Škola je v plném proudu. A s ní se vrátily povinnosti nejen dětem, ale i nám rodičům. Letos máme navíc situaci o něco ztíženou, protože kvůli epidemii koronaviru hrozí, že se – například kvůli karanténě třídy, kam naše dítko chodí – opět proměníme v domácí pedagogy. Jak sobě i dětem vše ulehčit?
Ať už malý (či větší) školák zůstane doma nebo bude i nadále navštěvovat školu jako kdykoli jindy, domácí příprava na vyučování nám rozhodně neodpadne. Nejen pro tyto případy se budou hodit šikovní pomocníci, díky nimž budou domácí úkoly či učení nejen povinností, ale třeba i zábavou.
Klidný rodič, klidné dítě
Především v prvních ročnících hrajeme jako rodiče v přípravě svých ratolestí do školy nezanedbatelnou úlohu. Hlídáme úkoly, pomáháme, vysvětlujeme písmenka, vyjmenovaná slova nebo rovnice, jsme posluchači při prvních čtecích pokusech… A i když v představách vypadá taková role jednoduše, občas je to pořádný nápor na naše nervy. Ruku na srdce – kolikrát už jste „vybuchli“, protože jste hodinu trpělivě vysvětlovali, aby vaše dítko zopakovalo tu samou chybu jako předtím?
Nejsme na to samozřejmě hrdí, ale stává se to každému rodiči. Na vině může být všeobecný stres, ve kterém žijeme, ale třeba i únava malého školáka. I proto se vyplatí rezervovat pro domácí úkoly a spol. vždy přibližně stejnou denní hodinu, ne příliš pozdní, kdy ještě není dítě ospalé. Vyplatí se mu postavit k úkolu sklenici s pitím a možná i něco malého na zub, třeba ovoce, které dodá energii i bez škodlivého cukru. Uvidíte, že když budete oba v co největší pohodě, půjdou vám úkoly od ruky mnohem lépe.
Tady se dělají úkoly
Ačkoli ne ve všech domácnostech může mít dítě samostatný pokoj vybavený vším, co by si přálo, vyplatí se v bytě vyčlenit místo psacímu stolu, u kterého má školák vše potřebné po ruce – sešity, učebnice, psací potřeby… A vy nemusíte řešit, že byste rádi prostřeli jídelní stůl, ale kvůli hoře papírů, cvičebnic apod. nemáte kde.
Zatímco my jsme museli během školních let vystačit se psaním v ruce, dnešní děti (snad kromě těch úplně nejmenších) již při učení běžně využívají počítač. Úkoly a prezentace tak již nemají „naškrábané“ kdesi v sešitě či na vytržených stránkách, ale pěkně „naťukané“ na klávesnici a vytištěné. Ostatně tiskárna se v rodinách dítek školou povinných jen málokdy zastaví. I proto spousta z nás řeší, jaký model pro běžné užívání pořídit. Tak aby byl nejen snadný na ovládání, ale i údržbu. A také aby nový kus vybavení při provozu nezruinoval rodinný rozpočet.

Ideální volbou je v takovém případě tiskárna HP Neverstop – první laserová tiskárna bez kazet na světě. Zvládne vytisknout až 10x více stránek než srovnatelné laserové tiskárny HP. Můžete klidně vytisknout až 5 tisíc stránek, než bude potřeba toner doplnit. I kdyby váš malý či větší školák spotřeboval balík papíru za měsíc (což je úctyhodný výkon srovnatelný s chodem menší kanceláře), nemusíte se o výměnu toneru starat skoro rok. Jeden toner totiž zvládne 10 balíků papíru. A cena? Ta také rozhodně potěší. Jedna vytištěná stránka vyjde na neuvěřitelných 0,099 Kč.
Kromě toho v porovnání s tonerovými kazetami je doplnění toneru v HP Neverstop až o 80 % levnější, cena doplňovací sady je totiž jen 299 korun a její kapacita vystačí na vytištění až 2 500 stran. Laserový tisk zkrátka nikdy nebyl levnější! Mimochodem, doplnění toneru v HP Neverstop bude bavit vás i vaše děti. Doplňovací sada se totiž podobá obří injekci, což vaše ratolesti určitě ocení. S tiskárnou HP Neverstop získáte i 3letý servis zdarma (jeho podmínky a registraci najdete na www.hp.cz/neverstop-servis), takže se nemusíte bát ani výdajů za případné opravy, které budou po zásahu vašich dítek potřeba.
Pro domácí učení hrou
Jako rodiče máme v současnosti oproti těm našim výhodu, že máme více možností, díky kterým můžeme děti k učení motivovat i hrou. Na internetu je k dispozici spousta interaktivních edukačních her, dětem můžeme vytisknout nejrůznější materiály, pracovní listy… Zkrátka a dobře jednoduše doplníme „nudné učebnice“ zábavnými materiály, ve kterých naši potomci nebudou na první pohled vidět povinnost, ale hru.
Hledáte platformu, která by nabízela materiály, jež jsou nejen zábavou, ale představují podklady, jež připravily přední vzdělávací organizace, takže se nemusíte bát o jejich kvalitu? Pak je pro vás řešením aplikace HP Smart. V jejím rámci je totiž k dispozici pro děti a rodiče bezplatná platforma Print, Play & Learn, na které najdete stovky materiálů pro rozvoj kreativity a učení svých dětí. Platforma je nyní doplněna o úkoly a hry podle kategorií: roboti, věda a matematika.
Pro přístup k platformě Print, Play & Learn použijte aplikaci HP Smart App, která je zdarma ke stažení z GooglePlay nebo AppStore.
Mimochodem, prostřednictvím aplikace HP Smart můžete kdykoli a odkudkoli ovládat i svou tiskárnu HP Neverstop. Prostě jejím prostřednictvím propojíte tiskárnu s počítačem nebo mobilem a váš malý školák může přijít domů, kde na něho budou čekat skvělé materiály připravené k vyplnění, vybarvení, vyřešení…
Chvalte, chvalte, chvalte
I se všemi pomocníky, které nám moderní doba nabízí, je především na nás, jak naše dítě domácí úkoly či domácí výuku zvládne. Ano, často je těžké držet nervy na uzdě, dokola vysvětlovat nebo popáté nechat dítě gumovat či zmizíkovat špatně vypočítaný příklad. Ale i tak to zkuste. Na jednom se totiž shodnou všichni – zkušení rodiče i odborníci na dětskou psychiku. Křikem, výhrůžkami, tresty nebo zákazy u své ratolesti ničeho nedosáhnete, natož zlepšení školních výsledků. Naopak. Klíčem k úspěchu je pozitivní motivace. Takže za každý, byť i malý, úspěch své dítko chvalte. Uvidíte, že toho společně dosáhnete mnohem víc!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account