Léto je tady, spolu s ním vstoupilo na scénu i sluníčko a horké letní dny, během kterých potřebujeme svlažit hrdlo a osvěžit celý svůj organismus. Kromě toho, že skočíme do bazénu, jsou skvělé i letní osvěžující limonády. Jakou si připravit?
I v létě je zásadní dodržovat pitný režim
Voda je pro náš organismus naprosto klíčová, hraje svou roli nejen při regulaci tělesné teploty, což je asi každému jasné, ale mnoho dalšího. Přepravuje živiny, je důležitá pro klouby i vnitřní orgány, napomáhá správnému fungování metabolismu i průběhu chemických reakcí v těle, poskytuje strukturu buňkám a mnoho dalšího. Voda tvoří až 70 % naší tělesné hmotnosti, každý jedinec jí denně 2 až 3 litry vyloučí pocením, močí a dýcháním.
I mírná dehydratace může vést ke změně nálad, únavě, bolesti hlavy, nesoustředěnosti, malátnosti, horší schopnosti regenerace i křečím v nohách. Nedostatek vody způsobuje poruchy trávení, ukládání tuků, slabost, závratě i podrážděnost, ve zvýšené míře se na těle začnou tvořit vrásky, dochází i k ochabování svalstva. Ztráta 1 % vody je pro tělo signál aktivovat obranné mechanismy, při ztrátě 2 % poklesne výkonnost, když se ztráta pohybuje mezi 5 až 10 % může dojít i k oběhovému a metabolickému selhání organismu.
Kdy a kolik tekutin vypít?
Než se dostaneme ke konkrétním receptům na osvěžující limonády, je fajn si říct, kolik by toho člověk vůbec měl za den vypít a kdy. Mnozí z nás se napijí až tehdy, kdy pociťují žízeň, mají suché rty, případně je začne dokonce pobolívat hlava. To pak naráz vypijí i půl litru tekutin, možná i víc. Nárazové pití tekutin ale organismu nesvědčí, zbytečně zatěžuje organismus a z těla vyplaví minerály a vitamíny, které potřebujeme.
Pít bychom tak měli po malém množství v průběhu celého dne, v létě vůbec není od věci mít pořád po ruce lahev s nápojem. Když přijde na množství vypitých tekutin, platí, že dospělý jedinec by měl vypít 20 až 40 ml tekutin na každý kilogram tělesné hmotnosti, v závislosti na okolní teplotě a zátěži organismu. V přepočtu to znamená denní příjem tekutin mezi 1,5 až 3 litry, v období veder i o něco víc.
Důležité je i to, co pijeme
Taky si říkáte, že pijete dost, protože ráno si dáte buchtu a k ní kávu se sklenkou džusu, k obědu si dáte polévku, ta taky přece obsahuje vodu. Večer si dáte jedno pivo nebo sklenku vína, mezitím trocha sladké limonády. No jo, káva, alkohol, ani mléko se do pitného režimu nezapočítávají, někteří odborníci řeknou, že ani polévky nepatří do pitného režimu. Tak co tedy pít?
Ideálně kvalitní pitnou vodu, pramenité stolní vody, slabě mineralizované vody nebo neslazené bylinkové a ovocné čaje. Voda by měla mít pokojovou teplotu, ochutit ji můžete kouskem ovoce, zeleniny, lístečkem máty, meduňky nebo jiné bylinky. A tady už se dostáváme k tipům na osvěžující limonády a k receptům na takové nápoje.
Ovoce do vody? Proč ne!
Kdo z nás se netěší na léto, aby mohl ochutnávat ovoce, které přes zimu není k mání? Proč ho ale jíst jen v dezertech nebo tak, jak ho utrhnete? Proč si ho nedat i do vody? Že držíte dietu a nevíte, jaké ovoce jíst při dietě? Poradíme vám. A nejen s ovocnými přísadami, ale i s těmi jinými.
