Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.
Zřícenina původního trojkolového mlýna a pily pochází z roku 1515. Obilí a další suroviny si sem přicházeli umlít hospodáři z okolních vsí. Mlýn měl původně tři mlýnská kola, z nichž jedno pohánělo pilu a zbývající dvě mlecí zařízení. Dolský mlýn patřil od roku 1584 k benešovskému panství a později od roku 1653 pod Bynovec. V roce 1696 si mlýn koupil od vrchnosti Jan Kryštof Pohl. Během let 1696 až do roku 1910 vlastnil tedy mlýn rod Pohlů. Původní budova jimi byla během let několikrát přestavována. Barokní podobu získal od roku 1727. Plně se mlelo až do roku 1814. Později se po říčce Kamenici plavilo dřevo, a tím se činnost mlýna omezovala – nemohla být do mlýna naháněna voda. Tehdejší majitelé se však mlynáři pokusili vynahradit ztrátu a poskytli mu povolení k výrobě piva a pálenky. Pálila se zde tedy kořalka a vařilo pivo.

Po roce 1881 zahájila provoz plavby na lodičkách Srbskokamenická soutěska (Ferdinandova), ležící mezi Dolským mlýnem a Srbskou Kamenicí. Mlýn se rázem stal velmi oblíbeným místem, sloužil jako výletní restaurace. Tady se kříží turistické trasy a směrem po proudu narazíte na malý můstek z počátku 20. století. Jedná se o první stavbu ze železobetonu na území bývalého Rakouska-Uherska. Po skončení druhé světové války byl Dolský mlýn opuštěný a začal chátrat. Dnes jsou k vidění jen zbytky obvodových zdí. Z původní stavby zůstalo dochováno pouze torzo obvodových zdí. V roce 2007 byl Dolský mlýn vyhlášen kulturní památkou.

Při návštěvě Dolského mlýna se nezapomeňte kouknout na přibližně 500 m vzdálený památný strom. Královský smrk se pne do výšky 27 metrů a jeho kmen má obvod kolem tří metrů. Žije už více jak 180 let. Nejpohodlněji se k Dolskému mlýn dostanete z obce Jetřichovice přibližně 3 km chůze po dobře udržované lesní cestě (žlutá turistická značka).

Dolský mlýn ve filmu

I filmařům se Dolský mlýn zdá mimořádným! Líbí se vám Pyšná princezna od režiséra Bořivoje Zemana? Díky této filmové pohádce z roku 1952 se Dolský mlýn proslavil. Ve filmu ho navíc můžete vidět i s náhonem, v záběru na celé stavení a plně funkční. Další filmovou příležitost dostal mlýn v roce 2008, kdy zde natáčel režisér Miloslav Šmídmajer pohádku s názvem Peklo s princeznou.
 

Dolský mlýn a duch mlynářova syna

Prý někdy v 16. století vyrazil syn mlynáře do světa. Během svých cest zbohatnul a vrátil se domů. Jelikož byl mladý muž po cestách k nepoznání, ubytoval se ve mlýně u svých rodičů jako neznámý pocestný s tím, že ráno, za světla, své rodiče příjemně překvapí svým návratem. Mlynář se svou manželkou zmerčili, že jejich host je bohatý a rozhodli se ho v noci zabít a okrást. Až ráno zjistili, že nevědomky zavraždili vlastního syna. Se svým činem se nedokázali smířit. Mlynář i mlynářka ještě téhož dne ukončili svůj život. Povídá se, že v okolí mlýna se projevují nevysvětlitelné úkazy a zjevují se záhadné bytosti. Především v noci se tady prý ozývají záhadné zvuky a zjevuje se silueta postavy…
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account