Letošní rok je pro registr vozidel rokem změn. Cílem úprav má být jednodušší komunikace s úřady, větší využití digitálního prostoru a méně administrativy. Novinky začínají platit postupně od března 2023 až do ledna 2024. Podívejte se na jejich přehled. Novelu zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích podepsal prezident v prosinci 2022.

Jaké novinky vás čekají v tomto roce?

Elektronické podávání žádostí

Konečně nemusíte s žádostí o zápis vozidla do registru vozidel běhat na úřad, ale máte nově možnost podat ji i elektronicky. Pokud si chcete rezervovat rovnou registrační značku, stačí zadat VIN kód vozidla, případně číslo podvozku a můžete tak učinit až měsíc předem. Tato změna je výhodná hlavně pro dopravce, protože získají více času na vyřízení potřebných povolení. Řadu z nich totiž podmiňuje právě přidělená SPZ.

Toužíte vlastnit značku na přání? I zde došlo ke změně. Nově si ji můžete rezervovat 6 měsíců předem z původních 3. Cena zůstává stejná. Tedy 5000 Kč za jednu SPZ.

Prodloužená platnost evidenční kontroly

Příjemná změna nastává v oblasti evidenční kontroly. Při zápisu změny provozovatele či přeregistrace vozidla už nově nemusíte předkládat protokol o evidenční kontrole. Úřad uvidí online ve své informačním systému, zda kontrolu máte či nikoliv. Zároveň se prodlužuje platnost kontroly z 30 dnů na 1 rok a v případě změny provozovatele na vlastníka (klasická situace například u leasingu), není požadována vůbec. Sníží se zároveň poplatek u tohoto kroku z 800 Kč na 50 Kč.

Foto: Pexels

Změny v přepisu vozidla

Od 1. září se mění také pravidla při přepisu vozidel. Dosud je to tak, že když vlastník nebo provozovatel přepisuje vozidlo na nového vlastníka či provozovatele, musí žádost podat oba společně (případně se to dá vyřešit plnou mocí). Nově už to nebude nutné. Každý může podat žádost zvlášť, ale musí ji směřovat na jeden stejný úřad. Není možné, aby to každý poslal někam jinam. Pořízení vozidla s sebou samozřejmě nese ještě další povinnosti, včetně sjednání povinného ručení, rozhodnutí o financování a výběru samotného automobilu.

Konec velkého technického průkazu

Změny a velké, čekají technické průkazy. V platnost vstoupí novinky sice až od 1. ledna 2024, ale vědět byste o nich měli už teď. Zvlášť, jestli se chystáte v příštím roce kupovat nové nebo ojeté auto. K nově registrovaným vozidlům se přestanou vydávat velké technické průkazy. Je to především z toho důvodu, že veškeré nutné údaje musí být dohledatelné v registru silničních vozidel. Ministerstvo dopravy chce zároveň přijít s aplikací, kde budou k vidění údaje ze zadní strany velkého „techničáku“.

Rozšíření malého technického průkazu

Malý technický průkaz zůstane zachován a rozšíří se počet údajů v něm obsažených. Zatím není úplně známo, co konkrétně v něm za informace bude a co ne. Podle informací by mělo jít například o číslo schválení typu vozidla, datum první registrace v ČR nebo údaj o emisích.

Pokuta za ztrátu technických průkazů

Za ztrátu technických průkazů se platilo vždy a platit bude dál. Co se mění, je výše správního poplatku za vydání jeho duplikátu. U velkého i malého technického průkazu stoupne částka nově ze 100 Kč na 500 Kč. Kopii dokladů vám vydají na počkání na příslušném pracovišti registru vozidel v místě vašeho trvalého bydliště.

Prodloužení technické kontroly pro veterány

Další velká změna, která potěší majitele historických vozidel, vstoupí v platnost 1. září 2023. Nově bude možné veterány registrovat v místě bydliště a k tomu na 14 úřadech obcí s rozšířenou působností a v Kolíně. Zároveň se prodlouží lhůta pro testování historického původu vozidel a jejich technického stavu. Nyní je obojí udělováno na 2 roky. Nově se prodlouží na 5 let. Technické kontroly probíhají na stanicích technické kontroly s přihlédnutím k čase uvedení do provozu a ke stupni jejich technologie. V tomto ohledu existují tři základní kategorie: od 1.7.1972 novodobá historická vozidla, od 1.7.1953 do 30.6.1972 poválečná vozidla a do 30.6.1953 předválečná a válečná vozidla.

Na stanici technické kontroly nemusí vozidla, která mají na kolech loukotě či obruče a rychlost maximálně 40 km/h. Ty se budou kontrolovat na místě určené obecním úřadem.

Foto: Pexels

Zdroj: Wikipedia Commons, Zákony pro lidi

Tagy:
7 Komentářů
  1. Lenka Nováková 1 rokem ago

    Kéžby, nové auto by se mi určitě líbilo. Teď by to ale byla moc velká investice. Navíc to není ani potřeba. Co bychom ale brzy rádi určitě koupili jsou nějaké nové letní pneu. Ty současné už na tom nejsou moc dobře. Ani do pneumatik ale nechceme investovat zbytečně moc. Právě proto jsme se třeba dívali na použité letní pneu. Myslím si, že to by nemusela být špatná volba.

  2. Tereza Příhodová 1 rokem ago

    My bychom si taky přáli nějaké modernější auto, ale v dnešní době se to prostě moc nevyplatí. Své současné auto si tedy necháme tak dlouho, dokud bude jezdit. Je ale pravda, že zatím jezdí dobře. Manžel do něj nedávno dokonce tady odtud sehnal takového toho parkovacího asistenta, takže od té doby se mi s ním i lépe parkuje.

  3. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Tyhle změny jsou fajn, ale samotný nákup vozu nějak neovlivní. Bohužel je to tak. Na druhou stranu snížení administrativy je v mých očích kdykoliv moc fajn a dobře. Ale výrobní haly automobilek to nevyčistí, protože lidé auta kupují čím dál tím méně. A to platí i o sekundárním trhu s ojetinami.

  4. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Já nejsem řidička, takže na mě jen poradní hlas, přiklánějící se k ceně vozidla. My jsme si kupovali “nové” auto v říjnu 2018, tak věřím, že nám ještě léta bude sloužit.

  5. No bohužel nás za pár let koupě nového auta čeká a nemám z toho vůbec radost, ale bez něj bychom být nemohli.

  6. NelaVávrová 2 roky ago

    Děkuji, některé věci jsem vůbec netušila. Přítel zařizuje veškeré věci a stará se o auto i nákup auta, jsme rádi, že máme starší auto. Jsem pouze řidička…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account