Sýry jsou oblíbenou pochoutkou, která má své nezanedbatelné výhody. Kromě toho, že vás skvěle zasytí, obsahují i řadu tělu prospěšných látek. V posledních letech se těší oblibě také méně známá varianta – ovčí sýry, na kterých si pochutnají i ti, kteří mají alergii na kravskou bílkovinu. Doplňte jarní saláty, slané koláče nebo jiné pokrmy o delikátní lahůdku, kterou si zamilujete. 

Mléčné pochoutky vyráběné z ovčího mléka vynikají svou výraznou chutí a vůní. Ovčí mléko je bohaté na bílkoviny a esenciální aminokyseliny. Je trochu tučnější, ale jak se říká – tuk je nositelem chuti.  Jsou velice populární, i u nás seženete hned několik známých druhů, jako je například feta, klasická bryzna, parenica nebo oštiepok. 

Kam pro kvalitní sýry?

Hodnotné sýry pořídíte na farmách hospodařících v režimu ekologického zemědělství, ale i v obchodních řetězcích. Důležité je, aby bioprodukty nesly označení logem biolistu nebo biozebry. Při koupi tak budete mít jistotu, že zvířata, z jejichž mléka jsou sýry vyráběny, žijí v přirozených podmínkách. Eko farmy respektují tzv. welfare, chtějí zvířatům dopřát co nejdůstojnější život s dostatkem prostoru k pohybu a realizaci svých potřeb. Samozřejmostí je tedy volný výběh a pastva.  Na mnoha lokálních bio farmách se o tom navíc můžete sami přesvědčit a mléčné produkty zakoupit přímo tam. Takové bioprodukty budou chutnat nejen vám, ale i přírodě. Že nevíte, kam pro sýry vyrazit a kterou ekofarmu máte nejblíž? Seznam nejbližších ekofarem najdete na kamprobio.cz a lovimebio.cz a další informace o ekologickém zemědělství, zajímavosti a tipy k bioprodukci na myjsmebio.cz.

NÁŠ TIP: Pro skvělé ovčí, ale také kravské i kozí sýry vyrazte například do Krušných hor na Horský statek Abertamy. Některé z produktů navíc získaly ocenění Regionální potravina či Česká biopotravina. 

Nakládaný i čerstvý

Ovčí sýry se skvěle hodí v kombinaci se slanými pochoutkami, jako jsou například záviny nebo oblíbené koláče tzv. quiche. Díky svému typickému aroma a výrazné chuti budou skvělým společníkem i do jarních salátů. Pokud holdujete nakládaným sýrům, budou rovněž skvělou volbou. 

Slaný koláč s ovčím sýrem

Na těsto:

  • 300 g bio hladké špaldové mouky 
  • 2 ks bio vejce
  • 120 g změklého bio másla
  • 50 g třtinového cukru v bio kvalitě
  • lžička bio octu
  • špetka soli

Náplň:

  • 200 g bio ovčího sýru podle chuti
  • 80 g špenátu v bio kvalitě
  • 4 ks bio vejce
  • 1 ks větší bio cibule
  • 300 ml bio smetany

Do mísy dejte špaldovou mouku a cukr, vše dobře promíchejte. Poté přidejte máslo, vajíčko, ocet a špetku soli. Ze vzniklé směsi vypracujte těsto, které musí být hladké a nelepivé. Pokud lepí, přidejte mouku, když se bude drolit, přilijte vodu. Takto vypracované těsto nechte v lednici odpočinout asi 30 minut. Předehřejte si troubu na 180 stupňů a z odpočatého těsta vyválejte plát. Ten položte do připravené formy a prsty je vtlačte do stěn. Nechte ho lehoučce vyčuhovat přes okraj. Těsto na dně propíchejte vidličkou, přikryjte alobalem a pečte asi čtvrt hodiny. Těsto poté potřete vajíčkem a dejte ještě na 3 minuty péct.

Do větší mísy si připravte ovčí sýr nakrájený na malé kostičky, lehce dušený špenát, najemno nakrájenou cibuli a vše promíchejte. V druhé si připravte vejce, které smícháte se smetanou a podle chuti okořeníte. Nakonec vše promíchejte a nalijte do formy na koláč. Dejte péct na 180 stupňů asi na 20 minut. 

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naší i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou, která je nadstavbou pro standardní kontroly v konvenčním zemědělství.  

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení

Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

 

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Foto: Shutterstock

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account