Dieta s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů si získala pověst více než jen pomocníka při hubnutí. Studie na zvířatech naznačují, že ketogenní strava může mít protizánětlivé účinky. Prý taky zpomaluje stárnutí, zmírňuje bolesti hlavy a usnadňuje otěhotnění. Je to pravda?
V magazínu Reddit se objevil příběh muže, jehož žena otěhotněla potom, co oba z páru tři měsíce dodržovali ketogenní dietu. Dotyčný muž popsal, že něco takového považuje za zázrak, neboť se se svojí manželkou o miminko snažili přes dva roky. Pod článkem se okamžitě začaly rojit komentáře. Mnoho uživatelů popsalo, že o tom jevu z vlastní zkušenosti, nebo zkušenosti blízkého okolí, ví. Může tedy keto strava skutečně zlepšit plodnost? Věda bohužel nemá jasnou odpověď.
Když změníte jídelníček
Některé výzkumy podporují možné spojení. Studie z roku 2017 publikovaná v časopise Nutrients naznačuje, že keto strava má pozitivní vliv na hormony, které ovlivňují plodnost žen. Další studie, tentokrát zveřejněná v roce 2018 Americkou asociací klinických endokrinologů, také naznačuje, že podobně postavený jídelníček zlepšuje šanci žen na otěhotnění, nicméně i tak se odborníci drží při zemi.
„Nemyslím si, že by ketogenní strava představovala něco tak specifického, co by reálně pomáhalo při plodnosti,“ říká Tanmoy Mukherjee, ředitel divize reprodukční endokrinologie v Mount Sinai Health System v New Yorku s tím, že v tomto směru může pomoci jakákoli strava, která vám pomůže dosáhnout optimální váhy a zdravějšího životního stylu.
Hormony a to ostatní
Frederick Licciardi, reprodukční endokrinolog a profesor v NYU Langone Fertility Center v New Yorku také věří, že úbytek na váze může být rozhodujícím faktorem pro pozitivní těhotenský test. Nicméně za zhubnutím nemusí stát nutně ketogenní dieta.
„Dává to smysl. Zhubnete, cítíte se dobře, jste zdravější. Tělo pak má lepší podmínky pro případné otěhotnění,“ zastává názor Frederick Licciardi, který dodává, že obezita jako taková skutečně ovlivňuje produkci hormonů a těhotenství ztěžuje. Při větší tělesné hmotnosti se totiž snižuje funkce vaječníků. Ale samozřejmě, že je to jen hypotéza.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account