Zimní rukavice jsme před příchodem jarního počasí odložili zpět do skříní a naše ruce i nehty tak vystavujeme okolí na odiv. Současná situace, kdy jsou kosmetické salony zavřené, však – zdá se – pěstěným rukám příliš nepřeje. Nehty přitom vyžadují stejně intenzivní péči jako pokožka či vlasy. Jak si poradit s domácí manikúrou, než nehtová studia opět otevřou?

Gelové nehty? Hlavně nestříhat

Do profesionálně vytvořených nehtů by se správně nemělo zasahovat vůbec. Pokud však odrůstající gelové či akrylové nehty svoji nositelku trápí nebo dokonce omezují, je vhodné sáhnout po hrubším pilníku.

„Pomocí něj nejprve zkraťte nehet na požadovanou délku. Pak začněte zbrušovat horní část tak, aby navázala na nehet přírodní. Důležité je dávat pozor, aby kromě gelu nešla při pilování dolů i část nehtového lůžka, hojení je nepříjemné a trvá dlouho. Až se budete přibližovat k lůžku, zvolněte tempo a vyměňte hrubší pilník za jemnější,“ upozorňuje profesionální manikérka Naďa Límová. Úpravě gelových nehtů pomocí nůžek je lepší se zcela vyhnout, mohly by napáchat více škody než užitku.

skleněný pilník na nehty, Ebelin DM drogerie, 99 Kč

Zdravé nehty jsou krásné nehty

Péče o přírodní nehty není tak složitá jako o ty umělé, přesto existují zásady, kterých je vhodné se držet. „Nehet je třeba pilovat vždy jen jedním směrem, jinak by se mohl začít třepit. Svým zákaznicím radím manikúru aplikovat po koupeli, kdy jsou nehty vláčné a změklé. Lépe se pak pracuje i s nehtovou kůžičkou, kterou lze jemně zatlačit pomocí plátěného kapesníku či pomerančového dřívka. Posloužit mohou také pečující a vyživující olejíčky, které jsou pro úpravu kůžičky i celého nehtu vhodné,“ uvádí odbornice na péči o nehty. 

Po této proceduře je třeba nechat ruce uschnout, vstřebat nanesenou výživu a odpočinout. Krátké umytí rukou nevadí a v době covidu je naopak nutností. Dvě až tři hodiny předem

 

hydratační olej na nehty, S.He, DM drogerie, 59,90 Kč

S acetonem, nebo bez?

Dříve než dojde k nanesení laku na nehty, je vhodné je šetrně očistit odlakovačem. Při jeho výběru by měl být kladen důraz na stav a zdraví nehtů. Aceton obsažený v řadě odlakovačů totiž nehty vysušuje, proto není vhodný pro použití na lámavých a suchých nehtech. Odlakovač s acetonem naproti tomu velmi dobře poslouží milovnicím třpytivých laků, které pak lze z nehtu odstranit s mnohem menším úsilím.

Náš tip: Odlakovač použijte i v případě, kdy na nehtech není původní lak. Odstraníte tím mastnotu a manikúra déle vydrží.

odlakovač bez acetonu, Ebelin, DM Drogerie, 29,90 Kč

Domácí lakování je zábavné a trendy

Ještě před aplikací barevného laku si nehty zaslouží ochranu a péči, kterou zajistí vrstva spodního laku. Nehty jsou porézní – barevný pigment se do nich rychle vpije a bez báze se na nich objeví nevzhledné žluté skvrny. Ty vznikají nejčastěji působením červeného laku. Díky podkladové bázi navíc vydrží manikúra déle a nehty budou zdravější a pevnější.

Nyní přichází nejzábavnější a zároveň nejnáročnější fáze – nanesení barevného laku. „Lahvičku nejprve jemně proválejte v teplých dlaních, aby se spojily pigmenty. Určitě s ní netřeste, vznikly by bublinky,“ radí Naďa Límová. „Lak poté štětečkem jemně roztáhněte nejprve uprostřed lůžka a posléze i po stranách. Méně je více, proto nanášejte velmi tenké vrstvy laku raději opakovaně, aby dříve zaschnul. Pokud zručnost dovolí, zkuste volný okraj nehtů nalakovat i ze spodní části. Přetažení si nevyčítejte a mějte po ruce připravenou vatovou tyčinku napuštěnou odlakovačem či přímo korektor k tomu určený,“ podotýká manikérka.

A jaké barvy se letos nosí? Francouzská manikúra je klasika a velmi módní je na krátce zastřižených nehtech. Špičky navíc nemusejí nést jen bílou barvu, tu lze nahradit podle vlastních preferencí. Inspirovat se můžete například barvami roku 2021: žlutou a šedou. Vedle nešlápnete ani s přírodními tóny růžové či hnědé. Pokud toužíte po nehtech v různých barvách, pak jednoznačně doporučujeme ty s třpytkami, glitry nebo metalickým efektem. Smyslným evergreenem je červená v nejrůznějších odstínech. Ať tak či tak, světové módní magazíny mluví jasně – trendem roku 2020 byla domácí manikúra a tento rok na něj zvesela navázal.

lak na nehty, S.he Quick’n Crazy, DM drogerie, odstín 780, 49,90 Kč

Výživa zvenku i zevnitř

Zdravé nehty vypadají nejlépe na zdravých rukách. Dodejte jejich pokožce výživu a hydrataci pomocí vhodného krému, nejlépe s ureou, kyselinou hyaluronovou či vitamínem E. Jednou či dvakrát do týdne si pak ruce zaslouží také intenzivnější péči v podobě masky, které by měl ideálně předcházet také peeling.

 „Chceme-li se pyšnit výstavníma rukama, nesmíme zapomínat ani na výživu. Zdravé nehty potřebují dostatek minerálních látek, jakými jsou zinek, vápník a selen, a také vitamíny, zejména pak vitamín C. Pokud je tělu dodáte výživovými doplňky, buďte trpěliví. Výsledky se dostaví po dvou či třech měsících pravidelného užívání, budou však stát za to,“ vysvětluje manikérka Límová a dodává, že je třeba myslet také na pitný režim. „Žíznivé tělo, které volá po vodě, se velice záhy projeví suchou pokožkou a polámanými nehty,“ uzavírá.


maska na ruce, Balea, DM Drogerie, 84,90 Kč
Foto: Shutterstock, archiv

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account