98

Všichni víme, jak to chodí… Máme shovívavý a jídelně divoký prosinec a v lednu si všichni plánujeme stisknout „resetovací tlačítko“ nějakým tím pokusem o detox, dietu nebo jiný očistný program. Naším cílem je dostat ze svého těla co nejvíce toxinů a cítit se stoprocentně zdravě. Ale  je to vůbec možné? 

Co vlastně víte o detoxikaci? Zde je 9 tipů, které by každá žena měla znát:

„Detox“ může znamenat mnoho různých věcí

Nejdříve je nutné napsat, že podle odborníků nemá detoxikace standardní definici. Laicky řečeno to může znamenat něco jiného pro mě, něco jiného pro vás a něco úplně jiného pro vašeho lékaře. Sémantika je zde velkým problémem. Snažíte se zmírnit zánět? Vylepšit trávení? Zhubnout? Podle odborníků jsou to tři různé věci. 

Vaše tělo detoxikuje přirozeně, není nutná žádná pomoc 

Věděli jste, že vaše tělo nepotřebuje žádnou pomoc, aby se zbavilo špatných věcí? Tělo totiž má na starosti zpracování a vylučování dvou druhů toxinů prostřednictvím moci, stolice a potu. Jeden typ je vedlejším produktem našeho metabolického procesu – jedná se o endotoxiny – a druhým jsou vnější toxiny z prostředí – exotoxiny. Dobrou zprávou je, že vaše tělo to dělá 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, aby se přirozeně detoxikovalo prostřednictvím orgánů jako jsou játra, kůže, plíce, ledviny a tlusté střevo. 

Dýchání je formou detoxikace

Nejjednodušší způsob, jak pomoci tělu v tomto přirozeném procesu, je jednoduchý a bezplatný: jen dýchejte! Podle odborníků je dýchání jednou z forem detoxikace. Vdechujeme totiž kyslík a vydechujeme kysličník uhličitý, který je pro člověka toxický. Už vám začínají ty hluboké „očistné“ dechové cvičení, které si dopřáváme při hodinách jógy, smysl? 

Když nejíte jen “čisté” potraviny, neznamená to, že se musíte čistit

V poslední době si můžeme připadat, že pokud nekupujeme jen organicky čisté suroviny a čas od času si dopřejeme i něco více „obyčejného“, dopouštíme se špatné věci. Strach z kontaminujících látek je novým fenoménem doby. Podle odborníků je ale to, že budeme jíst jen nezpracované bio potraviny samozřejmě skvělý nápad, který povede k lepšímu zdravý. Na druhou stranu také dodávají, že svačina v podobě oblíbené sušenky rozhodně nerozhodí celý váš organismus.  

Detoxikační diety prostě nefungují

Šťávy nalačno, celková očista těla a jakákoliv jiná příliš restriktivní strava nejsou způsobem, jak dostat vaše tělo na správnou cestu. Když se pustíte do nerealistické diety s pocitem pročištění, nedostáváte do organismu potřebné živiny a snižujete si svalovou hmotu. Jinými slovy na konci celé procedury skončí vaše tělo slabší než začalo.

Zelenina funguje

Ano, je to naprosto nudná a běžná rada, ale stále platí! Křupavá zelenina, jako je kapusta, květák nebo brokolice, jsou volbou A+ pro mnoho odborníků na detoxikaci, protože obsahují vlákninu, jež posiluje tlusté střevo. To je hlavním detoxikačním orgnánem.

Hydratace je základ

Výhody pití vody pro vaše tělo, ale i pleť nebo vlasy se zdají být nekonečné. Pokud totiž nepijete, vaše tělo se oslabuje. Dospělí člověk by měl bytí cca 20 – 40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti za 24 hodin – to odpovídá 2 až 3 l tekutin denně. Hydratace vám navíc pomáhá s trávením a přirozenou eliminací toxinů.

Dávejte si pozor na toxiny v životním prostředí 

Zpět k exotixinům: abyste zabránili vůbec některým z nich vstoupit do vašeho těla, můžete vynaložit určité úsilí na „vyčištění“ vašeho světa. Odborníci navrhují zvlášť kontrolovat složení produktů, které kupujete a vyhnout se hlavně pesticidům. 

Opravdu se bojíte? Přidejte vitamíny

Přirozený detoxikační proces těla vyžaduje spoustu minerálů, vitamínů a živin. Do své běžné rutiny proto není od věci zařadit extra vitamíny, které vyplní mezery ve stravě. Pokud se opravdu zajímáte o trávení, jedním ze skvělých doplňků stravy je například N-Acetycysteine nebo NAC. Studie naznačili, že tyto látky mohou pomoci tělu produkovat enzym, který naše těla potřebují k detoxikaci. Zároveň do svého jídelníčku můžete přidat také bylinky, které prokazatelně podporují detoxikaci, jako je například kurkuma nebo zelený čaj. 

Foto: Shutterstock

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account