Domácí malinová limonáda má skvělou chuť
Máte na zahradě maliny? Tak proč si nějaké neutrhnout a nepřipravit z nich osvěžující nápoj? Kdo je nemá, ten pro ně bude muset do obchodu nebo na trh, limonádu z nich připraví stejně dobrou. Jak na ni?
Připravte si mixér, do něj nasypte omyté maliny, přidejte šťávu ze 3 citronů a vše vymixujte dohladka. Do džbánu, do kterého limonádu chcete připravit, dejte další šťávu vymačkanou z citronů (podle chuti), přes sítko tam nalijte směs z mixéru, přidejte třtinový cukr dle chuti a zalijte vodou. Limonádu míchejte, dokud se cukr nerozpustí, pak můžete podávat.
Citronová limonáda osvěží
Na středním plameni přiveďte k varu 2 hrnky vody, přisypte 2 hrnky třtinového cukru a vařte, dokud se cukr nerozpustí. Odvar pak nechte zcela vychladnout. Následně do něj vymačkejte šťávu z 8 chemicky neošetřených citronů. Přilijte další 3 hrnky vody, vychlaďte a podávejte.
Víte, že kdo nemá cukr rád, a to ani ten třtinový, může místo něj použít stévii jako přírodní alternativu? Je asi 300x sladší než cukr, tak to s ní nepřehánějte.
Meloun nepatří jen do sangrie nebo bowle
Meloun se dá nejen jíst, ale používá se i do nápojů. Nejčastěji si asi vybavíme bowli nebo sangrii, co ale třeba melounová limonáda? Její příprava je snadná a chuť? Tu si zamilujete. Dužinu z melounu vložíme do mixéru, zasypeme cukrem a vše rozmixujeme. Vzniklé pyré nalijeme do džbánu, ve kterém jsou kostky ledu, přilijeme sodovku a šťávu ze 2 citronů. Promícháme a můžeme servírovat.
Pomerančová limonáda se zázvorem je také fajn
Kdo má rád zázvor, tomu jistě přijde vhod pomerančová limonáda se zázvorem, na jejíž přípravu potřebujete vodu, lžíci medu, kousek čerstvého nastrouhaného zázvoru, šťávu ze 3 pomerančů a 1 citronu. Nastrouhaný zázvor nejprve nechte louhovat v troše horké vody. Tekutinu pak přes sítko přeceďte, zázvor vyhoďte, přidejte ostatní suroviny a kostky ledu a osvěžující nápoj je na světě.
A co bylinky do vody?
Léto patří sluníčku, koupání, osvěžujícím limonádám a také bylinkám. Proč si všeho neužívat naráz? Koupejte se v bazénu, vystavte tělo slunečním paprskům a u toho popíjejte limonádu s bylinkami. Jaké se pro to hodí? Jednoznačně meduňka, máta, pelyněk cola, mateřídouška, bez, květy růže a další.
Foto: Pixabay
Dělám si domácí limonády, hlavně z čerstvých bylinek, ale nikdy nepoužívám ani trochu cukru, ten jsem ze stravy zcela vyloučila.
U nás podobné limonády milují hlavně děti. Pořídili jsme jim teď na https://www.mimikov.cz/ takové lahvičky na pití a nedají jinak, než že tam musí mít právě ovocné limonády. Ono co si budeme povídat. V létě je to fakt osvěžující, navíc je to sladké, ale pořád jsou to přírodní cukry. Prostě a jednoduše to není žádný Ečky napuštěný sirup. 🙂
mám ráda domácí limonády, doma si dělám hlavně mátovou s citronem…
Paráda, miluji domácí letní limonády. Nejvíce okurku, bezinku, malinu. Bohužel dnešní gastronomie, restaurace nabízí domácí, ale bohužel je to klamaná reklama 🙁
Recepty na limonády voní a chutnají i při přečtení. Jávolím vychladlé bylinné a ovocné čaje a vodu.