Jsem přece moc mladá na to, abych investovala, nebo naopak moc stará, to už nic nenašetřím. Tak toto slyším ve své praxi velmi často. Kdy začít investovat? A kdo vlastně může investovat? Odpověď na první otázku je kdykoliv. Na druhou pak kdokoliv, kdo chce zhodnotit své peníze. Naspořit si na stáří anebo jít do důchodu třeba už ve čtyřiceti či připravit pro své děti lepší budoucnost.

Investovat můžete v jakékoliv životní fázi. Své peníze můžete zhodnocovat v jakémkoli věku. Do investování se můžete pustit už v den svých 18. narozenin, ale i před důchodem. Samozřejmě čím dříve, tím lépe a tím více.

Jak investovat v 18 letech

V dnešní době si mladí v 18 letech založí osobní účet, možná spořicí účet a stavební spoření, aby šetřili na bydlení. Ti, co po střední nepokračují na vysokou, jdou pracovat, dostávají pravidelný plat a chtějí si plnit své sny.

Auto, lepší mobil, velká televize – a aby si své sny splnili, klidně sáhnou po půjčkách. Rychlá cesta k penězům skrze úvěry a půjčky vede do pekel. Ty pak splácí 5 až 7 let. Vstup do dospělosti si zbytečně ztěžují a omezují tak své možnosti.

Na druhé straně jsou aktivní střelci, kteří zhlédli pár videí na internetu a mají pocit, že investice jsou hračka a skočí po hlavě do investic, kterým nerozumí a nerozumí ani kapitálovému trhu nebo se nechají uchvátit atraktivním investičním nástrojem, který je v tu dobu “trendy”, což je v dnešní době třeba svět kryptoměn, ale i v tomto světě je nutné se umět vyznat.

Vidina velkých peněz, často přináší velké pády.

Zkuste to jinak. Posuňte ještě na chvíli své sny a začněte investovat. Pravidelně, každý měsíc. Stačí malé, ale pravidelné částky. Sledujte trh a finanční experty. Budete mít náskok a díky investování si vybudujete pasivní příjmy. Pak můžete jít do důchodu třeba ve 40 letech.

Mladé rodiny s malými dětmi

Mladé rodiny s dětmi, většinou založí dětem stavební spoření s pocitem, že jim tak otevřou dveře a spoří jim na začátek jejich dospělosti. Nejednou jsem viděla a slyšela od mladých maminek, jak je finanční poradci oslovují na hřištích nebo v obchoďáku a nabízí stavební spoření. Jiní založí dětem spořicí účet. O investování pro děti většina rodičů nepřemýšlí. Ale co když je možné dětem naspořit/nainvestovat víc, než nabízí stavební spoření nebo spořící účet? Třeba jim našetřit na první bydlení, soukromou školu?

Pojďme se na to podívat očima čísel. Představte si, že odkládáte dětem 500 Kč měsíčně. Od narození do 18 let.

V případě spořicího účtu, když počítáme průměrný úrok 3,5 % p.a. a odvedete daň 15 %, naspoříte dítěti do jeho 18 let nějakých 146 623 Kč.

Když začnete stejnou částku investovat, v rámci vyváženého individuálního portfolia a při průměrném celkovém zhodnocení 22,3 % p. a. se dostanete v 18 letech dítěte na částku 902 924 Kč. A to vám v příkladech ukazuji jeden z modelů investování, vyváženě-konzervativní strategie, a neřeším zde daňové optimalizace.

Tak co si vyberete, abyste usnadnili svým dětem krok do dospělosti? Nebo sobě zpříjemnili stáří?

Má cenu začít investovat před důchodem?

Jednoznačně ano. Odchodem do důchodu se vaše příjmy sníží, myslete na to s předstihem. Často je snížení i o polovinu, někdy i více. Ale stále budete muset platit bydlení, jídlo a své základní potřeby. Pokud nemáte naspořeno, v důchodu rapidně klesne vaše životní úroveň. Na penzijko se nespoléhejte …

Když si v 50 letech založíte penzijní spoření, budete ukládat 1 000 Kč měsíčně, tak s průměrným úrokem 3 % p. a. a se státními příspěvky, našetříte do svých 65 let orientačně 264 585 Kč. Očekávaný výnos není zárukou skutečného budoucího výnosu. Hodnota penzijního připojištění může stoupat i klesat a není zaručena návratnost vložených prostředků. Navíc podmínky jsou svazující v tom, že prostředky nemůžete vybírat a vkládat, jak se vám to hodí.

Na druhé straně, když se pustíte například v rámci vyváženého individuálního portfolia do investování, se stejnou částkou se dostanete, při průměrném celkovém zhodnocení 23,6 % p. a. a odečtení 15% daně, na částku 1 122 785 Kč.

Opět v příkladu neřešíme daňové optimalizace a ukazuji jen jeden z mnoha modelů investování. Očekávaný výnos není zárukou skutečného budoucího výnosu, může být vyšší nebo nižší. Ale jste pány svých peněz a můžete s vlastními penězi pracovat v čase.

Začněte o investování přemýšlet jinak. Jde o dlouhodobé spoření a nejvýhodnější alternativu spoření v čase.

Chcete začít investovat a mít vedle sebe partnera, který vás provede světem investic po celý život? Jsem Veronika Čerňanská, architekt osobních financí a naučím vás, jak pracovat s penězi, aby vydělávaly.

Autorka: Veronika Čerňanská

Foto: Shutterstock

Tagy:
1 Komentář
  1. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Na investice pozor. Dneska bohužel existuje spousta scamu, který vás obere o peníze. Jasně, já mám taky zainvestováno, ale fakt dlouho jsem vybírala platformu a to, jak by to mělo fungovat. Dělala jsem pro https://preston-it.cz/web-development/ web development pro internetové bankovnictví a tam jsme právě měli různá školení na internetovou bezpečnost a těch šejdířů, kteří se vás snaží obrat, je fakt hodně. 🙁

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account