Recenze: Philips šnekový odšťavňovač – osobní zkušenost a hodnocení

Před pár lety jsem si Ježíškovi napsala o odstředivý odšťavňovač, na kterém zdolávám zásoby jablíček ze zahrady mých rodičů. Týden před samotnou výzvou od Žen sro se u mě zastavila má kamarádka a do nebes mi vychválila její nový šnekový odšťavňovač. Nahlodala mě natolik, že když jsem zahlédla možnost testování, tak jsem ani na vteřinu neváhala a chtěla poznat rozdíl.

Testovala jsem verzi HR 1895/80 (bílá barva, 7 500 Kč) s jedním filtrem. U dražší verze HR1897/30 (šedá barva, 9 000 Kč) jsou filtry dva, zde si lze poté zvolit filtr a tím i množství dužiny v nápoji (kdo má jak rád). Dominantou šnekového odšťavňovače pracujícího na bázi mletí je možnost každodenního použití a zpracování všech možných druhů ovoce a zeleniny a dokonce i ořechů.

Kdo má zahradu a v létě přebytky jahod, borůvek, malin, ostružin a rybízu, tak v tomto přístroji nalezne opravdu velké zalíbení. Není však potřeba čekat na léto, odšťavnila jsem si i hroznové víno, které jsem dále dle vlastní fantazie naředila šťávou z kiwi a dala mu říz zázvorem – výsledkem byl velmi osvěžující nápoj. Sama za sebe jsem byla nadšena z nápojů, kde byla např. řepa, špenát a kapusta  – běžně jsem nikdy nepila. Překvapilo mě, kolik šťávy lze právě např. ze špenátu i kapusty získat. Oproti odstředivému odšťavňovači je zde mnohem méně dužniny (odpadu), která je v porovnání sušší. Ovocnou dužninu lze použít při pečení koláčů, zeleninovou např. do salátů. Přístroj je vybaven i zpětným chodem pro odčerpání veškeré šťávy. Po dokončení odšťavňování je možné použít tlačítko dripstop, vývod se uzavře a zbylá šťáva nekape.

Recepty na čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny, ale i na tomatovou polévku
Na kvalitní šťávy je potřeba použít čerstvé ovoce a zeleninu. Výsledek mezi např. moučnatým starším jablíčkem a tím plným šťávy ve výsledku opravdu poznáte. Zkusila jsem odšťavnit starší ovoce a vzniklo mi spíše hustší smoothie, které jsem však obratem zamrazila do nanukových formiček a vytvořila nanuky plné ovoce.

Velmi inspirativní je i přiložená knížka receptů, podle které si můžete připravit rozličné nápoje. Já si zamilovala nápoj Deep red flamingo (červená řepa, citrón, mrkev, kapusta, jablka a zázvor). No a další a pro mě přímo ohromující věcí byla tomatová polévka, která je díky odšťavňovači hotova během pár minut. Recept jsem vložila na Ženy sro přímo do sekce receptů.
http://www.zenysro.cz/recepty/polevka/zdrava-a-rychla-tomatova-polevka-z-odstavnovace

Od konkurenčních šnekových odšťavňovačů se Philips liší svým moderním designem a velikostí. V šířce má pouhých 11 cm, což umožní přístroj ponechat přímo na kuchyňské lince. Ze své zkušenosti vím, že jak nějaký kuchyňský přístroj uložím někam do skříňky, tak ho denně nepoužiji.
Doma jsme si z odšťavňování udělali každodenní rituál a to i díky tomu, že rozložení přístroje a jeho propláchnutí zabere pouhých pár minut. Výrobce píše, že lze veškeré komponenty mýti v myčce, ale tuto potřebu jsem nikdy neměla, opravdu mi stačila tekoucí voda a vše se krásně okamžitě omylo.

Šnekový odšťavňovač si zamilují i děti
Netušila jsem, že budu do svého hodnocení psát i tuto pasáž, ale prostě musím :-)*heart*. Mám 2,5 letou dcerku, která mi chce se vším pomáhat, což s radostí podporuji. Velká židle k lince přistrčena a můžeme začít. Původně jsem ji chtěla ukázat, jak se přístroj zapíná a kam se připravené ovoce vhodí, ale než jsem se otočila, tak už odšťavňovač běžel a malá do něj ládovala ovoce. Celý proces ji moc bavil a k přístroji jsem vlastně nebyla vůbec připuštěna. Nechybělo ani samotné přikusování celého ovoce a zároveň zkoušení vytékající šťávy na prstík. Jen jsem ráno na přístroj sáhla, přiřítila se za mnou se slovy vrn, vrn a odběhla do komory pro náruč jablíček. Velmi si oblíbila naši okurkovou limonádu. Očička ji zářila od radosti a z odšťavňování se stala taková „naše pěkná chvilka.“ *heart* Na konci tohoto odstavce uklidním všechny maminky, že otvor pro vhazování pokrájeného ovoce je velmi úzký, ale zároveň i dostatečně vysoký, aby tam dítě bylo schopno strčit ručičku. Je tedy pro děti bezpečný. Osobně jsem to s ní vyzkoušela na vyplém a ze zdi odpojeném přístroji.

