Začíná sezona rebarbory, zeleniny plné vitamínů, která je výtečná pro sladkou i slanou kuchyni. Dříve rostla snad v každé zahradě, ale dnes ji lidé vyhledávají již mnohem méně. Je to velká škoda, protože tělu přináší mnoho benefitů, věděli to již Tibeťané kolem roku 2700 před n.l.
Rebarbora má však i svou stinnou stránku, a tou je kyselina šťavelová, pro jejíž obsah by se této zelenině měli vyhýbat lidé trpící dnou, problémy s ledvinami či močovým měchýřem a revmatici. Těhotné a kojící ženy i děti by ji pak měly konzumovat jen s velkou opatrností. Obsah kyseliny se zvyšuje úměrně stáří rostliny, proto se doporučuje sbírat ji pouze do poloviny června, přesněji do letního slunovratu. Později může být konzumace nebezpečná. Co nejíme nikdy, jsou listy rebarbory.
Co se týče jejích přínosů, pak mezi ně patří obsah velkého množství vlákniny, vitamínů B, C a K, minerály jako vápník, mangan, draslík, hořčík, železo, jód a fosfor. Pokud patříte k lidem, kteří více solí, pak vás bude jistě zajímat, že draslík negativní dopady konzumace soli snižuje. Hlídáte-li si linii, rebarbora na sebe umí vázat tuk, podporuje metabolismus a vláknina pomáhá zbavit tělo toxinů.
Některými lidmi bývá rebarbora považována za ovoce, důvodem je především to, že se velmi často používá ve sladkých receptech. Zkuste ji však i k masitým pokrmům z vepřového masa či s kachnou. Její kyselá chuť výborně ladí také s různými bylinkami a kořením, například s vanilkou, kardamonem, zázvorem, mátou, citronem a dále s mandlemi nebo jablky.
Jak tedy rebarboru připravit? Rozhodně ji vždy tepelně upravte a dále se můžete inspirovat našimi recepty.
Obrácený koláč s rebarborou a zázvorem
Ingredience
200 g másla
1 polévková lžíce krupicového cukru
400 g rebarbory nakrájené na 4cm kousky
300 g prosáté hladké mouky
1 lžička prášku do pečiva
½ lžičky sody bikarbony
1 lžička mletého zázvoru
200 g třtinového cukru
50 g zlatého sirupu
kandovaný zázvor dle chuti
100 g bílé čokolády
2 vejce
200 ml plnotučného mléka
Postup
Troubu předehřejte na 180 ºC. Hlubokou kulatou dortovou formu o průměru 23 cm vymažte máslem a posypte zlatým krupicovým cukrem. Na dno dortové formy položte geometrickým vzorem nakrájenou rebarboru tak, aby pokryla celé dno. Přitlačte ji, aby dno zcela zakryla.
V míse smíchejte mouku, prášek do pečiva, sodu bikarbonu, zázvor a hnědý cukr a dejte stranou. Do rozpuštěného másla přidejte zlatý sirup, kousky zázvoru a bílou čokoládu a dobře promíchejte. Vejce a mléko ušlehejte v samostatné míse elektrickým šlehačem a poté je opatrně zašlehejte do směsi másla a sirupu.
Moučnou směs přimíchejte do tekuté směsi, dokud se nespojí. Nalijte na rebarboru a pečte 1 hodinu nebo dokud není těsto vykynuté a upečené. Nechte 10 minut vychladnout ve formě, poté ji otočte dnem vzhůru na mřížku a sejměte ji, aby koláč zcela vychladl.
Vepřové kotlety na fenyklu s rebarborou
Ingredience
500 g vepřových kotlet
1 lžička fenyklových semínek
1 lžička semínek koriandru
½ lžičky černého pepře
½ lžičky vločkové mořské soli
50 g másla
1 lžíce slunečnicového oleje
kůra a šťáva z 1 pomeranče
4 lžíce vína
225 g rebarbory nakrájené na 4cm plátky
1 lžíce tekutého medu
Postup
Každou kotletu nařízněte v rozestupech 1,5 cm. Fenykl, semínka koriandru, zrnka pepře a sůl rozdrťte, až se dobře rozmělní, ale ne na prášek. Vetřete je do vepřového masa.
Rozpusťte 15 g másla s olejem. Pánev by měla být dostatečně velká, aby se do ní vepřové maso a rebarbora vešly poměrně těsně. Vepřové maso vložte do pánve a smažte 2-3 minuty, dokud není maso pěkně propečené. Kotlety opékejte 2 minuty z každé strany. Do pánve přidejte zbývající máslo a pomerančovou kůru.
Do pánve nalijte víno a nechte několik sekund probublávat, poté přidejte pomerančovou šťávu a přiveďte k varu. Kolem kotlet posypte rebarboru, pokapejte medem a vařte 4-5 minut nebo dokud není maso upečené a rebarbora nezměkne, ale drží tvar. Maso jednou otočte a během vaření omáčku nemíchejte, ale jemně ji promíchejte.
Kotlety a rebarboru vyjměte z pánve děrovanou špachtlí a přendejte na dva nahřáté talíře. Zvyšte teplotu pod pánví a vařte omáčku, dokud nezhoustne a mírně nezesklovatí. Nalijte ji na maso a podávejte.
Rebarborové tiramisu
Ingredience
6 stonků rebarbory
55 g hnědého cukru
250 g mascarpone
2 lžíce moučkového cukru
1 lžíce vína marsala
kůra a šťáva z 1 pomeranče
100 ml smetany ke šlehání
12 cukrářských piškotů
strouhaná čokoláda na podávání
Postup
Rebarboru a cukr vařte přikryté v hrnci na mírném ohni 15 minut, dokud není velmi měkká. Přendejte do nádoby a nechte vychladnout.
Mascarpone, moučkový cukr, marsalu a pomerančovou kůru rozmixujte dohladka. Přidejte vyšlehanou smetanu.
Piškoty namáčejte do pomerančové šťávy, rozlomte na polovinu a poloviny položte na dno samostatné servírovací sklenice. Navrch dejte 2 lžíce mascarpone směsi, 2 lžíce rebarbory, další 2 poloviny sušenek a 1 lžíci mascarpone směsi. Postup opakujte se zbývajícími ingrediencemi, abyste vytvořili šest sklenic. Před podáváním každou z nich posypte strouhanou čokoládou.
Zdroj: Wikipedia Commons, theguardian.com, olivemagazine.com
Foto: Shutterstock
Máte pravdu že některé recepty skutečně mají v obsahu článku i rebarboru a není radno si prostě nalhávat že taková věc není potřebná v kuchyni. Já se snažím vařit ze všeho co je zrovna na stole. A tohle jsem snad ještě v Čechách nepoužila.