Nebudeme si nic nalhávat: rozchody jsou těžké! Mohou s vámi otřást v samotných základech, což způsobí, že budeme pochybovat o své důvěře a víře v lásku samotnou. Pokud jste se právě rozešli, potýkáte se s velmi skutečnou bolestí z odmítnutí a truchlíte nad ztracenou láskou. Když jste to právě vy, kdo se rozhodl věci ukončit, často ve vašem smutku víří ještě navíc pocity viny. I v těch nejpřátelštějších vzájemných situacích je rozchod koncem – a v kultuře, která zdůrazňuje „navždy“ jako cíl vztahu, jsme nuceni mít pocit, že konec je prostě selháním. 

Ve skutečnosti jsou rozchody často otřesnou preambulí nového a vylepšeného života (který může nakonec zahrnovat vztah s někým, s kým si prostě lépe rozumíte). Ale v těch prvních pár brutálních dnech a týdnech máte plné právo cítit se neutěšeně.

10 způsobů, jak se podle odborníků vyrovnat s rozchodem:

1. Nechte si čas na smutek

Bez ohledu na okolnosti vašeho rozchodu jsou vaše pocity plané a jejich pracování je cesta sama o sobě. Když se s někým rozejdete, ztrácíte podle odborníků velkou část svého života. Byl to přítel, milenec, důvěrník a možná i spolubydlící, kdo byl již nějakou dobu každodenní součástí vašeho života a proto je povoleno ba dokonce žádáno truchlit. Nebraňte se tomu! Je v pořádku cítit se jeden den smutně, druhý den naštvaně, a den nato popřít vše a začít se znovu cítit smutně. Nechte si čas projít celým procesem!

2. Zvažte, jestli zůstat přáteli

Možná se vaše cesty rozešli s tím, že zůstanete přáteli, jak to dělá mnoho lidí. Podle profesora a bývalého vedoucího katedry psychologie  na Monmouth University v New Jersey, Dr. Garyho W. Lewandowskiho udržování spojení pomáhá situaci udělat méně náhlou. Zvlášť praktické je to například u kolegů, kteří spolu dále pracují.

K přátelství po rozchodu může časem dojít, ale klíčovým slovem je zde „časem“. Jen velmi málo bývalých manželů okamžitě plynule přejde do režimu přátelství (a pokud si myslíte, že je toto váš případ, vzpomeňte si na dobu, kdy jste začali chodit s někým novým). Gary Lewandowski dodává, že zůstat přáteli s bývalým partnerem nebo bývalou partnerkou je ve skutečnosti spojeno s více depresemi, žárlivostí a zlomeným srdcem na daleko delší dobu. 

Pokud váš rozchod podmínil partner, smažte si jeho číslo z telefonu, abyste ho nekontaktovali. To vám pomůže vyhnout se obávanému volání a eliminaci nutkání posílat neuvážené textové zprávy.

3. Chraňte své srdce očistou sociálních sítí

Ať už prohlížíte online album starých fotografií vašich nejšťastnějších časů nebo obnovujete profil svého bývalého partnera a analyzujete každou aktualizaci jeho stavu, pak vězte, že sociální sítě mohou být zlo pro vaše zlomené srdce. Ačkoliv může být dočasně potěšující uspokojit svou zvědavost, pokoušet se dekódovat, jestli je váš bývalý šťastný, když zveřejnil obrázek snídaně, vám způsobí, že ze sebe budete mít špatný pocit. 

Bez ohledu na to, co vám ex říká, není neslušné přestat ho v rámci zachování své psychické pohody sledovat. Alespoň na čas. Aplikace Facebook dokonce nabízí možnost skrýt na 30 dnů příspěvky vybraného člověka, takže vy budete mít šanci nabrat potřebnou sílu a z rozchodu se vzpamatovat bez toho, aby vám ho sociální sítě neustále připomínaly.

5. Nekontaktujte svého ex, pokud to není nezbytně nutné

Přesun logistiky a řešení sdílené péče o děti nebo domácí mazlíčky je jedna věc, ale zavolat nebo se zastavit, abyste si vyzvedli oblíbenou knihu nebo mikinu, věc druhá. Čím rychleji se dokážete přizpůsobit životu bez vašeho ex, tím lépe vám dříve bude. 

6. Vypište se z toho

Činností, která vám pomůže podle odborníku překonat pocity z rozchodu, je psaní. Rozchody jsou nevyhnutelně plné negativních emocí a je až příliš snadné se v těchto pocitech utápět neustále dokola. Zkuste si osvojit tento nový koníček a pouhých 10 minut denně po dobu 5 dnů pište o čemkoliv, co vás napadne. Mohou to být vaše nejhlubší myšlenky, pozitivní události, které vás během dne potkaly, nebo pracovní úspěchy. Čím více se budete zaměřovat na pozitivní aspekty, tím rychleji si uvědomíte své pozitivní emoce jako je spokojenost, síla, vděčnost, úleva, moudrost a spokojenost. Být pesimistku totiž může poskvrnit váš pohled a pocity hněvu, smutku nebo odporu vás budou dusit zevnitř. 

7. Vyrazte do společnosti

V prvních dnech po rozchodu se pravděpodobně nebudete cítit příliš společensky, ale přesto je podle odborníků dobré se co nejvíce se rozptýlit. Pozvěte na večeři své kamarádky, vyrazte s přáteli na hory nebo se přidejte třeba k běžecké skupině a choďte pravidelně na tréninky. Vyčistíte si hlavu a nebudete mít tolik času, ležet na gauči, jíst čokoládu a nechat se zřírat depresivními emocemi.

8. Vytvořte si seznam porozchodových skladeb

Podle odborníků má hudba silný vliv na vaši náladu, a proto je rozchodný mix klíčovou součástí vašich nástrojů pro snadnější rozchod. Když se při jízdě do práce nebo při úklidu bytu zmítáte v rozbouřeném moři emocí, pozitivní hudba vás nakopne. Jaké písničky by měl playlist obsahovat? To záleží jen na vás. Podle studie z roku 2016 je poslech smutné hudby pro některé zdrojem útěchy, zatímco jiní se cítí ještě hůř. Vyberte si podle toho, co pomůže k pozitivní energii právě vám! 

9. Udělejte si nové plány

Během vztahu jste nevyhnutelně mluvili s přítelem nebo manželem o svých snech, plánech i o tom, jak by měla vypadat vaše budoucnost. Bohužel teď už víte, že takovou budoucnost mít nemůžete (nebo nechcete). Zaměřte se proto na sebe a nastavte si nové sny a cíle. Tentokrát podle toho, co chcete od života vy. Naplánujte si cestu do země, kam jste se vždycky chtěla podívat nebo se přihlaste na vysněnou stáž. Už jen samotné plány vám pomohou k rozchodovému uzdravení.

10. Znovuobjevte sama sebe

Vztahy nás často formují a rozchody s námi mohou otřást až do morku kostí. Náš smysl pro identitu se tak snadno může „zamotat“ s tou, jakou měl váš partner. Výsledkem jsou jen pocity ztráty a zmatku. Přemýšlejte o tom, kdo jste nyní, když již nemáte „roli“ partnerky nebo partnera a jeho vliv. Zkuste se třeba vrátit k věcem, které jste v minulosti rádi dělali, ale přestali jste. Podle odborníků je část, kdy se znovu „seznámíte s vlastní osobností“ velice důležitou částí vaší rozchodové rekonvalescence. 

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
1 Komentář
  1. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Dobré rady, vyzkouším 🙂

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account