Chcete tvořit a máte pocit, že nemáte talent? Jde to i bez něj, stačí být pracovitá.

I v samém středu hektické Prahy se najdou místa jako z jiného světa. Jedním z nich je maličká galerie výtvarnice Marie Brožové na Malém náměstí, jejíž díla plná barev a překvapivých detailů člověka zcela obklopí svou atmosférou – ať už zobrazují rozpálené letní odpoledne nebo prosinec zahalený v mlze. Rozhovor s nekonvenční malířkou o moderním umění, které ničí radost z tvorby, o síle ticha a studnicích inspirace pro vás připravila kolegyně Aneta Boučková.

Celých sedm let jste žila s manželem poustevnický život daleko od civilizace. Proč jste se rozhodla odejít z velkoměsta do přírody a jak vám to změnilo život?

Na výtvarné škole jsem se dozvěděla, že podle koncepce moderního umění krása dávno vyšla z módy, příroda je největší kýčař a úkolem umělce je vytvářet disharmonii a napětí. Bylo pro mě velmi těžké obnovit radost z tvorby. Podařilo se mi to, až když jsme se s manželem odstěhovali do Posázaví, kde jsem prožila své nejšťastnější dětství. Vzdálila jsem se virtuálním hodnotám velkoměsta i jeho hektickému životnímu tempu. Připravit si dřevo na zimu mi najednou připadalo smysluplnější než vést nekonečné debaty o tom, co je a co není umění.

Jaký vliv mělo tohle rozhodnutí na vaši tvorbu? Je kreativita vybuzenější, když je člověk obklopen lesem, tichem?

Vrátila jsem se ke svému dětskému já, k vnímání krásy světa a přítomného okamžiku očima dítěte. Vzpomněla jsem si na svoje dětské sny. Příroda, les, jsou pro mě hlavním zdrojem energie, ze kterého pokaždé načerpám sílu a najdu vnitřní klid. Když má člověk kolem sebe dost ticha a nezaplní si podvědomí přemírou nepotřebných informací, vytvoří si v sobě prostor, kam může vstoupit inspirace. Je rozhodně lepší jít místo televizních novin na procházku do lesa. My už televizi nemáme 18 let a vůbec nám nechybí.

Myslíte, že existuje talent na kreslení, nebo se kreslit může naučit každý, tedy chce-li?

To, čemu říkáme talent, je jenom zvýšená míra pracovitosti. Kreslení je řemeslo jako jakékoli jiné. Ani geniální virtuóz se nenaučí hrát na housle ze dne na den. Důležité je mít nápady. Pokud je vize dostatečně silná, stává se z ní motivace, která člověka vede, aby to zkoušel znovu a znovu. Mně to trvalo deset let, než jsem s výsledky své práce začala být aspoň trochu spokojená. Nejdůležitější je nenechat se odradit tím, že to nejde hned.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account