Balíte svůj uzlíček štěstí do plenek na jedno použití? Asi byste měli vědět, že v sobě některé ukrývají plasty a další chemické přísady, které se dávají do souvislosti se zdravotními obtížemi. A proč je zatracují ochránci životního prostředí?
Jednorázové dětské plenky bere spousta dnešních rodičů jako úplnou samozřejmost i způsob, jak si péči o svého potomka značně usnadnit. O něco skeptičtěji se však na tento hygienický materiál dívají někteří odborníci, podle kterých se vůbec nejedná o takové terno, jak se moderní populace domnívá. Co je na něm špatně? Je snad na místě úvaha o látkové náhradě po vzoru našich předků?
Složení, co budí obavy i rozruch
Přemýšleli jste někdy nad tím, z čeho jsou výše zmíněné pomůcky vyrobené? Pravdou je, že se o úplné struktuře nikde nedočtete, a to ani na balení většiny z nich. Přestože je udělená výjimka o nezveřejňování použitých materiálů jakkoli podivná, plenka může disponovat savým jádrem z buničiny, jež je uměle barvená oxidem chloričitým. Další škodlivou přísadou pak může být tributylcín. Ten má jakožto konzervant zabránit žloutnutí obsažených plastů, což jsou produkty pocházející z ropy.
Nedílnou součástí bývá často také polyakrylát sodný zvyšující savost. Všechny tyto látky jsou spojovány se zdravotními riziky, a to včetně oslabení imunitního systému, poškození centrální nervové soustavy nebo poruch zažívání. Takže asi tak. Dobré pověsti „jednorázovek“ nepřidá ani fakt, že zanechávají pořádně hlubokou a dlouhotrvající stopu.
Rozložitelnost, která se dost protáhne
Použité pleny samozřejmě nezmizí jako mávnutím kouzelného proutku tím, že je odnesete do popelnice a zavřete víko. S fungujícím odpadovým hospodářstvím putují na skládky a do spaloven. A z toho se rýsuje pořádný problém násobený faktem, že jedno dítko jich spotřebuje přibližně čtyři tisíce, tedy než si osvojí „docházky“ na nočník. Čistě pro představu – za dva roky to „dělá“ skoro tunu odpadu.
Kdo by namítal, že místo jeho spalování, při němž se do životního ovzduší uvolňuje mnoho škodlivin, bude lepší nechat „balíček“ svému osudu, ten by se divil. Celý proces by totiž dle názoru expertů trval zhruba 400 let. Z těchto důvodů si odborníci o uvedeném drogistickém zboží nemyslí nic pozitivního. Jak jste na tom vy?
Foto: Shutterstock
Jednorázové dětské pleny mají složení, co budí obavy i rozruch
-
Mléko pro děti ano či ne?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Příznivců zdravotního stylu rychle přibývá a obchodníci si libují, že úměrně tomu rostou i prodeje tzv. superfoods. Semínka chia,...
-
Ženšen, maca, ginkgo: objevte přírodní afrodiziaka pro sexuální apetit
Lucie Janotová||#, Rodina a vztahy, péče o tělo, sex, tipy
Jsou přírodním zdrojem lepší sexuální výkonnosti, touhy i potěšení. Jako afrodiziaka nepůsobí jen potraviny, ale i bylinky. Jaké to...
-
Ladislav Špaček: Svoboda dětí netkví v anarchii
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Vzdělávat děti ve společenském chování je výzva, která není cizí ani „mistrovi etikety“ Ladislavu Špačkovi. Po úspěšné sérii knih...
-
Komplimenty, díky kterým bude váš muž šťastný
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Že komplimenty a pochvaly jsou jen pro ženy? Nesmysl! Také pánové touží po uznání a potřebují se cítit důležitě...
-
8 věcí, které byste nikdy neměli dělat po hádce se svým partnerem
Lucie Janotová||#, Rodina a vztahy, láska, muži, partnerství
Na úvod je nutné napsat: je zcela normální - a dokonce zdravé - že se páry čas od času...
-
Co dělat, když se "zasekneme" ve vztahu, v práci nebo v životě?
Blogerka Michaella||Rodina a vztahy
Když přijde zásek, víme, že stojíme na místě. Může jít o práci, o vztah, o cokoli. Zásek nás vytáčí,...
-
Jak cvičit s miminky? Značka bezpečně!
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Pro děti je důležité, aby si co nejdříve osvojily správné pohybové návyky. S jednoduchým cvičením můžeme začít už záhy...
-
Proč zaměřit pozornost na krmivo, když váš mazlíček stárne?
KristinaGrey||Rodina a vztahy
Zhruba ve věku sedmi let psa – u velkých plemen o něco dříve (5-6 let), u malých plemen naopak...