O blahodárných účincích čerstvých ovocných a zeleninových šťáv dnes už nikdo nepochybuje. Jsou plné vitamínů, živých enzymů a dalších zdraví prospěšných látek, navíc bez nežádoucích přidaných konzervačních prostředků. Pokud si je připravujete doma, víte přesně, z jakých surovin šťávu máte.

Čím kvalitnější čerstvé ovoce a zeleninu si vyberete, tím více pro své zdraví uděláte. Ty nejlepší kousky budou nejspíš z vašich vlastních zdrojů, od ověřeného prodejce na farmářských trzích, vybírat můžete v bio koutcích a v obchodech zdravé výživy. Ověřit si zdroj a dodavatele se vždy vyplatí. Výběr je jen na vás.

Pro přípravu té nejlahodnější ovocné či zeleninové šťávy dnes můžete využívat kvalitní odšťavňovače, které mají velmi vysokou výtěžnost a dodají vám pravidelně potřebnou dávku vitamínů a enzymů.
Čerstvé freshe dnes už nabízejí i v lepších kavárnách, barech i restauracích. Cena za takový nápoj zde bývá vyšší, ale kvalita, kterou vypitím čerstvé šťávy získáte, se rozhodně vyplatí. Pro své zdraví tak uděláte mnohem lepší službu, než když zvolíte přeslazené, konzervované, byť ovocné šťávy a džusy, které často ovoce viděly jen zdálky, a vy platíte víceméně jen za vodu s cukrem.

Vybírejte skutečnou kvalitu. Odšťavňujte ovoce a zeleninu doma!
Nedostatek ovoce a zeleniny v našem každodenním stravování není žádnou novinkou. I pro ty, kteří si na zeleninu na talíři tolik nepotrpí, může být pravidelné pití čerstvých šťáv dobrým řešením, jak deficit v tomto směru vyrovnat. Vaše tělo vám za to poděkuje. A na šťávách si navíc opravdu pochutnáte.

Čím čerstvější šťávu vypijete, tím větší podíl všech prospěšných látek získáte. Připravujte si tedy nápoj ideálně k okamžité spotřebě. Pokud necháte šťávu delší dobu stát, dochází k oxidaci a pomalému úbytku vitamínů i enzymů. Zpomalit tento proces můžete přidáním několika kapek čerstvé citronové šťávy. Nápoje připravené v odšťavňovačích se rychle a dobře tráví, pokud si navíc dopřejete ovocný či zeleninový fresh hned po ránu na lačno, vaše tělo dokáže maximálně využít všech blahodárných látek bez větších ztrát.

Kombinujte podle chuti a potřeby. Vyzkoušejte osvědčené recepty
Šťávy můžete volit buď z jednoho druhu ovoce či zeleniny, vyzkoušet můžete i nejrůznější kombinace. Začněte nejdříve u osvědčených receptů, postupně pak můžete experimentovat. Sami poznáte, co vám bude nejlépe vyhovovat. Pro zimomřivější typy, které trpí na studené nohy či ruce, se zvláště v chladnějších dnech doporučuje do čerstvých šťáv, které mají často spíše ochlazující efekt, přidat zahřívací koření, jako je skořice, kurkuma, vynikající je také zázvor. Ve správných poměrech váš nápoj tyto přísady chuťově ještě obohatí.

Chybu neuděláte, pokud budete volit šťávy podle toho, co právě nabízí sama příroda. V našich krajích to budou nejčastěji jablka, hrušky, vynikající je ale i šťáva z řepy, mrkve, celeru či ředkve. Receptů najdete mnoho, stačí si vybrat.
Na dobrou náladu se například doporučuje směs mrkve, pomeranče a jablka, na nachlazení pak mrkev s trochou limetky a zázvoru.  Na bolavá záda mrkev, červená řepa a okurka, na očistu je vhodná mrkev, červená řepa a petržel. Do šťáv hojně využívejte i zelenou zeleninu, jako je například špenát či řapíkatý celer, který vás překvapí svou šťavnatostí.

