Každodenní příprava svačin, psaní úkolů, rozvoz do škol a školek, učení a k tomu péče o domácnost. Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu, naučte se dodržovat pár pravidel, která vám pomohou nastolit praktickou rutinu, jež dokáže v domácnosti udržet řád po dobu celého školního roku.
Přípravy zvládněte večer
Nejlepší pomocí pro hektická rána jsou večerní přípravy. Svačinu a oblečení nachystejte dětem předem, abyste se ráno nemuseli zdržovat mazáním chleba a hledáním vhodných svršků. Přípravu školních tašek by děti (pokud nejde o prvňáčky) měly zvládnout samy, taktéž ještě než půjdou spát.
Vše na své místo
Není nic horšího, než hledat zašantročenou peněženku nebo klíče od auta, když se zrovna chystáte odejít. Naučte se všechny důležité předměty dávat stále na stejná místa, abyste měli jistotu, že je tam později zase najdete.
Rozdejte role
Nemusíte všechno dělat sami. Jistě jsou záležitosti, které děti zvládnou samy. Nanosit na stůl pečivo, máslo a další potraviny k snídani, zatímco vy budete dělat čaj, jistě zvládnou. Stejně tak i pomoci s úklidem po snídani.
Veďte je k samostatnosti
Ustlat si postel, vyčistit si zuby, obléknout se a vzít si z lednice svačinu jsou vcelku jednoduché úkoly. Nestůjte dětem stále za zády, pouze po nich jejich činnost překontrolujte. Uvidíte, kolik času vám to ušetří, když si každý udělá to své.
Zaveďte rutinu
Dejte svým dětem budíky a vysvětlete jim, že když zazvoní, je čas vstát, obléknout se, umýt se a usednout ke stolu. Po snídani se sklidí ze stolu, do tašek přijdou poslední nutnosti a v klidu se odchází z domova. Pokud je naučíte, jak jdou činnosti po sobě, nebudete jim muset stále dokola vše připomínat a ulehčí vám to spoustu práce a rozčilování.
Dejte si na čas
Pokud jste často nedochvilní nebo doma ráno všude pobíháte a nevíte, kam dřív skočit, nastavte si budíka na časnější hodinu. I deset minut stačí k tomu, aby se z hektického rána stalo pohodové.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account