

Každé úterý, dnešním počínaje, se v magazínu můžete těšit na komentář odborníka na partnerské vztahy, sex, životní styl a hubnutí. Dnes vám na otázku týkající se partnerských vztahů odpovídá PhDr. Katarína Filasová z Centra zvyšování psychické odolnosti v Praze.

Otázka:

S partnerem jsme deset let, jednou se do našeho vztahu vloudila nevěra. Rozešli jsme se a pak znovu sešli. On mi každý den dokazuje, že nevěra byl omyl a víckrát se nic podobného nestane. Přesto mu nedůvěřuji a nedokážu odolat: lezu mu do peněženky, kontroluji telefon. Proč stále hledám problémy, kde pravděpodobně vůbec nejsou a jak s tím přestat?

Odpověď Kataríny Filasové:

Párů nebo jednotlivců, kteří řešili, že někoho podvedli nebo byli podvedeni, jsem ve své praxi potkala mnoho. Konzultace přitom mívají podobný scénář. Podvedený se zlobí, jak mu to partner mohl udělat, když jejich vztah je přece v pořádku. Navíc často zaujímá postoj, že kdo podvedl, je špatný, kdežto on – podvedený za nic nemůže. Z mého pohledu to ale takto jednoznačně nefunguje. Až na výjimky, kdy lidé vstupují do partnerství s postojem, že věrnost je nesmysl a chtějí využít každou příležitost užít si, většina lidí navazuje partnerství s touhou být věrný člověku, kterého si vybrali. Po určité době se však přesto objeví nevěra. Proč? Často si neuvědomujeme, že mezi začátkem vztahu a momentem nevěry běží možná neviditelný, zato velmi významný proces. Partneři se během něj možná odcizili, nebyli k sobě upřímní ve smyslu, co jeden od druhého ve vztahu potřebují, nevyříkali si neshody, aby „nekazili atmosféru“. Spousta obvykle nevědomých, zato vztah kazících her, do kterých zabředneme, má za následek, že co vypadalo jako láska našeho života, stává se vyprahlou krajinou nebo žalářem. Pak opravdu stačí, aby kolem prošel vlastně „kdokoliv“, a románek je na světě. Zvenku to sice vypadá, že nevěra přišla „zčistajasna“, z mých zkušeností je za ní vždy nějaký důvod.

Jak tohle souvisí s původní otázkou? Mnohdy se stane, že lidé se nevěry zaleknou, podvedení i podvádějící. Uvědomí si, co všechno by ztratili, dojde jim, že jinde to nejspíš nebude lepší. Co ale nehledají, je odpověď na otázku, proč nevěra vlastně vznikla. Na první pohled to totiž nebývá jasné ani partnerovi, který podváděl. Když se ve své praxi ptám, s čím byl ve vztahu nespokojený, často se dozvím, že neví nebo že přece spokojený byl. Jestliže u této odpovědi zůstane, pak to většinou znamená, že byl problém zameten pod koberec. Druhý z partnerů ovšem cítí, že něco není v pořádku, a že když se problém neopraví, může stejná situace nastat znovu. Skrytá nejistota pak vede k podezírání a kontrole. Dotyčný se za to na sebe zlobí, ovšem nemůže si pomoct. Většinou právě proto, že důvod nevěry nebyl odhalen a pojmenován. Stává se dokonce, že podvedený partner se rozejde, prakticky okamžitě ale začne kontrolovat i partnera nového, aby podobnou situaci “nedopustil” znovu. Kontrola telefonu a kapes každopádně problémy neřeší. Navíc, často když „cosi“ objevíte, bývá už stejně pozdě. Osobně bych doporučovala zajít za odborníkem a rozebrat, proč k nevěře došlo a také jak věci nefunkční přestavět, aby se šance, že nastane znovu, minimalizovala. V dané chvíli sice není příjemné přiznat sám sobě i druhému, co vám vadí nebo vás štve, rozhodně je to však lepší než se dušovat, slibovat … a pak donekonečna slídit.

PhDr. Katarínu Filasovou najdete v Centru zvyšování psychické odolnosti.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account