Jak zaplatit dětem školu, kroužky, doma všechny složenky, aby vám ještě zbylo?

Sama na sobě jsem si uvědomila, jak jsem v tomto období ovlivnitelná a jednoduše manipulovatelná.

Otázka:
Září je jedním z finančně nejnáročnějších měsíců v roce. Nákupy pomůcek pro děti do školy, placení kroužků a volnočasových aktivit, do toho samozřejmě pravidelné složenky. Když se k tomu v polovině měsíce přidají první reklamy zmiňující Vánoce a dárky, máte pocit, že tohle vaše peněženka prostě nemůže unést. Jak na to, aby vás září nezahnalo do dluhové pasti, jsme se ptali Marcely Hrubošové, autorky a zakladatelky serveru Finance pro radost.

Odpověď Marcely Hrubošové:
Blíží se školní rok a s ním i povinnost rodiče připravit dítě do školy. Letos poprvé jde i moje dcera. Pocity rodiče, který vede své dítě do první třídy, zná asi každý, kdo má děti školního věku. Prožívám zvláštní období euforie, které vůbec nevím z čeho pramení, vždyť mému dítěti končí čas hraní a začíná nikdy nekončící období povinností.

Sama na sobě jsem si uvědomila, jak jsem v tomto období ovlivnitelná a jednoduše manipulovatelná.

ANO, dítě potřebuje aktovku, psací potřeby, penál, desky na písmenka, desky na sešity, sešity, obaly na sešity a pracovní sešity, cvičební úbor, přezůvky do třídy, a to jsem jen na začátku seznamu, který mi dali ve škole už při zápise do 1.třídy. Když to spočítám, jsem na 10 000 korunách a to mi ještě bude leccos chybět. Copak jsou školní povinnosti tak velký zásah do rozpočtu rodiny a měla bych si na ně šetřit a dělat rezervy?

Dívaje se na seznam věcí do školy, obchody plné regálů a košů školních potřeb, které jsou většinou hned při vstupu do obchodu a označeny červeně, abych je nepřehlédla, protože se v tomto čase jedná o akční zboží (jedná se o jednu nejzákladnější a nejefektivnější manipulativní obchodní techniku ze strany obchodníků) a svůj euforický stav, rozhodla jsem se zabrzdit. ANO, mohla bych vzít seznam věcí, koupit vše a utratit veškeré naspořené/rezervní prostředky, které mi slouží jako jistota finančního bezpečí v časech zlých, ale NE, rozhodla jsem se být racionální, praktická a hlavně obezřetná.

Jak postupuji:

* Z celého seznamu věcí jsem vybrala jen ty, které jsou nutné v prvních dnech školy, za mě tedy: aktovka, penál a přezůvky.
* Aktovku nekupuji v obchodě podle akčních slev, ale zeptala jsem se známých, kteří mají školáky, jaké mají zkušenosti s aktovkami, co by mi doporučili nebo naopak čeho by se vyvarovali, a pak jsem si doporučenou aktovku objednala přes internet. Aktovku mi přivezli až domů, byla o 30% levnější než v obchodě s penálem zdarma a já ušetřila i za dopravu někam jezdit.
* V obchodech (při nákupu potravin) nekoukám na koše a regály se školními potřebami, a to z toho důvodu, abych se nenechala ovlivňovat AKCEMI a nekoupila věci, pro které tam nejdu. Možná se jen ze zajímavosti kouknu, co vše tam mají a za kolik, ale POZOR – pokud sleduji cenu, musím sledovat i kvalitu. To, že si sešit vyrobený v Číně, mohu koupit o pár korun levněji, neznamená, že má tu správnou gramáž. Všimli jste si, že mají sešity různou šířku (váhu) a kvalitu papíru?
* Další vybrané věci ze seznamu pro první dny koupím buď v menším papírnictví, kde se na to specializují a mohu se více dozvědět o kvalitě výrobku a zkušenostech ostatních zákazníků s danými školními potřebami, nebo přes internet.
* Zbylé věci ze seznamu koupím, až jak bude přicházet ve škole jejich potřeba. Cena v obchodě se za tu dobu nijak významně nezmění a mně se rozloží výdaje na školní potřeby do více měsíců, čímž zůstane dost peněz na kroužky, neutratím své rezervy a nezruinuje mi to můj rozpočet.
Marcelu Hrubošovou najdete na www.financeproradost.cz nebo http://akademie.financeproradost.cz.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account