Ve společnosti posedlé produktivitou může být až příliš snadné dostat se do začarovaného kruhu každodenních povinností. Probuzení, útěk do práce, pochůzky, další práce, nákup, večeře… a než nastavíte alarm budíku na další den, abyste vstali, a dělali to stejné znovu, máte pocit, že vám v životě něco důležitého chybí. Je vám to povědomé? Podle odborníků je kultivace koníčků pro ženy nejen příjemnou přestávkou pro tělo a mozek, ale ve skutečnosti přináší výhody pro vaše duševní i fyzické zdraví. Studie psychologa Matthewa Zawadzkika z Kalifornské univerzity dokonce zjistila, že aktivita volného času může navíc poskytnout okamžitou úlevu od stresu a snížit výskyt deprese v dlouhodobém horizontu. 

Jaký koníček ale vybrat? Začněte tím, že si položíte následující otázky: kolik času tomu chci věnovat? Chci se přitom stýkat s lidmi? A s jakými lidmi? Jaké dovednosti chci svým koníčkem rozvíjet? Chci, aby mi do života dal klid nebo adrenalin? Jakmile budete orientačně znát svoje priority, přišel čas vybrat si koníček, který vás hlavně bude bavit. Proto jsme vybrali ty nejpopulárnější v roce 2023. Jaké to jsou?

10 nejpopulárnějších koníčků pro ženy v roce 2023

Foto: Shutterstock

1. Vsaďte na kurz malování

Žádný umělecký talent? Bez obav! Kdokoli může sklízet relaxační výhody malování vlastního lesa šťastných stromů, i když výsledný efekt možná nebude hodný kurátorské muzejní výstavy. Přihlaste se do kurzu malování a odstartujte svoji pravidelnou hodinku relaxace se štětcem v ruce. 

Foto: Shutterstock

2. Obujte si taneční boty

Pravidelné tancování pomáhá k posílení svalů, redukci hmotnosti, lepší motorice, ale hlavně vám do života přinese spoustu zábavy. Připojte se s kamarádkou k hodině Zumby, vezměte svého partnera na lekci tanga nebo prostě sama vyrazte na lekci scénického tance. Nikdy není pozdě začít! 

Foto: Shutterstock

3. Naučte se pořizovat lepší fotografie

Díky chytrým telefonům, které máme neustále při sobě, můžeme snadno a rychle udělat denně desítky fotek. Pokud ale chcete posunout svoje zkušenosti na novou úroveň, zapište se na kurz fotografování. V dnešní době jich už mnoho probíhá nejen pro profesionální fotoaparáty, ale i například pro telefony. Naučíte se lépe přemýšlet o osvětlení, kompozici a vydáte se do přírody. A nejlepší na tom je, že můžete svými nádhernými záběry i vylepšit atmosféru svého bydlení.

Foto: Shutterstock

4. Vytvořte si vlastní šperky

Tvorba vlastních šperků má hned dvě výhody: pomůže vám spojit se s vaším kreativním já a navíc získáte do svého šatníku nové doplňky, které změní vzhled vaší image. Navíc drobné ruční práce dokonale rozvíjí vaši motoriku a prokazatelně pomáhají ulevovat od stresu.

Foto: Shutterstock

5. Zapište se na kurzy krasopsaní

Protože „na začátku bylo slovo“, kaligrafie je disciplínou, která baví napříč generacemi. Kurzy krasopsaní jsou určené pro úplně začátečníky i pokročilejší kreativce a jedná se o úžasnou dovednost, kterou můžete ovládnout bez ohledu na své vlohy. Ozdobné písmo psané perem nebo fixem navíc posune na další úroveň každé vaše narozeninové přání nebo děkovný dopis. 

Foto: Shutterstock

6. Naučte se aranžovat květiny

Co může být lepšího než trávit svůj volný čas ve společnosti nádherných květin? V kurzu aranžování květin se pod vedením zkušených floristů naučíte, jak pečovat o řezané květiny, pracovat s aranžovací hmotou a zhotovit stylové květinové dekorace na stůl. Ideální odpočinek po náročném pracovním dni, nemyslíte? 

