Až se opět budete procházet lesy a přírodou, u vody nebo v horách, zamyslete se nad tím, kolik energie vám ona krásná scenérie přináší. Jak moc vás nabíjí jednotlivé živly. Až unavené půjdete z práce domů, podívejte se do nebe, nechte oči zvyknout si na krásně modrou oblohu a poděkujte slunci za to, že tak krásně hřeje. Specialitou žen je přemýšlet. Neustále a o všem. Pokud jsou vaše myšlenky pozitivní, pak je to v pořádku. Svými představami v hlavě si přeci tvoříme svůj svět! Jestliže jsou ale věci, které vás delší dobu trápí a nejdou vyřešit tím, že nad nimi dumáme, pak je nasnadě zkusit to jinak. Třeba se obrátit na živly země a vzduchu, které nám mohou pomoci pohnout se kupředu.

Meditace se zemí
Země je velmi stabilní prvek, který nám doslova pomáhá stát nohama na zemi. Křivdy nebo nesrovnalosti z dětství, vztahy s rodiči, to vše se dá vyřešit přes zemitou energii. Dělá nás sebevědomějšími, odolnějšími stresu, odhodlanějšími. Někdy jsou ženy s větším množství zemního prvku hodně tvrdohlavé, špatně se přizpůsobují změnám a nemají rády mnoho povyku. Všeobecně je ale zemní prvek léčivý svou možností dát ženě pocit jistoty a stability, který pak nepotřebuje hledat u muže. Pomáhá nám v pracovní oblasti, ve financích (nakládání s nimi) a ve schopnosti uplatnit se. Země je pasivní, ženský prvek.
Je některá z výše uvedených věcí tou, která vás už delší dobu pálí, a vy ji neumíte vyřešit? Zkuste požádat zem o pomoc. Neodmítne.
Před meditací samotnou se projděte v přírodě. Posaďte se v lese, na louce a nejlépe v horách někam, kde nebudete rušeny jinými lidmi. Pokud nemáte takové místo, postačí vaše pohovka. Nakonec element země je všude, stačí si ho představit. U této meditace je důležité mít nohy na zemi, tedy provádět ji vsedě nebo ve stoje. Představte si zelenou trávu a stromy. Vše, co k zemi patří. Zavřete oči a uveďte se do vnitřního klidu jako při ostatních meditacích. Uvolňujte postupně celé tělo, dokud se nebudete cítit klidné a pevné. Dýchání by mělo být pravidelné a hluboké. Vnímejte dýchání vědomě. U této meditace se nemusíte fantazií nikam přenášet. Buďte samy v sobě, samy se sebou. Nejdříve si však přivolejte síly země na pomoc. Vytvořte si formuli nebo prostě intuitivně proneste, co vás napadne. Země nepotřebuje nápaditost, potřebuje pouze, abyste byly přesvědčeny o účelu toho, co děláte.
Představte si tu situaci, věc, povahovou vlastnost kterou potřebujete vyřešit. Zamyslete se nad ní – co pro vás znamená, co vám přinesla. Pokud jsou to vlastnosti nebo věci, které byste rády získaly, pak si představte, co vám mají přinést. Uvědomte si pro o to, či ono žádáte. Buďte přitom upřímné, ale nikoli chamtivé nebo sobecké. Pamatujte si, že živly nikdy nevyhoví našim požadavkům, pokud směřují proti někomu nebo jsou přehnané. Často s takovými žádostmi nesouzníme.
Až budete plně ztotožněné s tím, co žádáte, ať už je to přijmutí nebo odstranění něčeho, představte si, jak se z vašich nohou spouští kořeny do země a vaše přání jde s kořeny hlouběji a hlouběji. Pusťte kořeny kam vás jen pustí a pak jděte ještě dál. Nenechte se odradit tím, že kořeny mají jen určitý dosah. Věc, kterou se snažíte vyřešit, by měla být hluboko pod kořeny. Pak si vědomě zapamatujte, že ji sem dáváte. Poproste zemi, aby udělala to, či ono a poté se vraťte zpět ke své osobě. Opět platí, že je potřeba se probouzet k vědomí pomalu.
Až budete s meditací hotové, doporučuji ještě cca 15 minut v klidu sedět a plně si uvědomovat daný rituál/úkon. Přijměte za své, že daná věc je předána dál a vyřeší se, jak nejlépe může. Pokud sedíte v přírodě, mějte s sebou trochu tabáku, hezké pírko nebo sušené byliny jako dar zemi. Jestliže jste meditovaly doma, pak se jděte při nejbližší příležitosti projít a poděkujte takto zemi.
