Přijíždíte k obchodnímu domu a v hlavě si přehráváte nákup na večeři. Cibule, nové koření, minerálky… Z dětské sedačky se nespokojeně ozývá dítě a v kabelce zvoní telefon. Snad to není šéf. Otáčíte se na prcka a najednou slyšíte troubení a skřípání plechů.

Nepozornost na parkovištích patří k častým příčinám dopravních nehod. Ty nebývají vážně a většinou jde jen o odřené plechy – u každého supermarketu jich ale denně vidíme několik. Vyhnete se jim přitom snadno.

 • Stejná pravidla jako na silnici

  Platí na parkovišti stejná pravidla jako na silnici? Většinou ano. Záleží, jestli je parkoviště ohraničené – například závorou. Pokud při vjezdu do parkoviště na závoru nenarazíte, platí stejná pravidla jako na silnici. 

  V opačném případě určuje pravidla na parkovištích provozovatel. Při vjezdu si ohlídejte značku s maximální povolenou rychlostí, stejně tak dejte pozor na značky určující pravidla přednosti v jízdě a přikázaný směr.

  1. Zrádná přednost zprava

   Policie na parkovištích ročně řeší přes 9 tisíc nehod. Častou příčinou je nedodržení přednosti v jízdě. Pravidlo pravé ruky platí i na parkovišti, i když si to spousta řidičů neuvědomuje. 

   Předpisy v tomto případě hovoří jasně. Pokud není stanoveno, kdo má přednost, řídíme se pravidlem pravé ruky. Jestliže vjíždíte do křižovatky bez rozlišení přednosti a zprava se blíží vozidlo, přibrzděte a nechte ho projet. 

   Pravidlo platí i v případě, že jedete rovně přes křižovatku ve tvaru T – tedy zdánlivě po hlavní silnici. 

   1. Couvání hrůzu nahání

    Úzká parkovací místa a hustý provoz vytvoří stresovou situaci, za kterou by se nestyděl ani režisér hororových filmů. Při vyjíždění z parkovacího místa zachovejte klid. Na mysli mějte, že jakákoliv kolize jde při couvání na vaše triko.

    Při vyjíždění nesmí řidič ohrozit ani omezit okolní provoz. Pokud přes okolní auta nevidíte na silnici, požádejte o pomoc spolujezdce nebo chodce. Samy si hlídejte zpětná zrcátka a to především kvůli procházejícím chodcům. 

    1. Parkování – slabina žen?

     Řekněme si to jednou provždy – ženy neparkují hůře než muži. Parkování u supermarketů ale má svoje nepsaná pravidla, která ne každý řidič dodržuje.

     V první řadě dejte pozor na to, aby kolem vašeho vozu zůstal dostatek prostoru. Auto nalepené na čáry nikoho neoslní a vy pravděpodobně odjedete s otiskem cizích dveří. 

     Pokud parkujete mezi dvě auta, hlídejte si blatníky a přední nárazník. Zejména u delších vozů je odhad složitější, takže počítejte s dostatečnou rezervou a raději si více nadjeďte.

    2. Odřela jsem plechy, a co dál? 

     V první řadě zachovejte klid. Jde jen o plechy a vše vyřeší povinné ručení auta. Pokud narazíte na nervózního řidiče, nenechte se vykolejit a situaci řešte s rozvahou. 

     Obecně platí, že pokud se při nehodě nikdo nezranil a nevznikla škoda nad 100 tisíc, poradíte si i bez policistů. Nejprve se ale s druhým řidičem dohodněte, kdo je vlastně viník. Pokud si oba dva stojíte za tím, že za nehodu nemůžete, zavolejte policii.

     Pro pojišťovnu vyplňte záznam o dopravní nehodě (euroformulář), do kterého co nejpodrobněji popište průběh kolize. Škodu si na místě nafoťte a s druhým řidičem si vyměňte telefonní čísla. Vše ostatní vyřeší pojišťovna, které pojistnou událost nahlásíte.

     Pro jízdě na parkovišti platí jednoduchá pravidla – mějte oči otevřené. Ostatně předvídání situace, pozornost a bezpečná jízda se vyplatí kdekoliv na vozovce.

     Foto: Pixabay

 • Tagy:
  1 Komentář
  1. Kamila Novotná 4 měsíce ago

   Skvělý článek o chování na parkovišti, abychom si nepoškodili své auto. My jsme si koupili parkovací zábranu tady, kterou jsme si nedávno nechali nainstalovat před náš dům. Díky ní máme nyní možnost omezit přístup na naše soukromé parkovací místo pouze pro nás. Parkovací zábrana nám pomáhá zajistit, že místo není obsazeno neoprávněnými vozidly.

  Napište komentář

  ©2023 Ženy s.r.o.

  nebo

  Přihlášení

  nebo    

  Zapomenuté heslo

  nebo

  Create Account