Dokážete si uvědomit, co právě teď prožíváte a sdělit to? Pokud ano, právě jste zakusili, co je to mindfulness neboli všímavost. Dovednost, která vám pomůže zvládat mnohé situace a rozhodně se cítit lépe. Praktikovat ji můžete teď hned.

Podstatou je, zjednodušeně, naučit se být v přítomném okamžiku, tady a teď, což našim přeplněným hlavám a dnům nabitým povinnostmi moc nejde. Když něco děláme, často myslíme na to, co budeme dělat, komu zavoláme, v kolik kde máme být … Nebo v opačném případě se neustále vracíme k tomu, co se nám stalo včera, před měsícem, kdysi. Žít v přítomnosti se najednou stává něčím, co se potřebujeme naučit. Protože právě přítomnost určuje, jaká bude naše minulost, ale i budoucnost. Všímat si co se odehrává tady a teď bez hodnocení, je velmi důležité.

Zkusit si to můžete, když si právě teď vložíte do úst například žvýkačku či cokoli jiného a začnete si uvědomovat chuť, teplotu, konzistenci, strukturu, pocit v ústech, na zubech, dotek jazyka a patra, otírání se zubů o sebe navzájem, každý skus. A do celého tohoto procesu vám nevnikne žádná myšlenka ve smyslu ”Byla levná, tak proto chutná tak mdle. Měla bych si koupit lepší, ta je ale drahá, jenže teď je vše drahé. No to mi připomíná, že musím zaplatit dětem kroužek…” roztočí se koloběh myšlenek, který vás zavede úplně někam jinam a přinese vám zcela jiné pocity. Už nejste v teď.

 A to je jen žvýkání žvýkačky. A co když se to děje, když si hrajeme se svým dítětem, milujeme se s partnerem, chceme odpočívat, jsme na skvělém jídle, které si ani nepamatujeme, jak chutná, sedíme na poradě, … vlastně tam nejsme a uniká nám spoustu věcí. Často myslíme i na věci, které tu ještě nejsou, ale už nás v tento okamžik stresují. Hlavu máme přeplněnou, zažíváme pocit, že nic nestíháme, všeho je moc a neumíme si užít dne. Pojďte to zkusit jinak.

S čím vám může mindfulness pomoci?

Všímavost zvyšuje u člověka schopnost kontrolovat své myšlenky, emoce a chování, vědomí o osobních cílech a hodnotách, ale také potřebách ostatních lidí. Hlavním cílem mindfulness tedy není, abychom se cítili lépe, ale abychom lépe porozuměli tomu, co se ve skutečnosti odehrává, zejména v okamžicích stresu a napětí. Já to využívám například u odběrů krve. Od dětství nemám ráda jehly a odběry krve pro mě byly vždy trauma. Avšak díky mindfulness sem se všechny odběry, injekce, vyšetření naučila zvládat v klidu. Jak? Vyberu si v ordinaci nějaký předmět, prvek a vědomě si ho prohlížím, myslím v danou chvíli jen na to, jakou má barvu, co se na obrazu odehrává, jaký má předmět tvar, co je tam napsáno a v daný moment je to vše jen v mé hlavě. Jsem tam já a ten předmět. Stačí chvíle a je krev odevzdána.

Co za tím stojí? Umění ovládnout své myšlenky a pocity a být v přítomném okamžiku. Trénovat můžete i s vlastním tělem. Jen zavřete oči a vnímejte své části těla odspodu nahoru- chodidla, kotníky, kolena, kyčle… Kdo praktikuje jógu, není mu všímavost cizí, stejně tak jako při meditaci. Existuje mnoho meditačních aplikací, které vás procesem provedou, krok po kroku vás naučí být teď. Stačí pár minut denně. Vyčistí vám hlavu, zklidní emoce, dodá energii, umožní vám prožít radostné okamžiky naplno a opravdově, všímat si drobných radostí, které vám dodávají energii pro dobu, kdy se nebudete cítit úplně dobře. Dopřeje chvilkový, ale absolutní odpočinek. Naučíte se vnímat, co opravdu chcete a jak se cítíte, proč vám daná situace nevyhovuje a díky tomu ji pak následně můžete změnit.  To, co se naučíte, můžete pak praktikovat, když je potřeba.

První pomoc při návalu vzteku

Ing. František Lomský se mindfulness věnuje od roku 2001, kdy  v současné době mindfulness vyučuje, zapojuje ho do své koučovací praxe a věnuje mu řadu publikací, například knihu Mindfulness: Co vám ještě neřekli?(Pointa, 2022). Jednou ze situací, ve které vám může všímavost pomoci, je dle něj právě nával vzteku: “Jestliže nekontrolovaně vybuchujete, křičíte na ostatní a sami se pak kvůli tomu cítíte mizerně, mám pro vás několik tipů. Nejsou to sice řešení, která jdou až k jádru problému, ale v kritický moment vám mohou pomoci. Zkuste toto:

  • Přeneste pozornost na tělo: vnímejte jen svůj dech, nádech a výdech, kontakt chodidel s podlahou

  • V daný moment přeneste pozornost na jiné objekty: výhled z okna, obraz v místnosti

  • Vzpomeňte si na osobu, která na vás má  či měla pozitivní vliv: partner, příbuzný, babička, kamarád, oblíbený učitel. Jak bych teď reagoval, kdyby tu byl se mnou?”

Jak začít?

Pomalu začněte s meditací skrze některou aplikaci. Mrkněte, je jich dost a to i v českém jazyce. Nainstalujte do  telefonu a nechte se vést. Nebo se zapojte do mindfulness či meditačního kurzu.

Pro začátek jsou skvělé typy meditace zahrnující především koncentraciopakování fráze nebo zaměření na pocit dýchání, což umožňuje průvodu myšlenek, které se nevyhnutelně objevují, aby přicházely a odcházely. Koncentrační meditační techniky, stejně jako další aktivity jako tai chi nebo jóga, dokážou navodit známou relaxační reakci, která je velmi cenná při snižování reakce organismu na stres.

Trénujte pomalu také svou mysl. Pokud se vaše mysl zatoulá do plánování, snění nebo kritiky, všimněte si, kam se poděla, a jemně ji přesměrujte na pocity v přítomnosti.

Jezte vědomě. Krásným tréninkem je jídlo. Když jíte, tak jen jezte a vnímejte chuť, vůni, barvu, každé sousto. Toho docílíte jen tak, když se na jídlo budete soustředit a ne ho do sebe ládovat a současně pracovat na počítači, surfovat na internetu, či při něm dělat jakoukoliv další činnost.. však vy víte, které jsou ty vaše.

Nechte, ať se mindfulness stane součástí vašeho života. Bude vám dobře.

Autor: Petra Kubalová, osobní a profesní koučka

Foto: Pexels.com/ Mikhail Nilov

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account