Radka Tomášková je fyzioterapeutka pro ženy, která se více než deset let věnuje ženám, jež si přejí miminko, připravují se na porod nebo potřebují pro své tělo v období šestinedělí. Radka je jednou z mála certifikovaných lektorek metody Ludmily Mojžíšové, kterou využívá jako jádro svého celostního přístupu. Zabývá se i psychosomatikou a sexualitou a jde do hloubky všech témat ženství. Porod považuje za vrchol tělesného umění ženy. “Je to veliká věc. Žena přivádí na svět hned dvě nové bytosti. Miminko a hlavně sebe.”
Plodná vize je kniha plná příběhů mateřské touhy. Spojuje je téma ne/plodnosti, a to nejen ve vztahu k plození dětí. Jsou to příběhy, o kterých se nahlas nemluví, skryté a pod pokličkou přitom zásadním způsobem ovlivňují náš život.
Položily jsme Radce několik otázek spojených s ženským zdravím, sexualitou a početím, které jste nám zaslaly. Tady jsou odpovědi.
1. Četla jsem, že žena potřebuje mít přebytek energie, aby mohla počít? Můžete to prosím vysvětlit blíže? Co si mám představit pod pojmem přebytek? Jak poznám nedostatek a co mohu dělat, abych se dostala do přebytku?
Radka: Energie je něco, s čím mnoho lidí vůbec ve svém těle a životě nepočítá. Nepočítá s ní ani současný přístup medicíny. Ani kliniky asistované reprodukce. Fakt, že energie v těle každého z nás tepe, je více zřejmý, když energii nemáme, než když jí máme dostatek.
Dostatek energie bych popsala jako stav tělesné spokojenosti. Pokud je jí nedostatek, pak to poznám na tom, že vnímám únavu, bolesti, nechuť tvořit a nechuť jít do jakékoliv akce. Přebytek energie naopak poznám tak, že mám chuť jít do akce, jsem aktivní, radostná, vitální a tvořím nad rámec všedních aktivit. Dlouhodobý deficit energie podle mých pozorování přináší různé symptomy, tělesnou nepohodu a nemoc. Také nechtěnou bezdětnost.
Ve vztahu k mateřství poznáme přebytek energie v těle ženy tak, že bez problémů otěhotní. Tělo na to prostě má zdroje energie a dovolí novému životu vzniknout. Pokud chceme mít přebytek energie, je třeba se nejdříve spojit se svou energií a pak se skrze vlastní zdroje o její hladinu celoživotně starat. Protože každý člověk je jiný, každé tělo je jiné, bude pro každou ženu cesta k její energii jiná. Všímejte si, co Vás vyživuje, vede k odpočinku a uvolnění? Při jakých činnostech se vaše tělo otevírá, měkne a vydechuje a relaxuje?
2. Prevence – prosím o tipy, jak se muzu nejlépe na početí pripravit?
Radka: Napadá mne, že se na početí snad ani připravit nedá. Už jen samotný nápad chtít se připravit, je trochu svazující a vytváří tlak. Jak se můžeme připravit na život? Jak, když nevíme, co nás čeká? Početí se buď stane nebo nestane. Je to dokonalá souhra těla, energie a spirituální esence. Nelze k početí přistupovat technicky a snažit se jen cvičit nebo pro početí stále „něco dělat“. Nelze ani donekonečna rozebírat psychické záležitosti. Početí je komplexní tělesná a spirituální záležitost. Tedy, možná hledejte cestu jak se co nejvíce a nejpodrobněji spojit se svým vnitřním tělesným a duševním prostorem.
3. Co můžu udělat jako muž?
Radka: Muž je při početí stejně důležitý jako žena. U muže vnímám důležitý moment rozhodnutí, že se chce stát otcem. A také převzetí odpovědnosti za proces početí. I když se neděje v jeho těle, stává se muž polovinou úspěchu nebo neúspěchu. Na místě je sebereflexe životního stylu, míry stresu, závislostí, tlaku v sexualitě a motivace k rodičovství. Způsob početí by měl rezonovat s oběma v páru. Muž by se neměl nechat odstrčit na vedlejší kolej a manipulovat někam, kam nechce. Neměl by ani necitlivě vyvíjet tlak na svou partnerku. Důležitá je otevřená komunikace o početí s partnerkou. Nenechávat veškerá rozhodnutí na ní, ale aktivně se jich účastnit.
Myslím si, že nejdůležitější pro muže je vnímat svou vlastní důležitost a důstojnost v celém procesu. Stát hrdě za svým otcovstvím od prvního okamžiku. Ať už jde o početí přirozené nebo umělé.
4. Nakolik je neplodnost problém dvou jednotlivců a nakolik problém páru/vztahu?
Radka: Neplodnost je vždy problémem jednotlivců, které ovlivňují další systémy. Pokud mne v praxi navštíví žena, která touží po miminku, zajímá mne její tělo a psychika. Tělo a psychika tvoří nedělitelný celek, který je zásadním způsobem ovlivněný vztahem dvou lidí. Dále výchovou v původní rodině, historií tělesných a emočních prožitků, dále způsobem života, hladinou stresu. S jednou ženou ke mně tedy přichází ve skutečnosti celá parta lidí, vztahů, symptomů. Je třeba si tuto skutečnost uvědomit.
5. Slyšela jsem, že početí velmi ovlivňuje sex a sexualita. Zda žena má či nemá orgasmus. Jak to souvisí s plodností? A jaký vliv mají různé druhy orgasmu na početí?
Radka: Způsob jakým děti plodíme a rodíme, má vliv na celou společnost. Orgasmus byl v Evropě dáván do souvislosti s početím naposledy v 17.století. Byl to holandský anatom Reinier de Graaf, který důkladně popsal klitoris a dával jeho funkci a citlivost do souvislosti s početím. Od té doby je v Evropě k sexualitě a početí přistupováno velmi technicky. Jsem přesvědčená, že čím je žena šťastnější ve své sexualitě, tím více se cítí bezpečně ve svém těle a je proto schopna se otevřít novému životu.
Teď jen záleží na tom, jak je v dnešní době vnímán sex, sexualita a orgasmus. Pro mne jde o velmi spirituální pojmy. V době umělého oplodnění a pornografického průmyslu vyzním asi trochu naivně. Sex a sexualita není jen pohlavní styk. Je to intimní vazba dvou bytostí. Orgasmus je pro mne vedlejším produktem takového spojení. Je to vrcholný tělesný prožitek, který se dostaví, když na něj necílíme. Souvisí s citlivostí těla, se smyslností, schopností používat svůj pohyb a dech, se schopností vnímat své tělo, s pozorností v přítomném okamžiku. Jde o tanec energií. Osobně bych přála každé ženě, aby počala miminko během orgasmu. Jak víme, tělo je moudré a s touto vzpomínkou jistě dobře naloží.
Na Radku Tomáškovou se můžete těšit na akci Den, kdy se mám ráda v Olomouci
Workshop: Přirozený rytmus v těle ženy
https://www.radkatomaskova.cz/