Meditaci země můžete provádět častěji, než jiné. Země patří k našim základním prvkům, protože na ni žijeme, nebojte se ji tedy žádat o pomoc.

Meditace se vzduchem/větrem
Tento živel je velmi nestálý, rozmanitý a svérázný. Jste snílci, máte pocit, že ve své fantazii trávíte mnoho času? Máte přílišné sklony dívat se jen do budoucnosti? Pak se raději energii vzdušného prvku vyhněte, protože tyto věci jen podporuje. Zároveň však, chcete-li v sobě rozvinout tvořivost, ženskost, jemnost, fantazii, odehnat zlé sny, naučit se víc vnímat lidi kolem sebe, pak je pro vás element vzduchu přítelem. Dává ženám ladnost, učí je tančit. Dříve se věřilo, že ten, kdo se přátelí se vzdušnými bytostmi, kterým se říkalo Sylfy, ten může číst myšlenky nebo cestovat rychlostí světla, protože vítr ho všude zanese. Ať už je to pravda nebo ne, tento element je velmi hravý, ozdravný a ve chvílích, kdy se cítíme vyčerpané, nám vnese vítr do plachet. Mějte však na mysli, že tato meditace je nejnáročnější ze všech, apeluje na naši spontánnost.
Ať už se snažíte vyřešit cokoli z výše uvedeného, být v práci kreativní nebo doma chcete řešit problémy jinak, než doteď. Toužíte po tom mít v sobě víc inspirace, něhy a ženskosti nebo naopak toužíte po tom, aby z vás vzduch sejmul starosti a věci, které se zdají být příliš těžké, pak je vhodné zkusit meditaci, při které se obrátíte k živlu vzduchu. Tento element je však jediný, u kterého bychom měly být venku. Uvnitř se nemáme k tomuto elementu jak dostat v jeho plné síle. Dbejte tedy na to, až se rozhodnete využít síly tohoto živlu. Doporučuji dny, kdy má vítr sílu, ale není chladno. Prochladnutí by nám nepomohlo v dobrém průběhu.
Zavřete oči a prociťte, jak kolem vás fouká vítr. Snažte se cítit, jaké vůně s sebou nese. Jak sílí a slábne. Všechny jeho jemné odlišnosti si všímejte. Čím déle se budete soustředit, tím více se na něj naladíte. Tomuto věnujte cca 10-15 minut. Poté se pomaličku větru oddávejte. Když ucítíte potřebu, roztáhněte paže. Nebo se nechte kousek popostrčit na lepší místo k meditaci. Komunikujte se svým vnitřním já, které se samo uvolní a zklidní díky nacítění na okolní vjemy. Situaci nehodnoťte, jen ji prociťujte. U této “aktivní” meditace pak to, co potřebujeme vyřešit, pronášíme nahlas. I proto je dobré mít místo, kde nás nikdo nebude rušit. Když chcete, můžete křičet. Nebo šeptat. Své přání vyzpívat nebo přejít do hlubokých tónin. Meze se nekladou, je však velmi důležité se opravdu uvolnit a poddat se dané chvíli. Pokud budete svázané, meditace se nepovede a i když se uvolníte, svého cíle nedosáhnete.
Představy v myšlenkách zde, podobně jako u země, nejsou podstatné, protože vše “vynášíte na povrch”. To, co si žádáte ze své povahy nebo ze svého okolí odfouknout/odstranit, musíte říci nahlas. Bez agresivity, bez zášti. Oprostěte se od zlých emocí a jen okolnímu vzduchu sdělujte, co vás trápí nebo jaká jsou vaše přání. Meditujte tak dlouho, jak potřebujete. Žádejte živel vzduchu o pomoc, snažte se mu být v duchu co nejblíže.
Po této meditaci není třeba se nijak zvlášť uvolňovat, sama o sobě je uvolňující. Metoda, kterou se meditace provádí je nejméně náročná na technický postup, nejvíce a na provedení. Vzdušný živel ocení jako dárek zapálenou vonnou tyčinku nebo byliny, volné vzdušné oblečení, se kterým si může pohrávat. A pokud vám při cestě domů padne přes cestu pírko nebo nějaké přitáhne samo vaši pozornost, pak vězte, že je to pozdrav právě tohoto elementu. Ten nás přijme vždy, když se budeme potřebovat zhluboka nadechnout a pročistit si hlavu. Tímto elementem nešetřete, pokud jde o relaxační meditace. Máte-li však co s tímto elementem k řešení, pak zvažujte, zda je on ten skutečně pravý, často může naše problémy nafouknout do větších rozměrů, než jaké jsou, pokud mu dáme tu možnost.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account