V mnoha průvodcích se uvádí, že je Hoi An nejfotogeničtějším a také nejkrásnějším městem Vietnamu. Něco na tom zřejmě bude. Jinak by si město nevysloužilo zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Díky jeho kráse do Hoi An ročně zavítá několik milionů turistů toužících spatřit malebné uličky se starými kupeckými domy historického centra ověšené barevnými lampióny a načerpat romantickou atmosféru bývalého přístavního města.

Hoi An neboli Faifoo a jeho tradiční ráz

V 16.století byl Hoi An jedním z nejvýznamnějších přístavů jihovýchodní Asie, kde spolu obchodovali Číňané, Japonci, Francouzi, Holanďané, Portugalci a další národy. V té době bylo toto kosmopolitní město známo jako Faifoo. Prosperita města ale trvala jen do konce 19.století. Ústí řeky Thu Bon, u kterého město stojí, se během pravidelných povodní zanášelo náplavami a lodě se zbožím měly čím dál větší problém se dostat do přístavu. Proto musel být obchod přesunut do nedalekého Danangu. Možná díky tomu se dodnes zachoval tradiční předkoloniální ráz města ovlivněný čínskými, japonskými a francouzskými vlivy a nevyrostly zde nevzhledné ocelové konstrukce a jeřáby nakládající a vykládající kontejnery se zbožím.

TIP: Poznejte historické městečko Hoi An, pulzující Hanoj, zátoku Halong nebo metropoli Saigon na zájezdu Vietnam pro každého od 39 490 Kč od CK Go2.

Bloumání malebnými uličkami

Procházka uličkami starého centra je opravdovým zážitkem. Barevné vjemy na nás budou útočit na každém kroku. V bývalých kupeckých domech s lehce omšelou žlutou fasádou dnes sídlí restaurace a kavárny s moderním designem a nabízejí vyhlášené vietnamské pochoutky a vynikající kávu. V několika domech stále žijí potomci tehdejších obchodníků a nechají nás nahlédnout do tmavého interiéru s tradičním čínským nábytkem a dekorací. Nestačíme žasnout nad ornamentální výzdobou čínských chrámů a ani procházka po Japonském zastřešeném mostě, který jakožto symbol města je věčně v obležení turistů, nám nevezme iluze o tom, že Hoi An je architektonickým skvostem.

Je to město umělců. Kromě obchůdků s typickými suvenýry narazíme i na umělecké galerie s obrazy, starožitnostmi a nebo třeba designovými předměty. Krejčovské domy rozeseté po obvodu historického centra se předhánějí v nabídce střihů, látek a již hotových šatů. Švadleny jsou zde schopné ušít, co si zamaneme do dvou dnů. A cena za kvalitně a rychle odvedenou práci je nižší, než v evropských buticích. Velmi snadno se tak stane, že se necháme zlákat nabídkou a domů si povezeme třeba kostýmek.

Když nás zkoušení šatů a bloumání uličkami unaví, můžeme si odpočinout a nachytat trochu bronzu na písečné pláži lemované palmami a hotelovými resorty. Pláž Cua Dai je od centra vzdálená jen pár kilometrů a snadno se sem dostaneme třeba na vypůjčeném kole.

Lampióny nejsou jen lákadlem pro turisty

Během bloumání uličkami Hoi An nelze nenarazit na některou z prodejen tradičních lampiónů. Ty jsou navíc rozvěšeny po celém historickém centru. Právě díky lampiónům se po setmění Hoi An stává nejromantičtějším místem Vietnamu. Nábřeží řeky Thu Bon se rozsvítí a atmosféra jakoby byla slavnostnější.

Již stovky let se v Hoi An drží tradice pořádání festivalu lampiónů o úplňku, kdy se do města sjedou lidé z okolí a uctívají své předky posíláním malých papírových lampiónů s hořící svíčkou uvnitř po řece. V posledních letech ale není třeba čekat až na daný den, místní prodejci nabízejí pouštění lampiónů po řece každou noc.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že stovky, ne-li tisíce lampiónů, které jsou v ulicích starého města rozvěšeny, jsou jen lákadlem pro turisty, pro místní mají hlubší význam. Lampión zavěšený na verandě domu má rodině, která v domě žije, přinést štěstí, radost a zdraví. A obchodníkům prosperitu.
Vydejte se na zájezdy do Vietnamu od CK Go2 a poznejte méně známé oblasti s českými průvodci žijícími v destinaci.
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account