Foto: Shutterstock

7. Vyzkoušejte keramiku pro ženy

Výroba keramiky je jedním z nejstarších řemesel na světě a v dnešní době zažívá obrovského comebacku. Začít není nic složitého ani nákladného a výhodou je, že si domů přinesete originální hrníčky, talíře nebo vázy, na které budete mít doživotně krásné vzpomínky. 

Foto: Shutterstock

8. Zabavte se pletením

Pletení už dávno není výsadou našich babiček, ale své místo si našlo i v moderní společnosti. Přihlaste se na kurz pletení a objevte nový koníček! Jeho obrovskou výhodou je, že se dá provozovat prakticky kdekoliv: před televizí, v čekárnách nebo v dopravních prostředcích. Navíc výsledek můžete nosit vy i vaši nejbližší! 

Foto: Shutterstock

9. Zapište se na kurz tvůrčího psaní

Vždycky vás bavilo čtení a vymýšlení vlastních příběhů? Pak je pro vás kurz tvůrčího psaní to pravé. Krása tohoto koníčka je v tom, že ho můžete provozovat odkudkoliv a kdekoliv. Navíc lektoři vám mohou poskytnout neocenitelné poznatky a kdo ví, kam by to mohlo do budoucna vést. Třeba k první vlastní knize! Lákavá představa, že? 

Foto: Shutterstock

10. Bavte se na kurzu mixologie

Skvělá společnost, bohatý výběr likérů a spoustu zábavy. Tak nějak by se daly charakterizovat kurzy mixologie neboli barmanské lekce. Pokud váš vždycky v barech bavilo sledovat barmany nebo barmanky, kteří mísí, protřepávají a míchají lahodné drinky, jimiž oslňují hosty, je tento kurz to pravé pro vás! Naučíte se vše o surovinách, které se mezi sebou dají kombinovat, zaměříte se na výběr správného skla a skleniček a navíc si uděláte spoustu přátel. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Matthewa Zawadzki (University of California), Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
7 Komentářů
 1. Romana Mlynářová 8 měsíců ago

  Vybrala jsem si pletení a turistiku, procházky, podzim k tomu vybízí, těch barev.

 2. Lenka Hudečková 8 měsíců ago

  Pěkné tipy, já se stále pokouším o něco nového… Před 4. roky jsem začala háčkovat, letos kamínkovat. Neustále zavařuji a zkouším nové věci. Fotím, čtu…. Jsem doma, ale málokdy se nudím 🙂

 3. Aneta Kollerová Mašková 8 měsíců ago

  Tak psaní, to je mému srdci nejbližší. 🙂 Taky malování. To je úžasná relaxace, která nemá velké nároky na přemýšlení. Ke krasopsaní bych se v budoucnu chtěla dostat. Pořídila jsem si k tomu jak krasopísanku, tak i speciální brushpeny. A s manželem jsme se letos pustili do focení. Další příjemný relax a úžasná kreativní činnost. 🙂

  • Lenka Hudečková 8 měsíců ago

   Anetko, jsi všestranná a šikovná žena. I když také ráda píšu, a měla jsem kdysi v plánu, že jednou v důchodu napíšu knihu, tak na to není čas, ale.,.. Krasopsaní jsem vzdala už dávno, min. 47 let píšu na stroji, dnes klábosnici, tudíž ruční psaní je pro mě za trest. Nepřečtu to po sobě ani já, natož někdo další 🙂 🙂 :-).

   • Aneta Kollerová Mašková 8 měsíců ago

    Leničko, pořád je na napsání knihy čas. 🙂 Ale k tomu člověk opravdu potřebuje klid a prostor, to jinak nejde, myšlenky se potřebují uspořádat. Krasopsaní už mám v plánu tak od dob covidu. A zatím jsem na něj, bohužel, nenašla čas. Když už, psaní příběhů má přednost. A o svém písmu tvrdím, že je dokonale čitelné. Proto nechápu, že kromě mě ho nikdo jiný nepřečte. 😀

 4. NelaVávrová 8 měsíců ago

  Konečně super článek, pěkná inspirace. Moc mne zaujalo. Doporučuji.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account