Ať už se blížíte k oslavě narozenin začínajících číslem 4 a nebo už jste je dávno oslavila, vaší největší obavou může být, že máte ta nejlepší léta za sebou… Pro ženy je zkrátka oslava čtyřicátých narozenin velký milník, který pro mnohé z nich představuje střední věk. Měly bychom se obávat stárnutí? Opravdu se ženské tělo se čtyřicátým rokem mění? A můžete menopauzu ovlivnit tím, co jíte, pijete a kolik cvičíte?

Doktorka Louise Wiseman, bývalá praktická lékařka a známá spisovatelka, která nedávno vydala svou knihu Váš nejlepší život – tajný průvodce doktora po radiantem zdraví nad 40 let, vám odpoví na všechny vaše otázky a ještě mnohem více. 

8 odborných rad, aby ženy všech věkových kategorií mohly začít žít jejich lepší život 

1. Stárnutí je stav mysli

To, jak přemýšlíme o stárnutí, může ovlivnit to, jak ve skutečnosti stárneme. Stereotypizace ve společnosti může znamenat, že mnoho žen se aktivně bojí nástupu stáří. Studie však ukázaly, že pokud různé generace interagují společně, každý z toho bude mít prospěch. Země, kde se komunity navzájem podporují, bez ohledu na věk, mají potencionálně déle žijící obyvatele.

Podle doktorky Wiseman máme dva věky: „Felt age“ neboli ten jak starý se cítíme a „Ideal age“ neboli ten, ve kterém chceme být. POkud se cítíme pozitivně ohledně toho, kde se ve skutečnosti nyní nacházíme, může nám to prodloužit zdraví o 7,5 roku! Trávit čas se staršími a mladšími lidmi je skvělé pro zdraví a být obklopen vzory je neocenitelné. Pamatujte, že nejstarší dáma v místnosti může být nevyhnutelně také tou nefascinující.  


2. Péče o sebe je prioritou, nikoli luxusem

Ženy nad 40 let mají často mnoho povinností s péčí o rodinu, starší rodiče, svou práci a ještě k tomu starost o domácnost. Řízení stresu je zde klíčové. Když jsme ve stresu, produkujeme více kortizolu (stresový hormon) a ve skutečnosti odvracíme tělesné cesty od produkce hormonů, které nám pomáhají – estrogen a testosteron.

Nyní přibývá důkazů, že vědomé úsilí o uvolnění může pomoci zvládání stresu. Meditace podporuje menší využívání části mozku zaměřené na činnost a stres (amygdala) a více využívá oblast mozku, která reguluje emoce a uklidňuje paniku. 

3. Ochrana paměti je životně důležitá

Je těžké najít dobré studie prevence demence ve výzkumu, protože při rozvoji ztráty paměti hraje roli mnoho faktů. Několik tipů vám ale může pomoci zachovat paměť i od středního věku dále – zajistěte, aby byl vás krevní tlak kontrolován od 30 let výše, udržujte svou mysl aktivní tím, že se stále učíte nové věci a zvyšujte svou fyzickou aktivitu. Vyrazit ven na svižnou procházku nebo se proběhnout je skvělé nejen pro vaše tělo, ale také pro vaši mysl.  

4. Menopauza je pro každou jiná

Ženy budou mít s menopauzou vždy různé zkušenosti. U některých žen se menstruace zastaví bez námahy, u jiných se menstruace může jen zpožďovat nebo naopak zesílit, než se ztratí úplně. Některé ženy nemají žádné příznaky, jiné trpí od poslední minuty. Změny v perimenopauzálním období mohou trvat i několik let a faktem je, že mohou výrazně ovlivnit váš každodenní život. 

Průběh menopauzy můžete ovlivnit svým životním stylem jako je například strava bohatá na vitamíny a minerály, zdravé bílkoviny a zdravé tuky, které vám pomohou být energeticky i psychicky v pohodě. Váš stav může zhoršit alkohol nebo kofein, který některé symptomy menopauzy hodně zvýrazní. Bát se nemusíte ani konzultace s praktickým lékařem, který vám poradí přechodnou léčbu. 

5. Kosti potřebují pohyb

Je důležité mít na paměti zdraví svých kostí. Přirozený pokles estrogenu (který chrání kosti) po menopauze znamená, že ženy jsou více ohroženy ztrátou minerálů a rozvojem osteoporózy (řídnutí kostí). Mezi jednoduché kroky, jak se těmto příznakům bránit patří přestat kouřit, vyhýbat se přebytečnému alkoholu a začít se hýbat. Ano… určitě jste toto četli mnohokrát! Věřte však, že je to více než účinná rada.

6. Svaly vás udělají mladší

Každou dekádu ztrácí naše tělo množství svalové hmoty. Právě cvičení zaměřené na silový trénink může zvrátit některé z účinků stárnutí a zlepšit váš metabolismus, který s příchodem 40 roku začne oslabovat. Začněte cvičit doma. Je to rychlé, efektivní a hlavně zadarmo. V dnešní moderní době najdete na internetu mnoho tréninků, které si můžete zacvičit přímo z pohodlí vašeho obývacího pokoje. Stačí 30 minut denně a výsledek bude nad očekávání pozitivní! 


7. Spánek je blahodárný

Spánek je alfou a omegou vaší krásy. Vašemu nevyspalému já totiž nepomohou ani extra drahé pleťové krémy. Zaměřte se na svou spánkovou hygienu a zkuste celý měsíc chodit spát včas (chápu, že se to snadněji napíše, než udělá). V ložnici nepoužívejte telefon, vypněte televizi a elektronický budík, který svítí velkými číslicemi do tmy. Změnu v přívalu energie poznáte už po několika dnech.

8. Přátelství je nejlepším antiaging tipem

Ženské přátelství vždy bylo a bude tím nejlepším tipem proti stárnutí. Co může být lepšího, než se jednou za čas setkat s přítelkyněmi, otevřeně si popovídat o svých problémech a radostech, ulevit si, zasmát se… Tyto večery (nebo dny) jsou totiž dobou, kdy nebudete myslet na žádné starosti, ale budete si užívat přítomný okamžik. A hlavně budete šťastná!

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account