Odstředivý, nebo šněkový?
Nyní již vím, že dominantou odstředivého odšťavňovače pracujícího na bázi odstředivé síly, je zpracování většího množství ovoce najednou, kde není potřeba ovoce pokrájet a zbavovat např. jádřinců. Takto jsem přesně používala i svůj odstředivý odšťavňovač, kdy jsem jednou za čas přístroj vyndala a odšťavnila kýbl jablek a šťávu si uchovala v lednici, či ji zavařila. Přístroj je totiž větší a obsahuje řadu dílů, které je poté potřeba omýt, nejvíce práce mám vždy se samotným sítkem. Taktéž jsem měla pocit velkého množství zbytků ovoce a o množství pěny, kterou taktéž vyhazuji, ani nemluvě. Výsledkem je čistý džus i když použijete moučnatější jablíčka.

Šnekový Philips, nebo šnekový od konkurence?
Nedalo mi to a chtěla jsem Philips porovnat i se stejnou technologií konkurence (cena 9 500 Kč). Nebudu vás napínat a hned na začátku upřímně řeknu, že já bych dala jednoznačně přednost Philipsu. Konkurence měla krátký šnek kulovitého tvaru zapojený svisle. Vhazovací otvor byl stejně veliký, ale šťáva se míchala přes sítko. Z přístroje vedly dva vývody, jedním odcházelo vymačkané ovoce a druhým šťáva. Zde byla výhoda v tom, že si vývod můžete uzavřít a šťávy z různých druhů ovoce se společně promíchají ve vnitřní misce, poté lze přímo podávat. U Philipsu je potřeba na ovoce zatlačit, aby se dostalo k šneku, u konkurence si šnek bere ovoce „sám“. Kamarádka mě upozornila, že při vložení tvrdší zeleniny jako např. mrkve se ji přístroj zasekává a následně ho musí celý rozebrat a znovu spustit. Tvrdší zeleninu je tedy nutno nakrájet na menší kousky než je tomu u Philipsu, který si s tím hravě poradí. To stejné se stalo i mě, když jsem vložila kapustu. Navíc přístroj při vložení tvrdší zeleniny prapodivně chroupal a pohyboval se. U Philipsu jsem nic takového nezaznamenala.

Výhody šnekového odšťavňovače Philips:

–          Jednoduchá údržba, rychlé omývání, jednoduché složení/rozložení

–          Vhodná velikost, šířka 11 cm, možnost umístění na linku (každodenní využití)

–          Moderní design

–          Stabilní a kvalitní přístroj

–          Odšťavní i listovou zeleninu a bobuloviny (borůvky, maliny aj.)

–          Brožura s recepty

–          Zpětný chod pro kompletní vyčerpání šťávy z přístroje

–          Dripstop, zabrání odkapávání zbylé šťávy

–          Oproti odstředivým typům odšťavňovačů obsahují nápoje i vlákninu

–          Menší množství zbytků z ovoce, které se dá i dále využít, například zakomponováním do koláčů

Nevýhody šnekového odšťavňovače Philips:

–          Někdy se mi stalo, že se přitlačením na misku se šťávou posunula miska na odpad a přístroj se vypnul.

–          Uvítala bych kryt na misku, do které vtéká šťáva. Někdy se stalo, že šťáva vystříkla a ušpinila nás.

–          „Pěchovátko“ ovoce je otevřené a duté, takže jsem se dvakrát spletla a dávala ovoce do něj. Jsem zvyklá, že tato „pěchovátka“ bývají uzavřená.

–          Nutnost nakrájet ovoce a zeleninu na menší kousky, ale to je nutné u všech šnekových odšťavňovačů.

–          Použijete-li starší ovoce, např. moučnatá jablka, bude z nápoje spíše smoothie. Dá se však naředit vodou či ze vzniklého pyré vyhotovit nanuky.

A jakou zkušenost s odšťavňovači máte vy?

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account