Některé problémy ve vztazích lze řešit rozumně a věcně. Netrávíte spolu dost volného času? Zaúkolujte babičky. Partner se věnujte víc mobilu než vám? Promluvte si a svá odpoledne zkvalitněte nějakým společným koníčkem. Ne všechno se však dá takhle hravě vyladit. Se kterými problémy ani vy nehnete?
Z větší části je hlavně komunikace hlavním pilířem vztahu. Říkat, co si myslíte, jak vnímáte lásku, postoje a život, je zásadní. Stejně jako to, aby protistrana na vaše přání i stížnosti pozitivně reagovala (jako vy na ty její). Někdy se však stává, že nepomůže ani zázrak. Které potíže ve vztahu zkrátka nejdou opravit?
Partner vámi pohrdá
Partner je sarkastický, posmívá se vám, nikdy vás za nic nepochválí a ani pro urážky nechodí daleko? V případě, že s vámi takhle pohrdá, nemá cenu s ním vyjednávat. Vztah zachovat nechce, a navíc, kdo by s někým takovým žil? Trvá-li jeho chování už delší čas, mnoho šrámů na duši uzurpovaného partnera se už nezahojí.
Odpouštění je sprosté slovo
Láska leckdy přináší oběti, ale také kompromisy a chuť vycházet druhému vstříc. Rozumný jedinec ví, že chybovat je lidské. Nikdy vám partner nepromine nevěru, se kterou se pouze na oko kdysi dávno srovnal? Každý den vám připomíná vaše chyby a rozhodně je nemíní odpouštět? Dostali jste se do pasti, ze které není úniku. Vztah je již dávno narušen a bez případné pomoci terapeuta se nedá zachránit.  
Partnerství válcuje chronická nevěra
S nějakým tím uklouznutím ve vztahu má zkušenost většina jedinců. Stát se to zkrátka může. Jenže mít (nového) milence či milenku několikrát ročně, už zavání průšvihem. Podle statistik 90 procentům lidí jednoho krásného dne dojde trpělivost a rozhodnou se, že mají dost planých slibů. Pohár trpělivosti jednou přeteče.
Protějšek neustále něco tají
Kvůli výpisu z banky by položil život, jen aby ho někdo neviděl. Neznáte osoby, které se okolo něj pohybují, on nikdy nemluví o dětství a rodině, v podstatě si funguje na vlastním písečku, často se chová, že žádnou známost nemá. Tohle tajnůstkaření vede akorát k emocionálnímu a fyzickému odcizení mezi partnery. Vždyť vztah potřebuje otevřenost a sdílnost!
V posteli si nerozumíte
Jistě, láska není jenom fyzická. Existují dvojice, které spolu nemají maximálně uspokojivý sex, a přesto si rozumí jako partneři nebo rodiče. Ale pro většinu lidí je milování v dlouhodobém vztahu neuvěřitelně důležitým aspektem. Proto když se oba a svobodně rozhodnete, že se sex nestane pravidelnou součástí vztahu, je to vaše věc. Ovšem jakmile jeden z vás sexuálně strádá, začne fyzický i emoční kontakt hledat jinde. Počítáte s tím? Pak už pozdě bycha honit.
Žijete s psychicky narušeným jedincem
I pouhá narcistická porucha osobnosti dokáže ve vztahu napáchat hodně škody. Není neobvyklé, že narcisistický partner si se svojí obětí ošklivě pohrává, kritizuje ji a posléze zase odměňuje tak, aby získal moc a plnou kontrolu nad vztahem.  Není lehké s někým takovým žít a navíc ho bezmezně milovat. Obvykle platí, že se od někoho takového partneři dřív nebo později distancují. Ani v tomto případě záplata nepomáhá.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account