Hned na začátku si musíme nalít čistého vína: není nic jednoduchého vychovávat dítě (nebo dvě) a k tomu pracovat na plný úvazek. Pokud vám však něco tuto situaci usnadňuje tak je to následující seznam:
– milujete svou práci i své dítě/děti
– vydělávám peníze, díky kterým se nám „dobře“ žije
– kdyby všechno bylo snadné, byla by to nuda
Ačkoliv nepatříme mezi odborníky na produktivitu, troufneme si tvrdit, že o ní něco víme. A věříme, že pokud patříte mezi pracující maminky, pak si myslíte to stejné. A to je opravdu dobře. Role pracující maminky vás totiž denně staví do mnoha stresujících situací, se kterými se musíte vypořádat. A to vše ideálně s úsměvem.
Proto jsme pro vás sepsali pár tipů, které vám umožní maximalizovat svůj čas, abyste byla tou nejlepší mámou a nejlepší kolegyní zároveň.
Jak zvládnout práci na plný úvazek a péči o dítě?
1. Seznam úkolů je základ
Pokud máte pocit, že se váš mozek ještě dostatečně nevzpamatoval z „těhotenské mlhy“? Proto se držte první a zásadní rady: co je psáno, to je dáno. Diář, nástěnka v kuchyni, elektronický poznámkovník nebo cokoliv jiného budou vaši zachránci. Do boje se zapomínáním můžete zapojit i moderní techniku a psát si poznámky do telefonu. Ke každé poznámce pak přidejte řadu klíčových slov, takže když ji pak zpětně budete hledat, vždycky se alespoň do jednoho trefíte. Když si vše zapíšete, budete si moci snadněji rozplánovat svůj den a nebýt ve stresu, jestli jste na něco nezapomněli. Dobrou vychytávkou je i prioritní řazení úkolů od jedničky do desítky. Pokud totiž nebudete stíhat, budete vědět, které úkoly udělat jako první.
2. Vytvořte plán a držte se ho
Čtyři slova: barevně odlišený kalendář Google. Naplánujte do něj všechno – čas s dětmi, čas na jógu, čas na práci, nákup. Plánování vám pomůže pochopit, kde máte být, kdy a jak dlouho vám to bude trvat. Tímto způsobem navíc do svého programu „nacpete“ i nějaký čas sama pro sebe. Barevné odlišení vás navíc upozorní, že pondělní jógu nestihnete kvůli prohlídce vašeho syna u doktora, ale můžete ji přesunout na čtvrtek.
3. Neuklízejte!
Možná je to drastická rada, ale berte ji jako jasnou volbu. Nejste superhrdinka a nemůžete prostě stihnout všechno. Je rok 2021 a moderní technika hraje ve váš prospěch. Objednejte si pravidelnou pomoc, která vám utře prach, vyluxuje, umyje okna a koupelnu. V ten moment si totiž nebudete muset vybírat mezi časem stráveným s vašimi dětmi a časem, kdy budete drhnout podlahu. To stejné platí i pro nákupy. Vyzkoušejte je online. Na většině aplikací si stačí udělat pravidelný seznam, který nakoupíte jedním kliknutím a přivezou vám ho klidně o půlnoci až před vaše dveře.
4. Jednou týdně si zacvičte
Zvláště pokud sedíte dlouhé hodiny u pracovního stolu, je pro vás pohyb opravdu důležitý. Nemusíte předvádět žádné olympijské výkony a 5x týdně se „zřídit“ při aerobní aktivitě, ale jakékoliv relaxační cvičení pomůže nejen vašemu tělu, ale hlavně vaší mysli. A spokojená maminka se rovná šťastná maminka.
5. Nepodceňujte spánek
Věnovala jste v minulosti čas, kdy vaše děti spaly práci a dohánění restů? Ráno jste se však budila bez dobré nálady a totálně bez energie? Spánek je důležitou součástí zdravého životního stylu. Choďte proto spát v rozumnou dobu a pokud to jen trošku půjde, využívejte poledního klidu svých dětí i ke svému odpočinku.
Foto: Shutterstock
Autorka: Lucie Janotová
🙂 užitečné rady