Psal se květen roku 2016, kdy se vláda České republiky podpisem Istanbulské úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí zavázala k její implementaci do našeho právního systému. Realita je však ještě dnes taková, že poslední kroky k jejímu přijetí jsou neustále odkládány. A to i za situace, kdy je počet obětí násilných činů alarmující a z příběhů žen, které čelily domácímu násilí mrazí. Možná ale ještě více ze skutečnosti, že ti, kteří násilí páchají, odcházejí často s trestem tak nízkým, že působí spíše jako výsměch obětem.

Dostatečná legislativa? Oběti by mohly vyprávět

V průzkumu agentury Ipsos z roku 2022 se můžeme dočíst, že zkušenost s domácím násilím má každá 3. žena a každý 9. muž v České republice. Přese všechna data a skutečnosti však stále mnozí politici a političky pokládají toto téma za dostatečně vyřešené stávající legislativou. Kdyby tomu tak skutečně bylo, pak by nedocházelo k situacím, kdy muž, který zmrzačí svou partnerku dostane zcela minimální trest a ještě navíc do péče jejich děti. Nebo žena obávající se únosu dítěte, jímž jí partner vyhrožuje, by našla zastání či radu například u Orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Bohužel, opak je pravdou a systém zcela selhává.

Společně proti násilí

V roce 2019 tedy vznikla Koalice Hlas proti násilí, která usiluje o přijetí Istanbulské úmluvy. Cílem Koalice je dosáhnout proměny aktuálního stavu v oblasti násilí a domácího násilí v ČR, informovat o tématu a podpořit oběti i odborníky, kteří v této nelehké oblasti pracují. Organizace věnující se dlouhodobě lidským právům, násilí na ženách a domácímu násilí spojily své síly, aby se staly silným hlasem těch, kteří zažili násilí – dětem, ženám i mužům.

Mezi podporovatele Koalice Hlas proti násilí patří také Ambassade de France en République Tchéque neboli Velvyslanectví Francie v České republice. Alexis Dutertre, velvyslanec Francie, uvedl na nedávném vyhlášení 17. ročníku talentového programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě boj proti násilí mezi nejdůležitějšími kroky, které učinila Francie v oblasti rovnosti mužů a žen za poslední desetiletí. „Velmi podporujeme veškeré aktivity proti násilí. Na úrovni EU se cítíme být součástí obecného probuzení a kriminalizace násilí páchaného na ženách, abychom jim zajistili ochranu, spravedlnost a podpořili služby pomoci a prevenci. I tady v Praze jsme spolu s našimi partnery velmi aktivní. Například jsme s Českou ženskou lobby uspořádali zde na velvyslanectví v rámci Mezinárodního dne žen akci nazvanou „Zvedněme hlas proti násilí: vstříc rovnosti žen a mužů“ na podporu ratifikace Istanbulské úmluvy,“ řekl Dutertre.

Od podpisu Istanbulské úmluvy již tedy uběhlo dlouhých sedm let a Koalice Hlas proti násilí se rozhodla, že politickým představitelům připomene důležitost ratifikace úmluvy. Kdokoliv by se chtěl připojit, ukázat, že násilí v naší společnosti nemá místo a podpořit takto i oběti a přeživší, má možnost ve středu 24. května 2023. V tento den se od 18:00 koná shromáždění na Náměstí Václava Havla v Praze, na němž vystoupí:

Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby
Anna Šabatová, bývalá veřejná ochránkyně práv, mluvčí Charty 77
Michal Broža, vedoucí kanceláře Informační centrum OSN v Praze
Magda Faltová, ředitelka SIMI (Sdružení pro integraci a migraci)
Zástupkyně spolku Proč jsme to nenahlásili
Jaroslava Chaloupková, ředitelka organizace ACORUS
Kristýna Benešová, právnička a spoluzakladatelka iniciativ Ženy v Právu a Bez trestu
Irena Hůlová, vedoucí advokační činnosti v Amnesty International
Mikuláš Vymětal, Celocírkevní kazatel ČCE pro humanitární aktivity, menšiny a lidi sociálně vyloučené
Soňa Morawitzová, ředitelka Nadace Krása pomoci

Chybět nebude ani kulturní vystoupení:
Zpěvačka Barbora Šporclová Kodetová s písní Náš dům
Zuzana Hájková, tlumočnice českého znakového jazyka v oblasti umění z KukátkOO – báseň “Ruce proti násilí”
Pěvecký sbor Prague Revolutionary Choir
Vstupy budou překládány do Českého znakového jazyka.

Na místě naleznete také infostánky organizací:
ACORUS
proFem
Liga otevřených mužů
Sdružení pro integraci a migraci
Centrum LOCIKA
Neslyšící ženy v ČR

Na místě budou pořizovány fotografie a videozáznam. Akce se uskuteční za finanční podpory Norských fondů a ve spolupráci s Národním divadlem. Zajištěno je tlumočení do českého znakového jazyka.

 

Zdroj: Koalice Hlas proti násilí

Foto: Shutterstock

Tagy:
6 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Super akce, která má velký smysl. Je třeba o násilí vědět, mluvit a řešit ho…

  2. Akce, která má rozhodně smysl, ta čísla obětí násilí jsou neskutečná 🙁
    Pro mě je to něco nepředstavitelného, v něčem takovém žít.

  3. NelaVávrová 1 rokem ago

    Pěkná akce, bohužel se nemohu zúčastnit, abych podpořila, přesto si toho moc vážím co děláte 🙂

  4. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Je důležité připomenout ratifikaci této úmluvy.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account