Na jednom se shodneme. Nikdo nemá nalétáno tolik jako Ježíšek. Nejzcestovalejší dobrodruh mu nesahá po sněhule. Nejlíp ví, jak se kde žije, i jak tam chutná. Dáme ruku do ohně pekelného, že nejradši by všem naděloval možnost poznávat svět. Protože je hodný a má nás všechny rád.

Ať už Ježíšek, skřítci nebo třeba Santa, zkrátka ta dobrá duše, co rozdává o Vánocích dárky. Ten, komu nad Portugalskem voní z komínů pod nos pečená treska zvaná consoada, nad Anglií naditý krocan, nad Balkánem baklava, u nás jihočeský kapr a v Betlémě jehněčí…

Všechny chutě světa

Zná všechny chutě i vůně světa, nejen ty vánoční. Aby taky ne, když je lidem všude v patách a času má… Tu si dá něco lokálního, jako třeba v Izraeli falafel v podobě smažených kuliček cizrnové kaše. Támhle palačinku z pouličního stánku a v norské restauraci posedí nad národním jídlem, což je skopové se zelím s názvem Fårikål. Kdoví, třeba má vlastní gastro mapu, kterou rád aktualizuje, když zase natrefí na nějakou mňamku.

Určitě ochutnal i nějakou exotiku. Třeba Cuy. Že vám to nic neříká? A máte rádi morčata? V Peru taky… Jde o specialitu jejich kuchyně! A když nad tím člověk moc nepřemýšlí, může mít pocit, že si pochutnává na králičím. Takový je svět. A to jsme jen u jídla. Ale co lidé? Města, lesy, pouště, řeky, oceány? Jak se kde žije? Kde je veselo, kde bezpečno a kde na co bacha? Jaký je takový karneval v Benátkách nebo v Riu? Jak chutná zelené pivo na irských slavnostech sv. Patrika? Jaké je spát v poušti, drandit v jeepech po písečných dunách, rozhlížet se z nejvyšších budov světa nebo piknikovat pod Eiffelovkou… Taky by vás zajímalo, jaké to všechno je?

Cuy v Peru, jiný kraj, jiný mrav. Foto: se souhlasem Petry Dorčákové a CK Radynacestu.cz

My smrtelníci si na tohle všechno musíme přijít sami. Ježíškovy bedekry se nám do rukou asi nedostanou. Ale víme o někom, kdo se specializuje na poznávání skrytých míst a tajných zákoutí. Koho zajímá, jak žijí a kam chodí místní a kdo zná zemi jejich očima. (A ví, jak chutná cuy!) Je to cestovka s příhodným názvem Radynacestu.cz. A po světě létají celý rok, jako Ježíšek.

A totéž si může dovolit každý. Budiž nám totiž řešením žhavý cestovatelský trend – vyrážet poznávat a koštovat svět kdykoliv. Klidně často. Na pár dní. A brzy znovu. Takovým krátkým dovoleným se říká mikro, a i Ježíšek o nich ví své. Právě z časů Vánoc, kdy všude pobude dlouho jen tak akorát. Dost na to, aby znal tradice vánočních tabulí.

Místní v Guatemale objektivem cestovatele. Foto: se souhlasem CK Radynacestu.cz

Mikrodovolená s vůní Vánoc

Tak akorát dlouhý výlet stačí na to, aby se okusila místní kuchyně, místní pivo a zemi jste si užili jako místní. CK Radynacestu.cz se na zážitkové mikrodovolené specializuje, protože dobře ví, že po všech stránkách je výhodnější cestovat častěji na pár dnů, než jednou za rok a pak se příšerně dlouho těšit na repete.

A taky skrze ně můžeme potěšit Ježíška a pod stromečkem nadělit cestovatelské zážitky. Světem protřelý průvodce je protáhne tím nejlepším jako místní – protože místní je. Najděte si pro toho, koho máte rádi (a na koho chcete být hodní), konkrétní zájezd, anebo výběr nechte na něm a do vánočního papíru zabalte dárkový poukaz. Obojí je k mání na webu CK Radynacestu.cz, cestovky pro skutečné cestovatele.

Rada na závěr zní: Poznávejte zemi jako Ježíšek o Vánocích. V cukuletu a jako místní.

Foto: se souhlasem Petry Dorčákové a CK Radynacestu.cz

Tagy:
9 Komentářů
 1. NelaVávrová 2 roky ago

  to by se líbilo každému 🙂 paráda

 2. MartinaBěhalová 2 roky ago

  Ráda navštěvuji adventní trhy nejlépe v Česku, ale i Vídeň nebo Polsko jsou super.

 3. KláraOdehnalová 2 roky ago

  Cestovala bych ráda, ale bohužel chybí finance a čas, tak se někam dostanu maximálně dvakrát za rok (a to většinou nejde o žádnou exotiku). Ale i tak jsem ráda, když mohu vyrazit někam za hranice a poznávat novou kulturu:)

 4. MADAMACE 2 roky ago

  no tak ten obrázek s morčetem se mi asi nelíbí

 5. Lenka Hudečková 2 roky ago

  cestování mám ráda, ale jen po našich krásných Čechách 🙂

 6. EsterNováková 2 roky ago

  Ještě jsme našla jedno odvětví které má podobně pilno jako je Ježíšek . Je jím určitě https://www.urgentniprepravy.cz expresní doprava. Pokaždé se totiž najde někdo kdo nutně potřebuje přepravit určité zboží rychle po celé Evropě. Může se totiž třeba stát že vám vypadne řidič a nebo někde zapadne a potřebujete to zboží mít nutně na skladě.

 7. Kristýna Štírová 2 roky ago

  Cestování je super. Kdysi jsem takhle projela skoro celou Jižní Ameriku a pak část té střední. Super zážitek. Člověk nabere spoustu zkušeností, potká nové kultury a celkově je vůči světu vstřícnější. Alespoň tak mi to přijde. Teď jsem v nervu už jen z toho, že se máme stěhovat. Takže mi to asi dlouho nevydrželo. Ještě že tu je https://chcivyklidit.cz což je snad nejlepší firma na vyklizení bytu v Praze. 😀

 8. LucieGajdíková 2 roky ago

  Taky bych takhle ráda cestovala 😊

 9. Jo, poukaz na cestování jako dárek by se mi hodně líbil.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account