Chcete-li mít jarní očistu dokonalou, přidejte si do šťávy i lžičku mladého zeleného ječmene, který ozdravné účinky ještě zesílí. Vyzkoušet můžete také známou Breussovu zeleninovou šťávu: 300 g červené řepy, 100 g mrkve, 100 g celerové hlízy, 30 g černé ředkve a jeden menší brambor. Tato osvědčená směs se hojně využívá k očistě, prevenci i léčení. Na podporu metabolismu zase zafunguje šťáva z pomeranče, nebo jeho kombinace s jablkem.

Odšťavňování může být i zábava. Zvedne vám náladu a dodá ztracené síly
My jsme vyzkoušely pití čerstvých šťáv na vlastní kůži. V redakci, doma i v rámci testování šnekových odšťavňovačů Philips. A výsledky byly znát. Většina z nás se cítila svěží, v lepší kondici, méně unavená. Naopak jsme pociťovaly více sil, energie a také dobré nálady. „Cestou domů jsem se jen vznášela, což obvykle nebývá, většinou se večer sotva vleču,“ prohlásila Fresh po zážitkovém testování.

Ženy byly nadšené jak ze samotných lahodných šťáv z nejrůznějších druhů ovoce i zeleniny, té listové nevyjímaje, ale mile je překvapil také šnekový odšťavňovač Philips, který na jejich přípravu měly možnost využít.  „Odšťavňovač má pěkný design, nezabere moc místa na kuchyňské lince, tudíž je stále na očích a má větší šanci být používán. Baví mne, s jakou rychlostí lze připravit chutné a výživné nápoje v kombinacích ovoce a zeleniny. Nechybí ani brožurka výborných receptů,“ ocenila Sarik. Práce s odšťavňovačem zabavila dokonce velmi často i samotné děti, které si s chutí připravovaly své lahodné nápoje a dokonce byly ochotné je vyměnit za jiné druhy laskomin.
Něco mezi smoothie a čistou šťávou. Zvolte si ideální hustotu

Sestavování a čistění přístroje označila většina testerek za velmi jednoduché a rychlé, opět si s tím dokázaly poradit i děti. „Šnekový odšťavňovač Philips zvládne každou zeleninu a ovoce (řepu, okurku, mrkev, pomeranče, zázvor, kapustu atd.). Oproti klasickým odstředivým odšťavňovačům získáte z tohoto šnekového šťávu s větším podílem dužniny a tedy i vlákniny. Přístroj obsahuje dva druhy filtrů podle toho, jak chcete mít džus hustý. Zbylé dužniny zůstane málo a nádobka na odpad je veliká. Nechybí ani záklopka na zastavení odkapávání,“ popisuje své zkušenosti Pája/LoveLifeFood. „Zbytky z odšťavňování pak můžete využít třeba do koláčů,“ dodává Pája, která jako nevýhodu vidí vyšší cenu přístroje.

„Ovoce je třeba více pokrájet, což nevadí, do přístroje jde snadno, poradí si s tím i děti. Šťáva z ovoce i zeleniny je chuťově naprosto lahodná, něco mezi smoothie a čistou šťávou, obsahuje i určitý díl blahodárné vlákniny. Zdravých šťáv není nikdy dost. Rozhodně doporučuji,“ uzavírá Fresh.
A jakou zkušenost z odšťavňováním máte vy? Jsou čerstvé ovocné a zeleninové šťávy součástí vašeho jídelníčku?

Všechna hodnocení našich testerek najdete ZDE a ZDE.
Více o odšťavňování se dozvíte i zde:
Čerstvé šťávy pro zdraví. Jak se osvědčil šnekový odšťavňovač?
Ze zážitkového testování Philips jsme vyždímaly maximum
Zdravá a rychlá tomatová polévka z odšťavňovače

Zdroj: Ivana Sýkorová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account