Jana LeBlanc pro vás našla knihu, která potěší vaše oko i duši.

“Měj ráda sama sebe”

Na českém trhu není zatím mnoho knih, které po přečtení nezaložíte do knihovničky, ale naopak necháte v bytě prostě jen tak povalovat na různých místech, abyste se jimi kdykoliv mohla potěšit. Ať už proto, co je v nich napsané nebo proto, jak vypadají. Jednu takovou jsem ale nedávno našla. Jmenuje se “Měj ráda sama sebe” a je společným dílem novinářky Barbory Baronové a fotografky Dity Pepe.

S myšlenkou projektu přišla Dita Pepe poté, co si uvědomila, že fotografie může mít zásadní terapeutickou funkci. „Vždy pro mě bylo velmi důležité, abych své okolí nezklamala, aby mě ostatní vnímali jako hodnou, chytrou, pilnou. Proč? Asi jsem chtěla, aby mě lidi, nejen ti blízcí, měli rádi. A tak jsem se pořád snažila. Když jsem se začala věnovat fotografii, měla jsem možnost poznat spoustu zajímavých lidí. Uvědomila jsem si, jak nová setkání formují moje dosavadní názory. A že fotografie může mít terapeutický účinek,“ říká Dita Pepe.

S touto myšlenkou začala navštěvovat ženy, které se v jistém ohledu ocitly v životní krizi, a naproti nim postavila své kamarádky, které jsou svým způsobem ve své branži úspěšné. V knize se tak potkávají ženy žijící se svými dětmi v azylových domech, ženy s mentálním postižením, jejichž pohled na svět může být pro mnohé velmi nečekaný, se ženami, které svou houževnatostí či talentem dosáhly ve svém životě jisté míry zadostiučinění.

Zatímco Dita fotila, Barbora se těch žen vyptávala na jejich životní hodnoty. Co je pro ně důležité, co pro ně znamená štěstí, co si představují pod pojmy krása nebo výjimečnost. Dita Pepe fotila nejdříve černobíle a civilně, poté obě ženy poprosily o pomoc módní návrhářku a make-up artistku. Ženy proměnily a vyfotily znovu. „Nechtěly jsme nikoho uměle posouvat, jen mu dát příležitost vidět se jinak,“ říká Barbora Baronová. Výsledkem je kniha, která vám dá jiný pohled na fotografii, grafický design a s velkou pravděpodobností také na váš vlastní život.

Pro obě autorky je kniha “Měj ráda sama sebe” už druhým počinem. Jejich předchozí kniha Slečny z roku 2011 získala ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku. A obě ženy už pilně pracují na další. Na podzim tohoto roku vydají knihu Intimita. Jejími hlavními postavami budou opět ženy zamýšlející se nad závažnými společenskými i osobními tématy. „Poselstvím této knihy bude, abychom nezapomínali na to, že člověk je především lidská bytost, za kterou stojí její příběh, který z ní udělal to, kým je,“ dodává Barbora Baronová.
Více o knihách i autorkách se dozvíte na www.bara-dita.com.
A pokud máte o prázdninách cestu do Ostravy, v tamější Galerii výtvarného umění si zajděte na výstavu nazvanou “Dita Pepe”. Dozvíte se tam nejen mnohem více o autorce, ale také a hlavně – o nás ženách. Výstava potrvá do poloviny září.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account